fbpx

Dlaczego jabłka mają tłustą skórkę?

Tłusta skórka na jabłkach wynika z obecności wosku na powierzchni owocu. Wosk pomaga m.in. uchronić owoc przed nadmierną utratą wilgoci, wspomaga zachowanie jędrności oraz w naturalny sposób spowalnia proces psucia się. Niekiedy owoc jest pokryty dodatkową porcją wosku jadalnego o wysokiej jakości np.: woskiem szelak czy woskiem carnauba, aby wzmocnić naturalną woskową powłokę owocu i przedłużyć jego trwałość,. Woski te są jadalne i bezpieczne do spożycia[1].

Czy wszystkie odmiany jabłek mają tłustą skórkę?

Odmiany jabłek różnią się pomiędzy sobą. W zależności od rodzaju jedne charakteryzują się błyszczącą skórką, na której prędzej pojawi się tłusta warstwa, są to między innymi jabłka z odmiany ‘Gala’, ‘Ligol’, ‘Jonagored’, ‘Jonagold’, ‘Jonagold’, ‘Decosta’, a inne, takie jak ‘Szampion’ zachowają suchą skórkę i pozbawione będą warstwy wosku, nawet, jeżeli będą już bardzo dojrzałe.

Czy wosk, który pojawia się na niektórych odmianach jabłek ma wpływ na nasze zdrowie?

Woski naturalnie wytworzone przez owoc jak i woski spożywcze stosowane w żywności nie są szkodliwe dla organizmu. W ostatnich latach wykazano, że mogą mieć również właściwości prozdrowotne, dotyczy to triterpenów pochodzących ze skórki jabłek, które powodują wzrost mięśni (mają naturalne działanie anaboliczne) oraz mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu II. Woski są stosowane w branży spożywczej określane są mianem “wosków o jakości spożywczej”, ponieważ są one bezpieczne w stosowaniu w żywności i nie są trawione w organizmie. Najbardziej popularne i od dawna stosowane w żywności są woski szelak i carnauba. Co istotne, Food and Drug Administration (FDA) zaliczyła oba te woski, jako bezpieczne do spożycia przez ludzi.

Dlaczego zdarza się, ze skórka jabłka jest gorzka?

W zależności od odmiany jabłka, smak jego skórki oraz miąższu różni się. Niektóre z jabłek charakteryzują się słodkim smakiem – jak np. ‘Szampion’, inne są słodko-kwaśne, a jeszcze inne zupełnie kwaśne. Niektóre spośród skórek mogą być gorzkawe czy twarde, co wynika ze specyfiki konkretnych gatunków, jednakże jeżeli cały owoc jest gorzki, może to wskazywać na chorobę. Smak skórki związany z odmianą i zawartością antyoksydantów i smak miąższu związany w dużej mierze z kwasowością owoców to dwie oddzielne kwestie. Najlepiej skosztować różnych odmian jabłek i wybrać tę, która najbardziej nam smakuje.

Warto jeść jabłko wraz ze skórką

Jeżeli jabłko jest zdrowe, co można poznać m. in. bo braku zmian na skórce i jędrności owocu, skórkę powinno spożywać się wraz z miąższem. Jej spożywanie jest kwestią indywidualną, choć warto pamiętać, że najwięcej witamin i antyoksydantów w owocu znajduje się tuż pod jego skórką oraz w niej samej. Dlatego też, jeżeli nie przeszkadza smak skórki, warto dokładnie umyć owoc, by zmyć ewentualne zanieczyszczenia i spożyć go w całości. Warto pamiętać, że szklanka soku, może stanowić 1 z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców, ponieważ soki, podobnie jak owoce i warzywa, z których się je robi, stanowią cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów, a także substancji o działaniu antyoksydacyjnym.

[1] Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2008 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych.