fbpx

1 lipca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki. To święto wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo i promować walory owoców. Spotkanie sektora produkcji ogrodniczej przyciągnęło dziennikarzy, dietetyków, ludzi sportu i plantatorów. Zaprezentowano przykłady współpracy producentów, m.in. truskawek, jagody kamczackiej i borówki. 1 LIPCA to od lat data oficjalnego rozpoczęcia zbiorów borówki. 6 lat temu pierwsze obchody Dnia Polskiej Borówki rozpoczęły proces integracji środowiska jagodowych sadowników. 

W roli gospodarzy tegoroczne obchodów wystąpili Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw oraz liderzy sektora ogrodniczego. Gośćmi byli m.in. Pan Rafał Romanowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Pan Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Mówimy o jednym z najnowocześniejszych w całej Unii Europejskiej systemie produkcji. Producenci
naprawdę bardzo dobrze wykorzystali zalety członkostwa. Składając życzenia, chcę poinformować, że we współpracy z organizacjami producentów będziemy podejmować działania prowadzące do pozyskania nowych rynków, nie tylko w Unii Europejskiej, Europie, ale w krajach trzecich. W ramach Krajowej Grupy Spożywczej będziemy poszukiwać podmiotów, które będą przetwarzać polskie superowoce, produkowane w państwa gospodarstwach – mówi Rafał Romanowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Współpracujemy na różnych polach, m.in wspieramy eksport, i za tą pracę chcę serdecznie podziękować producentom. Owoce i warzywa to zawsze kilkanaście procent w wartości tego eksportu. Osobiście uważam, że z perspektywą jeszcze wzrostową. Możemy wiele, wiele, więcej jeszcze zrobić – mówił Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

 

Edukację wspieramy m.in. poprzez promocję oznaczenia „Produkt polski”. Wielu z Państwa używa tego oznaczenia na swoich opakowaniach. Jeżeli ktoś tego nie robi, zachęcam, to pozwala to zwiększać rozpoznawalność i wiarygodność oferowanych produktów. Co za tym idzie, zwiększa sprzedaż naszych rodzimych owoców i warzyw – mówił Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

W Polsce rośnie konsumpcja większości gatunków owoców, ale generalnie niskie spożycie owoców ciągle jest jednym z większych błędów żywieniowych. Dlatego sektor integruje działania promocyjne i angażuje się w edukację żywieniową. W ramach projektu „Core Team” regularnie prezentowane są wyniki badań konsumpcji kluczowych gatunków owoców i warzyw. Badania dla sektora realizuje Kantar Public.

– Budujemy emocje, które są oparte na danych. Jako firma badawcza chcemy środowisku plantatorów, i mediów dostarczyć dane, które pozwolą im lepiej zachęcać do spożycia owoców i warzyw. Lepiej je opisywać, lepiej sprzedawać, lepiej reklamować się. We wszystkich badaniach, które robiliśmy dotychczas, bardzo widać efekt pandemii, która wzmocniła trendy prozdrowotne. Wiele nauczyliśmy się, o tym jak dbać o nasze zdrowie, myśleć w kategoriach odżywiania, kupować produkty, które są zdrowe i które pomagają nam utrzymać odporność. Owoce są takimi produktami – mówi Kuba Antoszewski, PR manager Kantar Polska.

W szczycie pandemii widzieliśmy olbrzymie wzrosty spożycia owoców i warzyw. Ale nie potrzebujemy pandemii do tego, żeby przekonać konsumentów o tym, że owoce i warzywa są podstawą odżywania. Opisując wyniki badań pokazujemy jak zastąpić pandemią naszymi działaniami komunikacyjnymi,
dbałością o produkty i przetwory – dodaje Antoszewski.

