fbpx

Polskie jabłka i soki jabłkowe są cenione w całej Europie, więc choćby z tego powodu warto poznać bliżej najpopularniejszy polski owoc. Wśród ponad 10 tysięcy odmian jabłek na pewno każdy znajdzie cos dla siebie: jabłka to bogactwo smaków, wartości odżywczych, a także wiele kulinarnych zastosowań. Przedstawiamy 14 najbardziej popularnych w Polsce odmian jabłek w kolejności alfabetycznej i podpowiadamy, do jakich celów najlepiej je wykorzystać.

ANTONÓWKA

To jedna z odmian jabłek znanych w Polsce od pokoleń. Niepozorna, o żółto-zielonkawej skórce, kryje w sobie kruchość i lekko kwaskawy miąższ. Jest idealna do szarlotki. Powstają z niej także smaczne, wyraziste soki.

Antonówka / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

CORTLAND

Popularna odmiana deserowa, która sprawdza się także w przetworach (np. dżemach). Kortland to jabłko soczyste, słodkie, z lekko winną nutą. Można je poznać po zielonej skórce z czerwonym rumieńcem.

Cortland / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

GALA

Ta odmiana jabłek najlepiej nadaje się po prostu do zjedzenia – jest soczysta, słodka, chrupiąca i aromatyczna. Gala to typowe jabłko deserowe. Dobrze się przechowuje, więc możemy ją kupić nawet w środku zimy.

Gala / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

GLOSTER

Kolejne jabłko deserowe, które dobrze smakuje na surowo. Te odmianę poznamy po ciemnoczerwonej skórce, stożkowatym kształcie i lekko zielonkawym miąższu. W smaku gloster jest słodko-kwaśny.

Gloster / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

GOLDEN DELICIOUS

Ta odmiana jest złota nie tylko z nazwy, bo można ją poznać po żółtej skórce. Duże, soczyste, lekko kwaskowate jabłka sprawdzają się jako przekąska oraz składnik soków, kompotów, ciast i domowych dżemów.

Golden Delicious / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

IDARED

Popularny w polskich sadach, choć z pochodzenia Amerykanin. Idared to typowe jabłko sokowe: soczyste, z lekko kwaskową nutą. Ma jasny miąższ oraz grubą, jasnożółtą skórkę, pokrytą czerwonym rumieńcem.

Idared / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

JONAGOLD

Duże, zielono-żółte jabłko z czerwonym wybarwieniem i zielonkawym miąższem. Jest soczyste, lekko kwaskowate i ma wiele zastosowań w kuchni. Nadaje się zarówno do wypieków czy dżemów, jak też na przekąskę.

Jonagold / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

LIGOL

Typowo deserowa odmiana jabłek, najlepsza po prostu do jedzenia jako przekąska. Ligol jest kruchy, soczysty i słodki, ma lekko kwaskową nutę. Ta odmiana rodzi duże owoce z jaskrawoczerwonym rumieńcem.

Ligol / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

LOBO

Tę odmianę jabłek łatwo poznać po spłaszczonym okrągłym kształcie i ciemnoczerwonym rumieńcu. Jabłka lobo są typowo deserowe przez swoją kruchość. Mają słodki smak oraz miękki miąższ.

Lobo / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

MALINÓWKA

Swoją nazwę wzięła od ciemnoczerwonego koloru, smukłego kształtu i lekko malinowej nuty smakowej. Jest soczysta, chrupiąca, pachnąca – to idealne jabłko na soki, choć sprawdza się także w wersji suszonej.

Malinowa Oberlandzka / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

PAPIERÓWKA

Klasyk z babcinego sadu: nieduże, żółtawe owoce o charakterystycznym, mało soczystym miąższu. Papierówka jest nietrwała, więc zjemy ją tylko w sezonie. Nadaje się także na dżemy, konfitury i szarlotkę. To pierwsze jabłko w sezonie.

Papierówka / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

RUBIN

To odmiana jabłek typowo deserowa: przyjemna, soczysta, słodka, z lekko winną nutą w tle. Jabłka rubin są duże i kuliste, mają czerwoną skórkę z lekko paskowatym rumieńcem. Dobrze i długo się przechowują.

Rubin / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

SZAMPION

Typowo sokowa odmiana jabłek, z której oprócz soków można robić dżemy i przeciery. Szampion sprawdza się też jako przekąska. Ma żółto-czerwoną skórkę i słodki smak, przypominający gruszkę.

Szampion / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska

SZARA RENETA

Stara odmiana jabłek, odkrywana teraz na nowo. Jest rzeczywiście szara: ma oliwkową, matową skórkę, pod którą kryje się winny miąższ. To dobre jabłko kulinarne. Sprawdza się i w szarlotkach, i w daniach wytrawnych.

Szara Reneta / Autor fot. dr Dorota Kruczyńska