fbpx

Soki z owoców i warzyw są wartościowym elementem codziennego menu. Zawarte w nich składniki odżywcze poprawiają jakość diety osób w różnym wieku: zdrowych, jak też przewlekle chorych. Soki odgrywają ważną rolę w żywieniu sportowców, a pite w odpowiednich ilościach wcale nie zwiększają ryzyka otyłości, jak się powszechnie sądzi. Takie właśnie wnioski przynoszą liczne badania naukowe. Zreferował je dla nas dr hab. Dariusz Włodarek z SGGW podczas webinarium „Soki w diecie – twarde dane, soczyste fakty, owocne wnioski”.

Webinarium „Soki w diecie – twarde dane, soczyste fakty, owocne wnioski”, zorganizowaliśmy 10 grudnia 2020 r. wspólnie z magazynem „Współczesna Dietetyka”. Miało ono formę bezpłatnego certyfikowanego szkolenia, które poprowadził lekarz medycyny, dietetyk i żywieniowiec, dr hab. Dariusz Włodarek z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wykład dr Dariusza Włodarka na żywo obejrzało 350 osób!

Naturalny skład soków

Nasz ekspert opowiedział m.in. o składzie soków, które – zgodnie z unijnym prawem – nie zawierają dodanych konserwantów, barwników, a także substancji słodzących (słodzików) oraz cukrów i aromatów innych niż z owoców lub warzyw, z których powstały. Wspomniał też o procesach zwiększających przyswajalność niektórych składników pokarmowych, np. pasteryzacji, dzięki której łatwiej przyswajamy likopen z pomidorów. Warto więc sięgać po soki pasteryzowane, dostępne w butelkach bądź kartonowych opakowaniach.

Soki w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Według aktualnych danych naukowych, które przytoczył prowadzący webinarium, soki mają liczne właściwości prozdrowotne i odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Dr Dariusz Włodarek zaznaczył, że włączenie do jadłospisu szklanki soku dziennie (ok. 200 ml) nie zwiększa ryzyka wystąpienia otyłości, a jednocześnie wpływa na lepszą jakość diety. Soki to wartościowy element żywienia osób starszych, dorosłych, dzieci od 12 miesiąca życia oraz młodzieży. Ich korzyści docenią też sportowcy, bo soki pomagają w regeneracji powysiłkowej.

Nasz ekspert zatrzymał się na dłużej nad kwestią znaczenia soków w profilaktyce chorób. Zaprezentował badania, według których spożycie soków może korzystnie wpływać na profil lipidowy, zmniejszać ryzyko demencji, stres oksydacyjny, ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego oraz chorób niezakaźnych, w tym nowotworów.

Soczystych faktów i owocnych wniosków było jeszcze więcej – podsumowanie najważniejszych informacji znajduje się tutaj: pobierz pdf

Zachęcamy też do obejrzenia całego webinarium:

Obejrzyj film:
Webinarium Soki w diecie – twarde dane, soczyste fakty, owocne wnioski