fbpx

Lato w pełni, a pogoda za oknami sprzyja wielu zajęciom na świeżym powietrzu. Wycieczki za miasto, spacery, plaża – to wszystko daje nam okazję do ruchu i zadbania o zdrowie. A jak jeszcze możemy wesprzeć nasz organizm oprócz oczywiście zapewnienia mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej? Oczywiście dzięki temu, co jemy! Pamiętaj, że zdrowa dieta nie musi być nudna i zobacz nasze zasady dotyczące odżywiania.

Zdrowa dieta ma być nie tylko korzystna dla naszego organizmu, ale również przyjemna. Nie chodzi tu o restrykcyjne odchudzanie, a poprawienie ogólnej kondycji i przeciwdziałanie wielu chorobom. Ważne jest, aby dostarczać sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz witamin i dostosować codzienną dietę do indywidualnych potrzeb.

Dzienna dawka owoców i warzyw

Owoce i warzywa to prawdziwe bomby witamin. Według WHO, należy spożywać ich około 400 g dziennie – w co najmniej 5 porcjach. Są nie tylko zdrowe, ale też pyszne! W sezonie letnim, polskie sady i przydomowe ogródki obfitują w te najbardziej lubiane przez nas dary przyrody. Owoce z powodzeniem mogą nam zastąpić niezdrowe przekąski, a warzywne sałatki doskonale urozmaicą każde danie. A może obiad „na słodko”? Chyba każdy, kto wychował się w polskim domu, chociaż raz próbował truskawek z makaronem. A jeśli jesteś zwolennikiem wytrawnych potraw, na pewno z latem kojarzy ci się chłodnik lub mizeria. Pamiętaj, by urozmaicać swoje posiłki i jeść owoce i warzywa pod różnymi postaciami.

Sok dla zdrowotności

Czy wiesz, że szklanka soku może stanowić jedną z 5 wspominanych wyżej zalecanych porcji warzyw i owoców? To dobry sposób dla zabieganych, którzy nie mają w ciągu dnia dużo czasu. Szklanka soku dostarcza nam podobnej dawki witamin, jak owoce czy warzywa.  Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele rodzajów tych produktów. Owocowe, warzywne, czy łączone, jedno czy wielosmakowe, mętne czy klarowane… Ich szeroka oferta pozwala wybrać nie tylko ulubiony smak, ale także sięgać po taki, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom danego organizmu. W każdym soku, tak, jak w warzywach i owocach, z których są produkowane, drzemią bowiem nieco inne składniki odżywcze i ich proporcje.

Dużo wody = sprawny organizm

Odpowiednie nawodnienie organizmu to aspekt ważny szczególnie latem, jednak przez cały rok powinniśmy dbać o spożycie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie, w różnej postaci np. soków, herbat, zup, chłodników czy wody. Ich uzupełnianie, a także dbanie o odpowiednią podaż elektrolitów w trakcie upałów to podstawa. W ciągu dnia urozmaicaj sobie rodzaj spożywanych płynów – my zachęcamy do częstego sięgania po sok pomidorowy. Zawiera on sód oraz potas, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu dobrej pracy serca i układu nerwowego.[1] Soki warzywne, ze względu na łatwość podania i spożycia są również dobrym pomysłem dla seniorów, którzy szczególnie potrzebują odpowiedniej suplementacji. A dla dzieci-niejadków soki mogą stanowić przełamanie smaku i zachęcić je do wdrożenia zdrowej diety.[1] www.apetytnapolskie.com/sok-pomidorowy-idealny-na-upaly/