Międzynarodowy Dzień Owoców

W Międzynarodowym Dniu Owoców święto mają owoce z krzewów i owoce z drzew, w tym jabłko. Wymaga ono dziś dosyć istotnych działań naprawczych. Chcemy by trafiało w jak najwyższej jakości do konsumenta i żeby ten proces przynosił satysfakcję producentom – mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

– Cieszę się z obecności pana Ministra Rafała Romanowskiego, pana Dyrektora Marcina Wrońskiego. Zadania promocyjne, które przed nami stoją wymagają nie tylko współpracy całego sektora, ale również wsparcia Ministerstwa czy KOWR. Najważniejsze jest to, żebyśmy jako sektor byli jednością, żebyśmy współpracowali, realizowali zadania, które uznajemy za priorytetowe i żeby te wspólne działania przynosiły coraz lepsze efekty. Tego życzę nie tylko „owocom”, ale również „warzywom”, których producenci również są dzisiaj z nami. Praktykę mamy taką, że trudno już sobie wyobrazić byśmy w ramach sektora nie byli w takim dniu razem – mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Międzynarodowy Dzień Owoców to przede wszystkim święto konsumentów, dla których pracujemy. Chcemy by cieszyli się doznaniami smakowymi naszych owoców i pamiętali, że jabłka są dostępne przez cały rokMaciej Majewski, Prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie, w Core Teamie lider zespołu ds. podniesienia konsumpcji jabłek.

Najpiękniejszym prezentem dla każdego producenta jest uśmiech konsumenta. Owoce i warzywa to synonim zdrowia. Chcielibyśmy, żeby ten uśmiech towarzyszył już najmłodszym – mówi Jacek Dębski, #WybieramPolskieJabłka

Prezes Boguta dziękował również za pracę wszystkim dziennikarzom.

Staramy się byście państwo mogli czerpać radość ze współpracy z sektorem ogrodniczym, żeby nasze materiały prasowe były jak najlepsze i jak najszerzej oglądane. Dziękujemy i prosimy o wsparcie. Na większą świadomość i szersze dotarcie patrzymy na to jak na wspólny cel – mówił do licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów.

Dzień Polskiej Borówki

Kiedy 6 lat temu rozstawialiśmy krzesła przed pierwszym Dniem Polskiej Borówki, nie przypuszczaliśmy, jak duży będzie wzrost konsumpcji i jak dużo komunikacji do konsumentów uda się w tym czasie przeprowadzić. Dzisiaj serce roście, patrząc na te czasy. O tym marzyliśmy od lat, żeby wchodzić w sezon z taką liczbą konsumentów jak robimy to w tym roku – mówi Dominika Kozarzewska, Członkini Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.

Przypomnijmy, wg. badań Kantar konsumpcje borówki tuż przed rozpoczęciem sezonu deklaruje 12 mln konsumentów.

Jak to się stało? Decyduje konsekwencja plantatorów, ich odpowiedzialność za to, jak wygląda rynek i ich przekonanie, że nie jesteśmy tylko pionkiem, przedmiotem, że możemy działać w taki sposób, żeby ten rynek kształtować. Pokazywać ludziom jak zdrowe, wspaniałe i pięknie są nasze owoce. Chcemy dalej pokazywać konsumentom, że polskie borówki są najlepsze na świecie – dodaje Dominika Kozarzewska, koordynatorka prac polskiego Jagodowego Core Teamu.

W imieniu aronii – plantatorów aronii, jej przetwórców oraz szkółkarzy, życzenia złożył Paweł Eggert, szkółkarz, plantator i promotor aronii na świecie, Aronia Eggert, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

Życzymy Wam, drodzy plantatorzy i przetwórcy borówki, żebyście rośli w siłę, towarzyszyli nam jako ta „słodsza siostra” i żebyśmy razem się uzupełniali. Wspólnie tworzymy branżę jagodową. Wspólnie jako jagodowi dążymy do tego samego celu. Życzymy wytrwałości. Gratulujemy Wam swojego dnia, otwarcia sezonu, radości tego małego dziecka, które tu próbowało pierwszą borówkę w tym roku – mówił Paweł Eggert.

