fbpx

Większość z nas słyszała już zapewne o zaleceniach dietetyków dotyczących spożywania warzyw. Wiemy też jednak, jak często trudno w ciągu dnia zadbać o właściwie zbilansowaną dietę. Nie zawsze pamiętamy o zabraniu ze sobą z domu przygotowanego posiłku i zdrowych przekąsek. Dlatego kanapki, jedzenie „na mieście” i w pośpiechu to rzeczywistość wielu z nas. A gdyby okazało się, że włączenie warzyw do diety jest łatwiejsze niż nam się wydaje?

400 g. Tyle minimum dzienne powinniśmy spożywać warzyw i owoców. Próba oceny, czy to dużo, czy mało zawsze będzie subiektywna. Pewne jest jednak, że warzywa i owoce dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, trudno zatem wyobrazić sobie zdrową dietę bez nich. Wystarczy spojrzeć na piramidę żywienia – to właśnie warzywa i owoce stanowią jej podstawę. Dlaczego zatem w diecie wielu osób wciąż jest ich za mało? Powodów może być wiele, niemniej jednak niewątpliwie jednym z nich jest kwestia przygotowania ich do jedzenia. Warzywa i owoce zawsze przed spożyciem musimy dokładnie umyć. Trudno jest to zrobić w drodze na uczelnię, w korku, czy w podróży. W takich sytuacjach szczególnie wygodnym rozwiązaniem są soki, w tym te warzywne. Można je kupić na każdym rogu, w sklepie osiedlowym, czy na stacji benzynowej. Łatwe w transporcie opakowanie, takie jak karton, czy butelka sprawia, że w prosty i w dodatku bardzo smaczny sposób dostarczamy swojemu organizmowi ważnych składników odżywczych. Na sklepowych półkach mamy obecnie bardzo szeroki wybór soków warzywnych. Poniżej zostaną opisane te najbardziej popularne.

Siła pomidora

Sok pomidorowy stanowi prawdziwą bombę witamin i składników odżywczych. Jest bogaty w potas i sód, znakomicie nawadnia.[1] Co więcej, zawiera likopen, naturalny antyoksydant przeciwdziałający szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Ciekawostką jest fakt, że proces pasteryzacji, któremu podlega większość dostępnych na sklepowych półkach soków pomidorowych, zwiększa poziom tego dobroczynnego dla zdrowia związku chemicznego. Dlaczego jeszcze warto spożywać sok pomidorowy? Badania wykazały, że picie go przed aktywnością fizyczną zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego.[2] Jest to świetna propozycja dla wielbicieli bardziej wytrawnych smaków oraz osób liczących kalorie. Sok pomidorowy cechuje się bowiem niską kalorycznością.

Marchew – nie tylko dla urody

Sok marchwiowy, tak jak marchew, z której jest produkowany, charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy A w postaci jej prowitaminy czyli beta-karotenu. Ma ona bardzo korzystne działanie na skórę i błony śluzowe oraz wspomaga widzenie.[3] To jednak nie wszystkie zalety soku marchwiowego. Podczas jego regularnego spożywania, możemy zauważyć, że koloryt naszej skóry się poprawia i staje się ona po prostu ładniejsza i bardziej jędrna. Odpowiada za to witamina E oraz beta-karoten, który pomaga chronić skórę także przed działaniami promieni słonecznych.[4] Jedna szklanka dziennie, a tyle korzyści!

Sok do zadań specjalnych

Sok z buraka polecany jest m.in osobom aktywnym fizycznie. Wspomaga on bowiem pracę mięśni i dotlenienie podczas wysiłku.[5] Jednocześnie obniża ciśnienie krwi i poprawia funkcje poznawcze. Nie powinno go zatem zabraknąć także w diecie seniorów.  Co ciekawe, badania wykazały, że picie soku z buraka lepiej obniża ciśnienie niż spożywanie gotowanych buraków.[6] W okresie stresu może ponadto działać ochronnie na organizm, zmniejszając podatność na infekcje.[7] Dla wielu niewątpliwą zaletą soku z buraka jest także słodkawy, nieco ziemisty smak, jednak jeżeli dla nas jest on przeszkodą, warto zacząć od jego połączenia np. z jabłkiem. Tego rodzaju produkty także z łatwością znajdziemy na sklepowych półkach.

Wprowadzanie zdrowych zmian do diety bywa wyzwaniem. Szczególnie jeżeli każdego dnia towarzyszy nam brak czasu i nadmiar zajęć. Warto zatem zacząć od małych kroków, takich jak np. codzienne kupienie w osiedlowym sklepie soku i wypicia go w drodze do pracy. Nasz organizm tylko na tym zyska.

[1] www.apetytnapolskie.com/dlaczego-sok-pomidorowy-dobrze-nawadnia/

[2] Pour Khavari A, Haghdoost S. Effects of Tomato Juice Intake on Salivary 8-Oxo-dG Levels as Oxidative Stress Biomarker after Extensive Physical Exercise. Oxid Med Cell Longev 2020;2020:8948723. doi: 10.1155/2020/8948723 [published Online First: 20200114]

[3] www.apetytnapolskie.com/apetyt-na-marchew-5-powodow-dla-ktorych-warto-pic-sok-marchwiowy-wiosna-i-latem/#_ftn1

[4] www.apetytnapolskie.com/apetyt-na-marchew-5-powodow-dla-ktorych-warto-pic-sok-marchwiowy-wiosna-i-latem/#_ftn1

[5] Papadopoulos S, Dipla K, Triantafyllou A, et al. Beetroot Increases Muscle Performance and Oxygenation During Sustained Isometric Exercise, but Does Not Alter Muscle Oxidative Efficiency and Microvascular Reactivity at Rest. Journal of the American College of Nutrition 2018;37(5):361-72. doi: 10.1080/07315724.2017.1401497

[6] Asgary S, Afshani MR, Sahebkar A, et al. Improvement of hypertension, endothelial function and systemic inflammation following short-term supplementation with red beet (Beta vulgaris L.) juice: A randomized crossover pilot study. Journal of Human Hypertension 2016;30(10):627-32. doi: 10.1038/jhh.2016.34

[7] Ritz T, Werchan CA, Kroll JL, et al. Beetroot juice supplementation for the prevention of cold symptoms associated with stress: A proof-of-concept study. Physiol Behav 2019;202:45-51. doi: 10.1016/j.physbeh.2019.01.015 [published Online First: 20190122]