fbpx

4 czerwca 2022 r. byliśmy obecni na Pikniku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów organizowanym z okazji Dnia Dziecka. Podczas wydarzenia najmłodsi mogli spędzić czas, biorąc udział w edukacyjnych grach i zabawach, a przy tym poznać zasady zdrowego żywienia oraz rolę, jaką w nim pełnią warzywa, owoce i ich przetwory, takie jak np. soki.

Dzień Dziecka jest dniem, kiedy skupiamy się przede wszystkim na dobrej zabawie. Ale zabawa to również doskonała okazja, żeby się wiele nauczyć! Dlatego postanowiliśmy połączyć jedno z drugim i specjalnie z okazji Dnia Dziecka zaplanowaliśmy szereg edukacyjnych atrakcji dla najmłodszych. Nie zabrakło quizów, rebusów oraz konkursów, a dzieci, które wykazały się najlepszą wiedzą w zakresie prawidłowego odżywiania, nagradzaliśmy owocami i warzywami w płynie! W międzyczasie na buziach maluchów były malowane ich ulubione warzywa, owoce lub soki, co niejednego przedszkolaka zachęciło do deklaracji, że codziennie będzie sięgał po te wartościowe produkty. Trzymamy za słowo!

Podczas gdy dzieci bawiły się i uczyły, ich rodzice mogli zasięgnąć porady dietetycznej. Dietetyczka, mgr Klaudia Ruszkowska, edukowała w zakresie zdrowego odżywiania i dzieliła się wiedzą o roli warzyw i owoców w codziennej diecie. Bardzo ważną częścią porad było pokazanie rodzicom, że wprowadzenie zasad zdrowego żywienia nie musi być trudne. Na początek wystarczy kilka postanowień podjętych przez całą rodzinę. Wiele pytań dotyczyło sposobów na wprowadzenie warzyw i owoców do rodzinnej diety, której plan dnia jest bardzo napięty. Dlatego nasza ekspertka przedstawiała pomysły na proste przekąski, do których doskonałym dodatkiem będzie szklanka soku owocowego lub warzywnego.

„Rodzice często nie wiedzą, jak wprowadzić do diety dziecka większe ilości warzyw i owoców, szczególnie wtedy, gdy za nimi nie przepada. Chociaż nie jest to prosty temat, należy podejść do niego z cierpliwością i na różne sposoby „przemycać” te produkty do diety maluchów. Warto przede wszystkim postarać się, by podawane posiłki były kolorowe, różnorodne oraz przyciągały uwagę. W ten sposób dziecko chętniej spróbuje nawet tych warzyw i owoców, których jeszcze nie zna. Należy pamiętać, że powinny one stanowić podstawę codziennej diety najmłodszych (dorosłych też!), zapewniając energię, składniki odżywcze i witaminy potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu” – mówi dietetyczka, mgr Klaudia Ruszkowska.

Edukacja dzieci i rodziców w temacie prawidłowego odżywiania jest niezwykle ważna, ponieważ właśnie w tak wczesnym wieku budowane są pierwsze nawyki w tym zakresie. Rodzice mają bardzo duży wpływ na zachowania żywieniowe swoich pociech, dlatego ważne jest, by dawali im jak najlepszy przykład. Co ważne, spożycie warzyw i owoców wpływa na lepsze samopoczucie dziecka. Szklanka soku może stanowić jedną z ich pięciu porcji w ciągu dnia, dlatego warto wzbogacać o nią dietę również maluchów (powyżej 1. roku życia).