fbpx

Likopen – cenny antyoksydant!

Żywność o dodatkowych właściwościach prozdrowotnych nazywana jest żywnością funkcjonalną. Oznacza to, że, w składzie danego produktu znajdziemy substancje bioaktywne, które mają dobry wpływ na zdrowie. Do takich substancji należą m.in. karotenoidy. W naturze występuje ponad 700 karotenoidów, ale tylko około 24 zostało zidentyfikowanych w ludzkim osoczu i tkankach, a tylko dwa w siatkówce oka. Jednym z tych karetonoidów jest likopen. Jest to substancja, której ludzki organizm nie produkuje i dlatego należy go dostarczać z pożywienia.

Czym jest likopen

Likopen jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy! Przeciwutleniacze mają zdolność hamowania rozwoju wolnych rodników, czyli niesparowanych atomów, które szybko i sprawnie przemieszczają się po organizmie, niszcząc jego zdrowe komórki. Między innymi dlatego likopen wyróżnia się działaniem antynowotworowym, jak potwierdzają badania, wysokie spożycie likopenu może wpływać zapobiegawczo na ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy i prostaty. Obniża także ciśnienie krwi oraz wspomaga krążenie.

Gdzie można znaleźć likopen

Likopen występuje w wielu owocach i warzywach, jednak jego bogate źródło stanowią przede wszystkim pomidory, a także ich przetwory np. soki. Warto wiedzieć, że biodostępność likopenu zwiększa się pod wpływem obróbki termicznej, dlatego na przykład w pasteryzowanych sokach pomidorowych jego aktywność wzrasta 2-3-krotnie.

Witaminy i składniki mineralne w soku pomidorowym

Sok pomidorowy zawiera m.in potas, który pomaga we właściwym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz wspiera utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. 100 ml soku pomidorowego dostarcza 260 mg potasu, co stanowi 13% referencyjnej wartości dziennego spożycia tego składnika mineralnego. Sok ten wyróżnia się także wysoką zawartością folianów oraz witamin, w tym np.: B6, która m.in. pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Ponadto pomidory w ponad 90% składają się z wody, dlatego są uważane za produkty niskokaloryczne. Szklanka soku pomidorowego zawiera tylko 26 kcal – przy czym taką liczbę kalorii można spalić podczas kilkuminutowego szybkiego spaceru.[1]

[1] //www.kups.org.pl/index/?id=555d6702c950ecb729a966504af0a635#