fbpx

Marchew to skarbnica witamin, mikro i makroelementów. Jest źródłem potasu, witaminy C, B1, E, dodatkowo ma wysoką zawartość witaminy B6, K, a przede wszystkim beta-karotenu (prowitaminy A).

Jak działa beta-karoten?

Beta-karoten jest przekształcany w naszym organizmie w witaminę A, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza. Jest też świetnym wsparciem dla skóry oraz pomaga zachować jej zdrowy wygląd. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie błon śluzowych i wzroku.

Co więcej dobrego dla zdrowia i urody w marchwi?

Dodatkowo marchew cechuje wysoka zawartość flawonoidów, wykazujących właściwości antyoksydacyjne i chroniących układ krążenia[1][2]. Te związki chemiczne to świetne wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego, bo obniżają ciśnienie krwi, jednocześnie hamując odkładanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Marchew ma więc bardzo kompleksowe, pozytywne oddziaływanie na organizm. Już zaledwie 200 g tego surowego warzywa lub 200 ml soku zaspokaja w całości dzienne zapotrzebowanie na witaminę A.

Znajdź miejsce dla marchewki w swojej diecie

Marchewka wspiera funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety. To doskonała przekąska między posiłkami. Może być spożywana na surowo i w postaci przetworzonej. W sklepach znajduje się też wiele produktów, takich jak smoothies, soki i musy, które zachowują całą paletę wartości odżywczych marchwi, z których zostały wyprodukowane.

 

[1] Panczenko-Kresowska B.: Wolne rodniki a żywienie. Wiad. Ziel., 1997, 10, 17-18.

[2] Laskowski W. Fitoestrogeny sojowe w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Post Fitoter 2007; (4):207-211