fbpx

Proszę opowiedzieć osobom, które nie wiedzą czym jest Unia Owocowa o działalności organizacji?

„Unia Owocowa” jest obecnie największym w Polsce Stowarzyszeniem działającym na rzecz wspierania krajowych producentów i dystrybutorów owoców i warzyw. Swoją działalność opieramy na społecznym zaangażowaniu członków naszej organizacji i nieustannie podejmujemy działania, służące poprawie warunków w eksporcie. Przyczyniamy się do umacniania pozycji polskich eksporterów na rynkach zagranicznych, oraz prowadzimy liczne działania promujące wysoką jakość i niepowtarzalny smak polskiej żywności. Stowarzyszenie „Unia Owocowa” powstało w 2010 r. i od tego czasu nieprzerwanie dba o interesy swoich członków, skupia w swoich szeregach największe grupy i organizacje producentów, firmy eksportowe, głównie z terenu Mazowsza. Stowarzyszenie przykłada ogromną wagę do podtrzymywania tradycji produkcji przekazanej nam przez starsze pokolenia i łączy je z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

Stowarzyszenie monitoruje również złe praktyki gospodarcze i handlowe, oraz podejmuje działania w celu ich wyeliminowania. Promuje zasady etyki w biznesie oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Prowadzi działalność informacyjną, konsultacyjną i wydawniczą. Promuje nowoczesne standardy jakościowe i tworzy prężne struktury Stowarzyszenia.

Dlaczego to takie ważne, żeby rolnicy i plantatorzy tworzyli grupy producenckie i stowarzyszenia?

Globalne uwarunkowania rynkowe zmieniają się na gorsze. Globalny łańcuch dostaw jest dziś bardziej wrażliwy niż kiedykolwiek na uwarunkowania społeczne, polityczne, czy klimatyczne. Istotny wpływ mają: zmiany klimatu, trwające rosyjskie embargo, Brexit, stale rosnąca konkurencja i wymagania konsumentów na rynku, spadek konsumpcji owoców i warzyw, nieprzewidywalne oraz skomplikowane otoczenie handlowe dla firm, wysoka produkcja i rosnące koszty produkcji, długi i kosztowny proces otwierania nowych rynków. Zważywszy na tą trudną sytuację jakiej wszyscy podlegamy, musimy w końcu zrozumieć, że poradzimy sobie tylko dzięki konsolidacji środowiska. To się w Polsce dzieje, ale ciągle jeszcze nie na taką skalę, aby zapewnić rozwój całej branży. To ostatni moment, żeby to zmienić. We Włoszech stowarzyszenia Assomela zrzesza ponad 80 procent produkcji jabłek. Polski producent musi zrozumieć, że w jedności siła. Jeśli się skonsolidujemy, zyskujemy lepszą pozycję do negocjacji, możemy sprzedać więcej i na lepszych warunkach, możemy zdobywać nowe rynki.

Proszę opowiedzieć jak Unia Owocowa działa na rzecz promocji owoców w Polsce?

Stowarzyszenie „Unia Owocowa” poprzez swoją codzienną działalność związaną z doradztwem i przekazywaniem wiedzy promuje nowoczesne standardy jakościowe. Wspiera lokalne działania promujące polskie owoce, samo Stowarzyszenie organizuje również liczne konferencje i seminaria.

„Unia Owocowa” wspiera i promuje wszelkie inicjatywy i projekty organizowane przez inne podmioty i czynnie w nich uczestniczy np. projekt apetytnapolskie, kampania polski produkt – kupuj świadomie.

Czy są owoce i sposoby ich produkcji, dzięki którym wyróżniamy się na arenie międzynarodowej?

Należy bardzo mocno podkreślić, że polskie owoce i warzywa wyróżniają się pod względem jakości i niepowtarzalnego smaku. Produkcja owoców i warzyw w Polsce spełnia najbardziej rygorystyczne standardy europejskie i światowe, a unikatowe warunki klimatyczne i glebowe wpływają na wyjątkowy aromat i smak owoców i warzyw. Polscy producenci przykładają ogromną wagę do podtrzymywania tradycji produkcji przekazanej przez starsze pokolenia i umiejętnie łączą ją z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

Polska jest liderem w produkcji jabłek w Europie, zagęszczonego soku jabłkowego, silnie rozwija się w Polsce segment soków NFC oraz ich spożycie. Wprowadzane są cały czas nowe produkty na bazie jabłek, które podbijają serca konsumentów m.in., napoje energetyzujące, funkcjonalne czy gazowane, napoje sezonowe-lemoniady, pożywne smoothie czy nawet krówki o smaku jabłkowym.

