fbpx

6 kwietnia, jak co roku, obchodzić będziemy Dzień Sportu. To szczególne święto jest pretekstem do przypomnienia, że aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści naszemu zdrowiu. Sport w połączeniu ze zbilansowaną dietą to gwarancja dobrej formy i doskonałego samopoczucia. Dlaczego warto uprawiać sport, jak zmobilizować się do aktywności i co mają z tym wszystkim wspólnego warzywa, owoce i soki?

Sport ma moc!

Dzień Sportu, a właściwie Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju, to stosunkowo nowe święto. Z inicjatywy ONZ obchodzimy je od 2013 roku, zawsze 6 kwietnia, czyli w rocznicę pierwszych igrzysk olimpijskich. Ten dzień ma zwrócić naszą uwagę na fakt, że sport wpływa pozytywnie na życie całych społeczeństw, w tym na gospodarkę, a nawet na przestrzeganie praw człowieka. Jednak to, co jest szczególnie ważne z indywidualnej perspektywy, to korzyści, jakie sport przynosi naszemu organizmowi. Jego uprawianie dodaje energii na co dzień, pomaga utrzymać prawidłową wagę, zadbać o układ krążenia, a także psychikę, bo ruch to przecież endorfiny, serotonina i dopamina – hormonalne trio szczęścia.

Plan aktywności fizycznej

O codziennej aktywności warto pamiętać nie tylko w Dniu Sportu. Wiedzą to osoby trenujące regularnie, jednak wielu z nas wciąż ma problemy z motywacją do codziennych ćwiczeń. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, przygotuj w weekend plan aktywności fizycznej na kolejny tydzień, a następnie powieś go w widocznym miejscu. Plan najłatwiej rozrysować w formie tabeli, w której znajdą się np. 15 minut codziennej gimnastyki, wypad rowerem za miasto w niedzielę, weekendowy badminton z rodziną, ale też rzeczy typu nowy kurs jogi online czy prace domowe wymagające wysiłku: mycie okien, koszenie ogródka. Pojedynczo drobne, zestawione razem dadzą efekt skali. Widząc w swoim planie, jak często ruszasz się w ciągu tygodnia, łatwiej zmotywujesz się do jeszcze częstszego wysiłku.

Wspieraj ruch zbilansowaną dietą

Sport i dieta tworzą zgrany duet. Odpowiednio zbilansowane żywienie pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale też lepiej przygotować organizm do wysiłku. Osoby aktywne potrzebują białka, tłuszczów oraz węglowodanów, z których będą czerpać energię – tym więcej, im dłużej i intensywniej ćwiczą (przeczytasz o tym w naszym artykule). Po wysiłku z kolei trzeba komórkom dostarczyć kolejnej porcji węglowodanów i białek, by wspomóc jego regenerację. Dobrym źródłem węglowodanów są warzywa i owoce, które powinny na nasze talerze trafiać jak najczęściej, zgodnie z zasadą 5 porcji. Mówi ona o min. 400 g warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku, w którym będą one stanowić przynajmniej połowę objętości. Warto wiedzieć, że szklanka soku o pojemności 200 ml może stanowić jedną z takich porcji, a przy okazji wesprze nawodnienie organizmu. Sok składa się w ok. 90 proc. z wody, a pozostałe 10 proc. to m.in. cenne dla sportowców elektrolity.

Warzywa, owoce i soki dla aktywnych

Warzywa, owoce oraz powstałe z nich soki powinny na stałe zagościć w naszej diecie, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Najlepiej gdy są różnorodne, bo wtedy dostarczają nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Są jednak produkty, których obecność w diecie jest szczególnie istotna dla sportowców:

  • pomidory i sok pomidorowy – źródło likopenu, który zmniejsza stres oksydacyjny, przyśpiesza regenerację po wysiłku i może wpływać pozytywnie na wydolność; zawierają też potas, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową;
    Sok pomidorowy
  • buraki i sok z buraków – dzięki azotanom pomagają zwiększyć wydolność, poprawić zdolności wysiłkowe, a także wydłużyć trening (sok z buraka wypity przed treningiem obniża naszą percepcję zmęczenia);
  • jabłka i mętny sok jabłkowy – bogate w błonnik, który reguluje przemianę materii oraz, podobnie jak pomidory, potas, ważny dla prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • marchew i sok marchwiowy – zawierają beta-karoten, który pobudza tworzenie nowych komórek, wpływa na przemianę materii w mięśniach, zwłaszcza przy długotrwałym wysiłku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jedzmy więc warzywa i owoce, pijmy warzywno-owocowe soki i uprawiajmy sporty. To najlepsza recepta na zachowanie dobrej formy, zupełnie jak gdyby Dzień Sportu trwał nie jeden, a 365 dni.