fbpx

Naturalne cukry w warzywach i owocach
Cukry to substancje o różnej budowie chemicznej. Można wyróżnić cukry proste, które zbudowana są z 1 cząsteczki np. glukoza, fruktoza czy galaktoza, dwucukry które są połączeniem dwóch cukrów prostych np. sacharoza (glukoza+fruktoza) czy laktoza (glukoza +galaktoza) oraz cukry złożone z wielu cukrów prostych jak np. skrobia. Warzywa i owoce zawierają zarówno monosacharydy (glukozę i fruktozę), jak i disacharydy (sacharozę, zawierającą po jednej jednostce glukozy i fruktozy) oraz skrobię. Owoce i soki owocowe będą zawierały głównie cukry proste choć są wyjątki np. banan, natomiast warzywa również węglowodany złożone czyli skrobię (zwłaszcza warzywa korzeniowe). Wszystkie rodzaje cukrów występują naturalnie w warzywa, owocach i sokach owocowych, nadając im słodki smak.

Cukry złożone i proste
Budowa chemiczna cukrów determinuje ich szybkość trawienia a następnie wchłaniania, im bardziej złożona struktura tym tempo wchłaniania jest wolniejsze z tego punktu widzenia, zgodnie z zaleceniami ekspertów człowiek powinien spożywać więcej cukrów złożonych niż prostych.

Jednym z cukrów prostych w większej ilości występującym w owocach jest fruktoza. Obecne zainteresowanie fruktozą  prawdopodobnie spowodowane jest wzrostem zainteresowania cukrem i badaniami w zakresie przyczyn otyłości. Wyniki bieżących badań nie wykazują jednak związku pomiędzy spożywaniem fruktozy i otyłością lub chorobami metabolicznymi. Badania sugerują wręcz, że umiarkowane ilości fruktozy (< 50 g dziennie) mogą pomagać w obniżaniu poziomu glukozy we krwi, poziomu HbA1c (wskaźnik nieprawidłowej kontroli stężenia glukozy we krwi), rozkurczowego ciśnienia krwi[1] raz ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.[2]

Błonnik pokarmowy w warzywach i owocach
W warzywach i owocach znajdują  się również węglowodany, które w ogóle nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, nazwane błonnikiem pokarmowym,  trafiające w postaci niezmienionej do jelita grubego i pełniące wiele prozdrowotnych funkcji takich jak:

  • przeciwdziałanie zaparciom,
  • ochrona przed rakiem okrężnicy,
  • zmniejszenie czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego m.in. poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • zwiększenie uczucia sytości, co pomaga w odchudzaniu i zapobieganiu otyłości
  • poprawa wchłanianie wapnia
  • zapobiega przyswajaniu przez organizm metali ciężkich (ołów, rtęć, kadm), środków ochrony roślin [3]

Warzywa i owoce to bardzo dobre źródło tego cennego dla zdrowia składnika. Zawartość błonnika w warzywach i owocach jest różna i waha się w granicach od 2-15g/100 g produktu [4].

Warto podkreśli, że warzywa i owoce stanowię niewielkie źródło cukrów w diecie człowieka w odniesieniu do całodziennej ilości spożywanej energii. Należy pamiętać, że w diecie osób dorosłych co najmniej 45% energii (max. 60%), pochodzi  z węglowodanów w tym 10% z cukrów prostych. W standardowej diecie 2000 kcal różne cukry będę stanowiły min 900 kcal  i max. 1200 kcal, co daje odpowiednio 225g i 300 g węglowodanów. Tymczasem 1 porcja owoców ok. 100 g  to ok. 8-9 g cukrów tyle samo co 100 ml soku.

[1] Ha V i in. (2012) Effect of fructose on blood pressure: a systematic review and meta-analysis of controlled feeding trials. Hypertension 59: 787-795.
[2]  Wiebe N i in. (2011) A systematic review on the effect of sweeteners on glycemic response and clinically relevant outcomes. BMC Med 9: 123.
[3] Salvin J.L, LIoyd B., 2012, Health benefits of fruit and vegetables. Advances of Nutrition, 3,4,506-516
[4] Kunachowicz H. Nadolna I, Iwanow K, Przygoda K, Wartość odżywcza wybranych produktów i potraw spożywczych i typowych potraw, Wyd. PZWL, Warszawa