fbpx

Jedzenie jest jedną z podstawowych czynności, którą wykonujemy każdego dnia, coraz częściej jednak jest też wyznacznikiem stylu życia. Właściwa dieta jest sposobem na zachowanie zdrowia oraz przedłużenie życia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia najważniejsze w diecie są warzywa i owoce spożywane w co najmniej 5 porcjach dziennie. Czym jednak jest porcja?

Szklanka soku

Porcję owoców i warzyw może stanowić szklanka soku (200 ml), zawierająca wiele substancji ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przykładowo, kwas foliowy chroni przed chorobami układu krążenia –  1 szklanka soku z buraka pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Sok z jabłek może być z kolei źródłem witaminy C.

Warzywa i Owoce na surowo

Porcję surowych warzyw lub owoców stanowi ok. 100 g, czyli w przypadku dużych owoców będzie to np. 1 jabłko. Mniejszych owoców powinno być kilka sztuk, np. kilka truskawek czy rzodkiewek, czyli mniej więcej filiżanka. W ciągu dnia warto też sięgać po surówki z różnych warzyw w małej miseczce. Zdrową, słodką przekąskę w ramach jednej z 5 porcji może stanowić również 50 g suszonych owoców (1/4 szklanki).

Zupa z warzyw

W roli porcji sprawdzi się np. talerz zupy krem np. paprykowej czy marchwiowej. Papryka czerwona zawiera cenny likopen, mający właściwości przeciwnowotworowe. Krem z marchwi to z kolei źródło prowitaminy A (β-karotenu), oddziałującej pozytywnie na układ odpornościowy oraz układ krążenia, zmniejszając m.in. ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Mus owocowo warzywny

Porcją warzyw i owoców może być także mus. Owocowo-warzywne mieszanki powinniśmy spożywać w podobnych ilościach co surowe warzywa i owoce, czyli ok. 100 g. Musy 100% dostępne w sklepach są zazwyczaj w tej bądź podobnej gramaturze, jest to więc gotowa porcja warzyw i owoców.

dzienna porcja warzyw i owoców

*tekst powstał w konsultacji z ekspertem, dr Agnieszką Kozioł-Kozakowską, dietetyk i Adiunkt w klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM, Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.