fbpx

Jak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw?

Składniki odżywcze z warzyw, owoców i soków są nam potrzebne dla zdrowia, a codzienne 5 warzywno-owocowych porcji to najprzyjemniejsza profilaktyka, jaką można sobie wyobrazić. Właśnie o tym opowiadaliśmy Wam 15 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw, wspólnie z ekspertami oraz szefami kuchni. Zobaczcie, jak świętowaliśmy ten dzień i sięgnijcie po przepisy, które przygotowali z tej okazji influencerzy!

Celebrację Międzynarodowego Dnia Owoców i Warzyw rozpoczęliśmy już na kilka dni przed samym świętem, bo w poniedziałek 11 października. Właśnie wtedy na antenie Meloradia można było usłyszeć pierwsze warzywno-owocowe ciekawostki. Redaktorzy zachęcali do sięgania po polskie warzywa, owoce i soki 5 razy dziennie, a na stronie internetowej Meloradia przez 5 kolejnych dni można było wygrać rodzinny zapas soków oraz 200 zł na zdrowe zakupy.

12 października do wspólnej celebracji dołączył Pascal Brodnicki. Z właściwą sobie pozytywną energią zmierzył się z wyzwaniem kulinarnym, jakim było przygotowanie zdrowej przekąski na imprezę. Zaproponował czipsy z polskich warzyw: buraków, marchewki, ziemniaków, pietruszki, dyni i jarmużu, które podał z hummusem buraczanym, hummusem z marchwi oraz kawiorem z bakłażana, czyli pastą mutabal. W międzyczasie opowiedział też, dlaczego warto jeść sezonowe produkty z polskich pól i wyjaśnił, że sok także może być porcją warzyw i owoców. Koniecznie wypróbujcie przepis Pascala, który znajdziecie na jego kanale!

15 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw, oddaliśmy głos (a właściwie kuchnię), Pawłowi Dobrzańskiemu (Posmakuj Polski). Gotujący influencer zaskoczył nas świetną recepturą na sezonowe danie z buraka. To pełne wartości odżywczych warzywo nadaje się nie tylko na klasyczny barszcz – zapewnia Paweł, i proponuje, by ugotować z niego zupę-krem. Zajrzyjcie po przepis na kanał Posmakuj Polski. Paweł również zachęcał do sięgania po minimum 5 porcji warzyw, owoców lub soku!

15 października zajmowaliśmy się nie tylko gotowaniem. Jak zawsze na Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw przygotowaliśmy porcję wiedzy oraz ciekawostek o warzywach, owocach oraz sokach w diecie. Już od rana na antenie Chilli ZET świętowaliśmy tego dnia w programie „Śniadanie do łóżka”. Promowaliśmy tam zasadę 5 porcji, czyli spożywanie warzyw i owoców 5 razy dziennie, a także rozdawaliśmy soczyste nagrody. Pierwszy słuchacz, który dodzwonił się do radia i odpowiedział na pytanie, który sok zawiera najwięcej beta-karotenu (oczywiście marchwiowy!), zgarnął w naszym konkursie rodzinny zapas soków i 500 zł na zdrowe zakupy.

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy 15 października słuchali rano Chilli ZET, zapamiętają, że szklanka soku  może być 1 z 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Na pewno będą o tym pamiętać ci, którzy w portalu wp.pl trafili na nasz film poświęcony właśnie sokom – zachęcamy do jego obejrzenia!

Dziękujemy za wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Owoców i Warzyw! I pamiętajcie – sezon na zdrowie w owocowo-warzywnej postaci trwa cały rok – o czym przypomina ustanowienie 2021 r. jako Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw!