fbpx

Polska wyróżnia się na tle innych krajów pod względem wielkości produkcji wielu warzyw i owoców, nie tylko na rynku europejskim, ale i światowym. Jako specjaliści w dziedzinie uprawy możemy się pochwalić wysoką jakością produktów rolnych, które doceniane są w wielu krajach. Które warzywa i owoce cieszą się największą popularnością, co widać w skali produkcji?

Różnorodność produktów, które dostarczają nasi polscy rolnicy, jest ogromna. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i owoców – wiele z nich produkujemy na olbrzymią skalę, która pozwala nam konkurować z producentami na całym świecie.

Polska 3 producentem warzyw i owoców w UE

Moc jabłek

Polscy sadownicy to prawdziwi specjaliście od jabłek! Jesteśmy największym producentem tych owoców w Europie i trzecim na świecie! Co ciekawe, w latach 2016-2018 jabłka stanowiły aż 78% produkcji krajowej wszystkich owoców! Warto także zaznaczyć, że Polska jest największym w Europie i drugim na świecie  producentem zagęszczonego soku  jabłkowego.

polski sok jabłkowy

Moc owoców jagodowych

Polscy producenci są również wyspecjalizowani w zbiorze czarnej porzeczki i aronii – jesteśmy największym jej producentem w Unii Europejskiej, uprawiana jest głównie w woj. lubelskim. Pamiętajmy także o borówce amerykańskiej, w której produkcji zajmujemy trzecie miejsce w Unii Europejskiej.

polskie jagody

Polscy producenci zajmują się uprawą aż kilkudziesięciu odmian warzyw i owoców przez cały rok. Jesteśmy w czołówce światowej produkcji gruszki i śliwki. W skali europejskiej jesteśmy potentatem w uprawie owoców jagodowych, takich jak maliny, truskawki, czarnej porzeczki, aronii czy borówki amerykańskiej, dodatkowo szybko wzrastamy w produkcji jagody kamczackiej. Polska jest także czołowym producentem warzyw, m.in. cebuli, warzyw kapustnych, pomidorów, marchwi czy ogórków. A i to nie wszystkie gatunki, które są uprawiane na polskiej ziemi.

Nie ma jednak żadnej wątpliwości co do wyspecjalizowania polskich rolników i producentów – wysoka jakość krajowych warzyw, owoców i ich przetworów przekłada się na zainteresowanie naszymi rodzimymi produktami za granicą, jak i w kraju. Warto więc zwracać uwagę na kraj pochodzenia i wybierać to, co polskie. Pomocne w tym może być oznaczenie „Produkt Polski” – więcej na ten temat przeczytasz tu:

Rozbudzamy apetyt na polskie!