Jakie opakowania kartonowe na żywność Państwo produkują, na jakie produkty?
Tetra Pak należy do światowej czołówki firm z branży przetwórstwa i pakowania żywności. Co ciekawe w Polsce przyczyniliśmy się do rozwoju nowych segmentów rynku produktów spożywczych, takich jak mleko UHT czy 100% soki owocowe. Jesteśmy dumni z tego, że działa tu już ponad 100 linii pakujących wyprodukowanych przez Tetra Pak i stworzonych z myślą o produkcji oraz pakowaniu mleka, przetworów mlecznych, soków i napojów owocowych i warzywnych oraz przetworów owocowo-warzywnych, sosów, zup, a także mokrej karmy dla zwierząt.
Czym charakteryzują się opakowania kartonowe na soki pod względem budowy – z czego są zrobione i jakie funkcje pełni każda część tych opakowań?
Obecnie kartony Tetra Pak są wykonane średnio w 70% z tektury, która stanowi swoiste rusztowanie opakowania oraz pochodzi z odnawialnych włókien drzewnych. Pracujemy nad tym, aby poprawić ten wynik. Robimy to również między innymi wprowadzając papierowe słomki oraz warstwy opakowania i nakrętki pochodzące z trzciny cukrowej. Aktualnie 100% naszych opakowań posiada certyfikat FSC®, co oznacza, że lasy, z których pozyskujemy nasze surowce, są zarządzane w sposób zapewniający ich odnawialność i chroniący różnorodność biologiczną.
Pozostałe składowe opakowań kartonowych to niezwykle cienka, bo aż osiem razy cieńsza od ludzkiego włosa, warstwa aluminium stanowiąca ok. 5% masy opakowania oraz polietylen – około 20%. Aluminium chroni produkty przed szkodliwym działaniem światła i tlenu, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie żywności poza lodówką. Folia polietylenowa jest natomiast barierą chroniącą warstwę papieru przed wilgocią i pomaga w utrzymaniu świeżości produktów.
Warto pamiętać, że nasze opakowania kartonowe można poddać recyklingowi odzyskując i ponownie wykorzystując wszystkie surowce wtórne.
Naszym celem jest stworzenie najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie, które nie tylko w pełni nadaje się do recyklingu, ale jest też neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego nieustannie ulepszamy nasze opakowania i wprowadzamy kolejne innowacje, tak by w niedalekiej przyszłości zmniejszyć w nich zawartość plastiku, usunąć aluminium i zwiększyć wykorzystanie materiałów pochodzenia roślinnego pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny.
Jakie są plusy opakowań kartonowych z punktu widzenia konsumenta?
Motto Tetra Pak brzmi: „CHRONI TO, CO DOBRE” i w pełni odzwierciedla ono wizję naszej działalności i dążenie, aby żywność była bezpieczna.
Dzięki aseptycznej technologii pakowania nasze opakowania kartonowe zapewniają przede wszystkim ochronę zawartych w nich produktów przed mikroorganizmami, zapachami, światłem i tlenem. Oznacza to, że soki w nich przechowywane zachowują pełnię wartości odżywczych bez konieczności stosowania konserwantów i można je przechowywać bez konieczności chłodzenia przez bardzo długi czas.
Dodatkowo, w przeciwieństwie do szklanych butelek, nasze opakowania kartonowe ważą mniej oraz są wytrzymałe na wstrząsy i uszkodzenia.
Są też wygodne do przechowywania z uwagi na ich kwadratowy kształt, dzięki któremu możemy ustawić obok siebie więcej produktów, niż by to miało miejsce w przypadku okrągłych butelek.
Osoby, którym nie są obojętne kwestie środowiskowe z pewnością docenią to, że kartonowe opakowania na napoje mają mniejszy wpływ na klimat niż opakowania wykonane z innych materiałów oraz w pełni nadają się do recyklingu. Wszystkie surowce, z których zbudowany jest karton do płynnej żywności mogą być przetworzone i ponownie wykorzystane.
Czy Polacy lubią opakowania kartonowe na żywność (lub partykularnie soki w kartonach, jeśli mamy takie informacje)? Jakie jest na nie zapotrzebowanie?
Niestety nie dysponuję danymi nt. popytu na sok w kartonie. Proponuję rezygnację z tego pytania na rzecz pytania o cele klimatyczne firmy Tetra Pak. Drugie życie kartonu po soku – gdzie go wyrzucać i co się z nim dalej dzieje?
Opakowania kartonowe po sokach są w pełni funkcjonalne, a przy tym mogą być poddane pełnemu recyclingowi. Należy pamiętać, że pomimo iż w większości składają się przecież z kartonu, to jednak z uwagi na ich wielomateriałowy skład, powinny trafiać do żółtego pojemnika na śmieci przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Dzięki temu nie skończą na wysypisku, a zostaną poddane recyklingowi.
Odzysk surowców z opakowań kartonowych na żywność i napoje to prosty proces fizyczno-mechaniczny. Wysortowane opakowania kartonowe podlegają rozwłóknieniu w tzw. rozwłókniaczu makulatury, zwanym inaczej hydropulperem, który oddziela papier, plastik i aluminium, pozyskując surowce wtórne. Wrzucone do rozwłókniacza kartony są zalewane wodą w temperaturze otoczenia i poddawane ruchowi wirowemu przez ok. 30 min. W wyniku procesów tarcia i działania wody, wszystkie warstwy opakowania zostają od siebie skutecznie oddzielone. Pozyskana celuloza jest na tyle wysokiej jakości, że można ją recyklingować jeszcze kilka razy, wytwarzając szereg produktów papierowych, jak np. pudełka, kartony transportowe, tekturę falistą czy torby. Plastik i aluminium mogą być przetwarzane razem lub osobno. Odzyskuje się z nich tzw. PolyAl, który znajduje zastosowanie w produkcji wyrobów plastikowych, płyt dachowych, mebli ogrodowych, skrzynek, palet czy ogrodzeń.
