Początek nowego roku, dla wielu z nas jest momentem na wprowadzanie noworocznych postanowień. Dbanie o zdrowie to z pewnością jeden z najbardziej popularnych celów, które pragniemy zrealizować w nowym roku. Warto zacząć od podstaw, czyli włączenia większej ilości warzyw i owoców do codziennego menu. Pomysłów na to jak to zrobić jest wiele – poznaj nasze propozycje na tygodniowe menu i wraz z nowym rokiem zacznij zdrowiej się odżywiać.

Aby zrealizować noworoczne postanowienie i zacząć zdrowiej się odżywiać, warto skomponować pełnowartościowe menu, dzięki któremu będziemy mieli zaplanowany cały dzień i tym samym zmniejszymy ryzyko podjadania między posiłkami. Układając codzienny jadłospis pamiętajmy, że każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców w podziale na 5 porcji dziennie. Zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania powinniśmy spożywać 5 posiłków każdego dnia w 2-3 godzinnych odstępach, a do każdego z nich dodać owoc lub warzywo lub wkomponować w potrawę z nich przygotowaną w proporcjach: 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców. Co więcej, soki i smoothies również powinny znaleźć się w naszym menu, bo podobnie jak warzywa i owoce, z których powstały dostarczają nam cennych witamin i składników mineralnych. Wśród wielu dostępnych przetworów z warzyw i owoców, warto szukać produktów wyróżniających się certyfikatami, które stanowią potwierdzenie wysokiej jakości danego artykułu spożywczego. Na przykład, sięgając po produkty z logo CP (System Jakości Certyfikowany Produkt) otrzymujemy gwarancję, że w ich składzie nie znajdziemy dodatku cukrów, słodzików, konserwantów, sztucznych aromatów czy barwników, a dodatkowo charakteryzują się one wysoką wartością odżywczą. Co ciekawe, w zależności od tego, po jakie produkty spożywcze sięgniemy dostarczymy organizmowi innych witamin i składników mineralnych – dlatego tak istotna jest zróżnicowana dieta, zawierająca urozmaicone posiłki.

Pobierz menu na tydzień opracowane wraz z dietetykiem, a następne komponuj sam inspirując się naszymi propozycjami, a także wytycznymi zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Pobierz menu tutaj