fbpx

W ramach kolejnej odsłony Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców, realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w czwartek 26.03.2020 zaprezentowane zostały wyniki badania dotyczącego konsumpcji warzyw i owoców w 2019 roku. Podczas spotkania przedstawiono wnioski dotyczące m.in. wybranych gatunków warzyw i owoców, które były najpopularniejsze w Polsce w ubiegłym roku, zaprezentowano również które sezonowe owoce i warzywa są najczęściej wybierane przez Polaków, a także wyjaśniono w jakiej formie są najchętniej spożywane.

OWOCE

Wśród krajowych owoców na podium pierwsze i drugie miejsce zajęły jabłka i truskawki. W sezonie, przynajmniej raz w tygodniu, spożywało je odpowiednio 85% i 83% Polaków. W pierwszej piątce respondenci wskazali jeszcze na maliny, czereśnie, śliwki. 42% Co ciekawe tylko 12% badanych wskazało, że w sezonie spożywa aronię.
Pierwsze miejsce należące do jabłek nie powinno dziwić, bo jak podkreśla dr Barbara Groele, Sekretarz Generalna Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków – Jabłka są bardzo popularne w Polsce, a ich smak doceniany przez konsumentów. Chętnie po nie sięgają nie tylko w postaci świeżych owoców, ale również w formie przetworów, np. soków, nektarów, czy napojów. Takie wybory konsumentów cieszą nas tym bardziej, że soki mogą stanowić 1 z 5 zalecanych porcji warzyw lub owoców w ciągu dnia, bo podobnie jak surowce, z których powstały stanowią cenne źródło witamin i składników mineralnych w codziennej diecie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.   

WARZYWA

Jak wskazują wyniki przeprowadzonych badań wśród krajowych warzyw najpopularniejsze są pomidory, drugie miejsce zajmują ogórki, trzecie cebula, a poza podium, ale w pierwszej piątce znajdują się jeszcze marchew i sałata. Natomiast w kolejności malejącej: kapusta, kalafior, dynia, cukinia i brokuły są warzywami po które Polacy sięgają zdecydowanie rzadziej.

Wyniki przeprowadzonych badań są interesujące z punktu widzenia branży, bowiem preferencje i wybory konsumentów wyznaczają dalszą drogę rozwoju sektora warzywno-owocowego w Polsce. Szeroki wybór produktów rolno-spożywczych umożliwi każdemu konsumentowi znalezienie ulubionych warzyw, owoców i przetworów w tym soków. Najważniejsze jest, abyśmy każdego dnia konsumowali minimum 5 porcji tych produktów, bo dostarczają nam wielu cennych i niezbędnych dla zdrowia składników – podsumowuje dr Barbara Groele.

 

Prezentacja wyników badań dostępna jest na kanale YouTube.