fbpx

Sok pomidorowy od dawna jest uznawany za klasykę kulinarną. Znajduje się w przepisach na różnego rodzaju zupy, dania i sosy, wyśmienicie smakuje też solo. Doskonale komponuje się z różnymi przyprawami i ziołami, takimi jak czosnek, czy tymianek. Oprócz walorów smakowych ceniony jest także za wartości prozdrowotne – dużą zawartość witaminy C, likopenu oraz potasu, doskonale też nawadnia organizm. Pomimo tego, że sok pomidorowy jest bardzo popularny, poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek, które być może zaskoczą nawet jego największych fanów.

  1. Mało znane początki

Podobno, sok pomidorowy po raz pierwszy zaserwowany został w 1917 roku w Hotelu French Lick Springs w południowej Indianie. Jeden z jego pracowników zorientowawszy się, że brakuje mu owoców do przyrządzenia klientowi soku z pomarańczy, dodał do niego… pomidory. Była to przełomowa chwila w historii soków, całego przemysłu spożywczego i światowej kuchni. Same pomidory natomiast były znane już Aztekom. Określali je ‚xitomatl’ czyli „duży pulchny owoc”. Z czasem nazwa ta ewoluowała, aż to obecnego, angielskiego słowa „tomatoe”. Warto podkreślić, że pomidory były jednym z pierwszych produktów spożywczych przywiezionych z Ameryki do Europy po odkryciu kontynentu. Dzięki rozwojowi handlu transatlantyckiego stały się one popularne w kuchni europejskiej.

  1. Likopen i pozytywny wpływ pasteryzacji

Zawarty w pomidorach i soku pomidorowym likopen to cenny antyoksydant. Pomaga niwelować szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie, które przyczyniają się do procesów starzenia i różnych chorób. To właśnie jemu czerwone pomidory zawdzięczają swoją barwę. A czy wiesz, że podczas obórki termicznej zwiększa się przyswajalność likopenu? Oznacza to, że spożywanie soku pomidorowego, który został poddany pasteryzacji, ma jeszcze więcej dobroczynnego wpływu na organizm![1] Likopen jest lepiej wchłaniany w obecności tłuszczu. Dlatego też spożywanie soku pomidorowego w towarzystwie zdrowego tłuszczu (np. sałatki z orzechami włoskimi i olejem rzepakowym) może zwiększyć przyswajalność tego związku.

  1. Nie tylko w kuchni

Ze względu na wysoką zawartość witaminy C i likopenu, sok pomidorowy jest czasami stosowany w kosmetyce. Wspomniany antyoksydant pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, a witamina C wspomaga produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Niektórzy ludzie używają soku pomidorowego jako naturalnego toniku do twarzy. Co więcej, niewielka ilość soku pomidorowego może być używana w ogrodnictwie jako naturalny środek przeciwko wybranym szkodnikom roślin, takim jak przędziorki. Ze względu na zawartość składników odżywczych, może być też używany jako naturalny nawóz. Wprowadzanie go do gleby dostarcza roślinom dodatkowych składników, takich jak potas i azot. Niektórzy ogrodnicy stosują sok pomidorowy, rozcieńczony z wodą, aby nawadniać swoje rośliny doniczkowe, dostarczając im jednocześnie składników odżywczych.

  1. W trosce o sylwetkę

Sok pomidorowy jest nie tylko niskokaloryczny, ale także może wspierać proces redukcji wagi oraz niwelować ryzyko zmian zapalnych związanych z otyłością.[2] Potwierdzono również naukowo, że codzienne spożycie soku pomidorowego może zmniejszać obwód talii, co jest z pewnością argumentem za jego regularnym piciem, w przypadku osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.[3] Co więcej, sok pomidorowy doskonale nawadnia, gdyż składa się aż z 94% z wody i zawiera cenne składniki mineralne i elektrolity. Dodaje tez energii, dlatego warto mieć go w pobliżu podczas ćwiczeń fizycznych.

  1. Doceniany na świecie

Sok pomidorowy cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Chociaż kojarzyć się może głównie z Włochami, czy Hiszpanią posiada on swoją długą historię także w USA. Co ciekawe, sok pomidorowy jest oficjalnym napojem stanu Ohio. To właśnie tu też uprawia się wiele odmian pomidorów. W Ohio odbywa się też coroczny Tomatoe Festival, a jego początki sięgają aż roku 1966.[4] Zauważono również, że sok pomidorowy jest bardzo chętnie pity przez pasażerów linii lotniczych, choć hipoteza dlaczego tak się dzieje, do tej pory nie została jednoznacznie potwierdzona.[5]

[1] www.apetytnapolskie.com/sok-pomidorowy-pyszna-porcja-zdrowia/

[2] Ghavipour M, Saedisomeolia A, Djalali M, et al. Tomato juice consumption reduces systemic inflammation in overweight and obese females. British Journal of Nutrition 2013;109(11):2031-35. doi: 10.1017/S0007114512004278

[3] Li YF, Chang YY, Huang HC, et al. Tomato juice supplementation in young women reduces  inflammatory adipokine levels independently of body fat reduction. Nutrition 2015;31(5):691-6. doi: 10.1016/j.nut.2014.11.008 [published Online First: 20141213]

[4] www.reytomatofest.com

[5] www.researchgate.net/publication/261876133_Airplane_Noise_and_the_Taste_of_Umami