Polska popularyzuje jagodę kamczacką, nasze borówki (2 miejsce pod względem produkcji w Europie) czy aronie ( w Polsce 60-70% światowego potencjału) podbijają cały świat!

Polska cały czas produkuje innowacyjne produkty na bazie owoców i warzyw, które spełniają oczekiwania konsumentów i rynku.

Czy może Pani również opowiedzieć o nowoczesnych rozwiązaniach, które Polscy sadownicy wykorzystują do modernizowania swoich sadów i upraw?

Polscy sadownicy obserwują trendy światowe jak i wprowadzają własne, nowatorskie rozwiązania. Prowadzą także rolnictwo zrównoważone – efektywne a zarazem bezpieczne, produkujące wysokiej jakości produkty przy poszanowaniu zasobów naturalnych.

Jednocześnie należy podkreślić, że polscy sadownicy nie tylko od wielu lat korzystają z najnowszych technologii, np. systemu monitoringu chorób i szkodników oparty na modelach matematycznych oraz automatycznych pułapkach feromonowych, ale także sami wprowadzają nowości. „Doskonałym przykładem jest samojezdny ciągnik sadowniczy wraz z systemem sterowania opryskiwaczem stworzony przez sadowników braci Marcina i Michała Janusów oraz Marcina Lisa. Inny przykład to prace rozwojowe nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do rozpoznawania szkodników na pułapkach feromonowych oraz lepowych”

Może Pani powiedzieć, jakie perspektywy ma branżą owocową na kolejne lata? Jakie są jej kierunki rozwoju?

Na pewno konsolidacja środowiska, całej branży oraz produkcja towarów wysokiej jakości o wyjątkowych walorach smakowych, pełnych witamin i dobrych związków mineralnych. Producenci i grupy producenckie są zgodni, że trzeba rozwijać w Polsce produkcję owoców deserowych. To produkt klasy premium, stawiający przed plantatorami więcej wymagań, ale można go sprzedać drożej, wejść na nowe rynki, być konkurencyjnym. Aby produkować i eksportować owoce klasy premium potrzeba podmiotów, które będą pomagały w standaryzacji ich jakości, ujednoliceniu norm eksportowych i promowaniu ich sprzedaży na lukratywnych rynkach. W pojedynkę producent sobie z takim zadaniem nie poradzi. Potrzebujemy długofalowej strategii całego sektora i odpowiedniego profilowania produkcji, aby była ona zgodna z trendami i perspektywiczna.

W promocji siła i rozwój! Stowarzyszenie „Unia Owocowa” jak i inne organizacje z sektora, Ministerstwo Rolnictwa, KOWR i inne instytucje rządowe silnie promują polskie produkty , w tym owoce i warzywa w kraju i za granicą. Należy nieustannie podążać tą drogą, aby „nasze dobro narodowe”, polska żywność była znana na całym świecie. Istotna jest współpraca i budowa trwałych relacji biznesowych, która pozwoli przezwyciężać trudności związane z działalnością w branży i poprowadzi do dalszego jej rozwoju.

Jak Pani swoim kobiecym okiem ocenia branżę owocowo-warzywną?

Branża świeżych owoców i warzyw to branża bardzo dynamiczna, podmioty z tej branży każdego dnia stawiają czoła wielu wyzwaniom. Należy podkreślić, że jest to trudna branża, nieprzewidywalna, wymagająca, w której każdego dnia należy obserwować rynek i uczyć się. Osoby pracujące w tej branży to silne, odważne, ambitne, odporne na stres jednostki, które nie boją się przeszkód i stale się rozwijają.

Które typowo kobiece cechy są szczególnie przydatne w pracy w branży?

Więcej w tej branży mężczyzn. Chociaż ostatnio poznaję coraz więcej kobiet, które silne działają w tym męskim świecie. Bardzo się z tego cieszę, gdyż w kobietach siła.

Kobieta może wykorzystać swoją intuicję a także delikatność w rozwiązywaniu konfliktów i problemów. Często męskie spojrzenie na branżę owocowo-warzywną nie pozwala na ujęcie danego tematu w sposób łagodniejszy albo szeroko płaszczyznowy. Kobieta potrafi dostrzec wiele aspektów danego zagadnienia i doprowadzić do rozwiązania zadowalającego dla wielu stron. Kobieta potrafi również „porwać do działania” i jednoczyć.