fbpx

12 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzień ten jest symbolem m.in. aktywizacji młodzieży, podniesienia świadomości w obszarze zdrowia i promowania aktywnego trybu życia. Ale czy istnieje uniwersalny przepis na wieczną młodość, który możemy stosować przez cały rok?

5 porcji od najmłodszych lat

Pierwszym krokiem na drodze do utrzymania zdrowia jest stosowanie zrównoważonej diety opartej na minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną z nich może stanowić szklanka soku. Niezwykle istotne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat, ponieważ ma to wpływ na prawidłowy rozwój organizmu, a w konsekwencji na stan zdrowia na przestrzeni całego życia.

Jemy za mało warzyw i owoców

Warto podkreślić, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, zarówno dorośli, jak i dzieci wciąż spożywają za mało warzyw i owoców. Konsumpcja tych produktów wynosi zaledwie około 280 gram na osobę na dzień[1]. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie zbilansowanego odżywiania i promowanie spożywania warzyw, owoców i przetworów z nich pochodzących, takich jak np. soki, do codziennego menu, by teoria przełożyła się na codzienną praktykę. Dieta oparta na tych produktach obfituje w składniki odżywcze, które wspierają funkcjonowanie organizmu, w szczególności w  antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się komórek. Nie ma magicznych sposobów na zachowanie młodości, możemy jednak zatrzymać ją na dłużej, tak pod względem sprawności fizycznej, jak i psychicznej.

Budowanie nawyków żywieniowych na lata

Międzynarodowy Dzień Młodzieży jest idealną okazją do zaznaczenia, jak istotne jest zaangażowanie młodych ludzi w działania społeczne, a do takich można zaliczyć propagowanie codziennego spożywania warzyw, owoców oraz przetworów, w tym soków. Aktywizacja młodych dorosłych powinna polegać na przekonaniu ich, że właściwa dieta to dbanie o siebie i o swoje zdrowie. Tym bardziej, że świadomie i zdrowo odżywiający się młodzi ludzie mogą stać się przykładem dla rówieśników i wspólnie promować właściwe nawyki żywieniowe. Ich wprowadzenie w życie codzienne zaprocentuje zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości – wpływając także na kolejne pokolenia. Myślenie i narracja perspektywiczna, jaką widać chociażby w proekologicznych postawach, łączy się ze wzrastającym przekonaniem młodych ludzi, że mają wpływ na przyszłość, tak swoją, jak i planety.

Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw 2021

Trwający właśnie Międzynarodowy Rok Owoców to czas, w którym zwiększa się intensywność podejmowania tematów o roli owoców i warzyw oraz zrównoważonego rolnictwa. Jest to również czas na poprawę swoich nawyków żywieniowych na lepsze i podjęcia wyzwania wprowadzenia na stałe różnorodnych owoców i warzyw do swojego menu. Międzynarodowy Dzień Młodzieży oraz Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw są dobrą okazją do zmiany nawyków żywieniowych na lepsze. To również czas, by podnieść poziom wiedzy oraz świadomości na temat prozdrowotnej roli warzyw i owoców w codziennym jadłospisie całego społeczeństwa, począwszy od jego najmłodszych obywateli.

Na pytanie Czy istnieje przepis na wieczną młodość? Zdecydowanie można odpowiedzieć, że tak! I jest do tego niezwykle prosty i łatwo dostępny. Opiera się bowiem na zbilansowanej, bogatej w warzywa i owoce diecie, które są niezbędnym składnikiem przyczyniającym się do utrzymania zdrowia na długie lata. Pamiętajmy o tym, że właściwie skomponowane menu, w połączeniu z codzienną dawką aktywności fizycznej, spożywaniem minimum 5 porcji warzyw, owoców oraz szklanki ulubionego soku każdego dnia zapewnią witalność, zdrowie, urodę i dobre samopoczucie niezależnie od wieku.

[1] Dane IERiGŻ oraz GUS za 2018 rok Badanie Gospodarstw Domowych łącznie z wybranymi przetworami bez soków