fbpx

Warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, burak ćwikłowy) są jednymi z najsmaczniejszych i najpożywniejszych polskich warzyw i owoców. Świetnie komponują się w różnego rodzaju gęstych i sycących zupach kremach, sałatkach jarzynowych, koktajlach warzywnych lub w postaci soków. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, warzywa korzeniowe są również prawdziwym bogactwem wartościowych składników odżywczych.

Marchew  

Marchew jest jednym z najbogatszych źródeł β-karotenu – związku o silnych właściwościach przeciwutleniających. Wskazuje się, że ze względu na zawartość β-karotenu w marchwi, jej spożycie może zmniejszać ryzyko zachorowania na określone rodzaje nowotworów. Potwierdza to duńskie badanie, w którym osoby spożywające od 2 do 4 surowych marchewek/ tydzień (> 32 g/ dzień) miały mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 17%, w porównaniu do osób, które nie spożywały marchwi.1 Równie wartościowy co marchew będzie sok z marchwi, który w 1 szklance (200 ml) dostarcza około 300 mg potasu, zapewniającego utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz jest znaczącym źródłem dla naszego organizmu prowitaminy A (w postaci β-karotenu), jak  również witaminy C, B6, K, tiaminy, folianów. Już 1 szklanka soku marchwiowego pokrywa dzienne Referencyjne Wartości Spożycia (RWS) witaminy A dla naszego organizmu.

marchew właściwości

Seler

Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego – w 100 g znajduje się około 5 g błonnika. Błonnik wykazuje wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, między innymi obniża poziom glukozy we krwi, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, jak również wspomaga perystaltykę jelit. Seler charakteryzuje się również niską wartością energetyczną, dlatego będzie idealny dla osób będących na diecie redukcyjnej. Seler naciowy znakomicie komponuje się z sokiem pomidorowym, który nie tylko znakomicie smakuje, ale również zdobi szklankę!

ćwiartka polskiego selera

Pietruszka

Może być wykorzystywana jako dodatek do zup, sałatek  i wszelkiego rodzaju past na kanapki. Natka pietruszki stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych. Zawiera bardzo dużą ilość m.in. witaminy C, która zwiększa przyswajanie żelaza przez organizm, a także folianów, które biorą udział w produkcji krwi i zapobiegają wadom cewy nerwowej u dzieci. Dlatego różnego rodzaju soki wielowarzywne z dodatkiem natki pietruszki będą prawdziwą bombą witaminową dla naszego organizmu.

polska pietruszka

Burak ćwikłowy

Jest dobrym źródłem potasu, który wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, jak również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ze względu na wysoką zawartość azotanów powinien być szczególnie często spożywany przez sportowców, np. w postaci soków, gdyż zwiększa on wydolność organizmu i opóźnia pojawienie się zmęczenia. Sok z buraka będzie również znakomitym źródłem folianów, które są szczególnie ważne w diecie kobiet w ciąży. Już 1 szklanka soku pokrywa dziennie zapotrzebowanie na ten niezwykle istotny składnik, który pomaga również w prawidłowej produkcji krwi oraz  w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i układu odpornościowego naszego organizmu.

Burak ćwikłowy właściwości

____

* Tekst powstał w konsultacji z ekspertem, mgr Dominiką Skolmowską, dietetykiem i asystentem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.

Spis piśmiennictwa:

  1. Deding, U., Baatrup, G., Christensen, L. P., & Kobaek-Larsen, M. (2020). Carrot intake and risk of colorectal cancer: A prospective cohort study of 57,053 Danes. Nutrients, 12(2), 332.