Czy w kwestii opakowań kartonowych są wdrażane jakieś innowacje? Może pracują Państwo teraz nad czymś szczególnym i mogą uchylić rąbka tajemnicy?
Opakowania na żywność odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpiecznej żywności ludziom na całym świecie. Jednocześnie mają one wpływ na klimat. Światowa populacja wciąż rośnie – prognozy mówią, że do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność zwiększy się aż o 70%. W Tetra Pak jesteśmy przekonani, że musimy znaleźć takie rozwiązanie opakowaniowe, które umożliwi dostępność żywności bez konieczności zużywania zasobów planety.
Wciąż stawiamy sobie ambitne cele i nieustannie rozwijamy nasze produkty oraz wprowadzamy innowacje. Jako pierwsi na świecie wypuściliśmy na rynek opakowanie wykonane w całości z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego. Od 2011 roku, kiedy wprowadziliśmy nasze innowacyjne nakrętki pochodzenia roślinnego, wyprodukowaliśmy ich już ponad 12 miliardów, zatrzymując w tej sposób ponad 300 000 ton emisji CO2.
Obecnie pracujemy nad stworzeniem najbardziej zrównoważonego opakowania na żywność na świecie. Będzie ono w całości wykonane z odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu, w pełni nadające się do recyklingu i neutralne pod względem emisji CO2. Traktujemy to działanie jako długofalowy proces. Realizując je, rozbudowujemy nasze portfolio produktów przyjaznych środowisku, dostarczając naszym klientom coraz więcej opakowań bazujących na materiałach pochodzenia roślinnego. Nasze zobowiązania idą jednak dalej i wykraczają poza kwestie produktowe. Opakowania przyszłości – czy nasze dzieci i wnuki będą jeszcze pić soki w kartonach?
Nasze motto „Tetra Pak – CHRONI TO, CO DOBRE”, oznacza, że chronimy nie tylko żywność, ale również ludzi i planetę. Troska o przyszłość naszych dzieci i wnuków sprawia, że równolegle z rozwojem naszego portfolio opakowań, chcemy zmniejszyć wpływ jaki nasza firma i produkty przez nas oferowane wywierają na środowisko. Minimalizujemy emisję CO2 w całym naszym łańcuchu wartości, począwszy od pozyskiwania surowców, aż po koniec życia opakowania.
Opakowanie przyszłości powinno gwarantować pełnię wartości odżywczych produktu, nie wywierać negatywnego wpływu na środowisko naturalne, być wyprodukowane z odpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu i oczywiście w pełni nadawać się do ponownego przetworzenia po wykorzystaniu.
Wierzymy, że zrównoważone, wydajne opakowania są niezbędne, aby pomóc w łagodzeniu zmian klimatycznych i rozwiązywaniu innych problemów dotyczących środowiska, przy jednoczesnym umożliwieniu wyżywienia rosnącej populacji. Dlatego poczyniliśmy daleko idące zobowiązania, których realizacja przybliży nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości.
Jakie cele klimatyczne stawia przed sobą Tetra Pak?
W związku z obecnym kryzysem klimatycznym i potencjalnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem żywności uważamy, że rozwój branży opakowań na żywność potrzebuje poważnych zmian. Wierzymy, że gospodarka przyszłości musi być gospodarką niskoemisyjną o obiegu zamkniętym i o minimalnym wpływie na klimat w całym łańcuchu wartości.
Udało nam się zrealizować nasze zobowiązanie klimatyczne na rok 2020, przekraczając nasze ambitne cele dotyczące ograniczenia emisji do poziomu z roku 2010 przy stałym rozwoju działalności – w rzeczywistości ograniczyliśmy całkowitą emisję o 19%.
Obecnie pracujemy nad jeszcze bardziej ambitnym celem, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych (GHG) netto w naszej własnej działalności do 2030 roku i osiągnięcie zerowej emisji netto w całym łańcuchu wartości do roku 2050.
Zobowiązujemy się również do zwiększania w naszych opakowaniach maksymalnego udziału materiałów odnawialnych pozyskiwanych w sposób odpowiedzialny i chroniący bioróżnorodność, tak by produkcja obywała się w najbardziej zrównoważony sposób, a nie kosztem środowiska naturalnego.
Naszą ambicją jest także zwiększenie świadomości polskich konsumentów na temat segregacji odpadów, standardów selektywnej zbiórki i recyklingu. Zależy nam także na rozbudowie infrastruktury związanej z recyklingiem. Od 2002 dzięki naszym inwestycjom pomogliśmy zwiększyć liczbę zakładów zajmujących się recyklingiem kartonów po napojach na całym świecie z 40 do 180. Niedawno wspólnie z firmą Stora Enso ogłosiliśmy plany budowy linii do recyklingu kartonów do płynnej żywności w Ostrołęce, która znacząco zwiększy możliwości przetwarzania opakowań kartonowych po napojach w Europie Środkowej i Wschodniej. Przed nami jeszcze dużo pracy, wierzymy jednak, że każde działanie i kolejna wprowadzona innowacja przybliżają nas do stworzenia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym w przemyśle opakowań.