Producenci partnerem Narodowego Dnia Sportu 2022

Producenci owoców i warzyw będą w tym roku strategicznym partnerem Narodowego Dnia Sportu. Wspólnie promować będą prosty fakt, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy w każdym posiłku. Wspieramy Państwa i składamy dziś serdecznie życzenia dla wszystkich plantatorów i przetwórców owoców i warzyw – mówiła Oliwia Kujawa z Fundacji Zwalcz Nudę, koordynatorka Narodowego Dnia Sportu.

Narodowy Dzień Sportu odbędzie się w tym roku po raz 10-ty, jest to inicjatywa realizowana we współpracy z Ministerstwem Sportu. W ramach tej imprezy całej Polsce organizowane są ogólnodostępne wydarzenia sportowe. Są małe i duże. Jedne odbywają się orlikach w małych miejscowościach, inne są dużych wielkomiejskich siłowniach. To są pokazy, treningi, dni otwarte wielu klubów i sekcji. Kilkaset różnych aktywności dedykowanych dzieciom, dorosłym, seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, bez względu na stan zdrowia, bez względu na stan portfela. To są takie wydarzenia, które mają nas zachęcić do podjęcia aktywności, do uprawiania sportu, do znalezienia dyscypliny dla siebie.

Coraz szersza współpraca

W Polsce rośnie konsumpcja większości gatunków owoców, ale generalnie niskie spożycie owoców ciągle jest jednym z większych błędów żywieniowych. Dlatego sektor integruje działania promocyjne i angażuje się w edukację żywieniową.

W ramach projektu „Core Team” zaprezentowano wyniki badań konsumpcji oraz, wizualizowane w formie talerzy żywieniowych, rekomendacje na lato i na zdrowe grillowanie. Edukacja żywieniowa po raz kolejny połączyła producentów owoców, warzyw i grzybów.

Wszystkim producentom owoców i warzyw składam życzenia, tak by chociaż ten dzień był czasem oddechu od codziennej ciężkiej pracy. Wszystkim konsumentom życzę by jak najwięcej mogli się cieszyć wspaniałym smakiem i radością spożywania wszelkich owoców i warzyw – mówił Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie, w Core Teamie lider zespołu ds. podniesienia konsumpcji jabłek.

W imieniu producentów warzyw głos zabrali Mirosław Łuska i Ewelina Szymczak, członkowie zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Składam serdeczne życzenia producentom owoców. Od nas producentów warzyw, w szczególności warzyw ciepłolubnych. Produkcja warzyw ciepłolubnych na południu Mazowsza bardzo pięknie się rozwija. Produkujemy coraz więcej i coraz więcej asortymentu. Ostatnie wdrożenia to m.in. cukinia, której w tej chwili bardzo dużo się produkuje i jest fantastycznym warzywem między innymi właśnie do grillowania i super warzywem dla ludzi, którzy chcą utrzymać zdrowy styl życia i zdrową sylwetkę. Serdecznie wszystkich pozdrawiam. Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia – życzył Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Obecni byli również producenci grzybów. Dr Krystian Szudyga, Prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych, wspominał, że przy ulicy Ząbkowskiej – dokładnie tej przy, której znajduje się Centrum Praskie Koneser, w którym spotkali się producenci i dziennikarze – zaczęła się historia towarowego pieczarkarstwa w Polsce. W 1960 roku w tym miejscu przygotowano pierwszych 12 kg pieczarek, które wysłano do Wiednia. Dzisiaj Polska wysyła tych pieczarek 220.000 ton.

Życzymy producentom owoców, z okazji ich święta, uprawy bez problemów, w sprzedaży samych sukcesów, nie tylko wysokich przychodów, ale wysokich dochodów – życzyła w imieniu producentów grzybów Katarzyna Błońska, producent pieczarek.

Nadal owoców i warzyw jemy w Polsce za mało. Niestety wydaje się nam, że jemy tyle, ile trzeba. Potrzeba więcej działań promujących rolę owoców i warzyw, a zwłaszcza fakt, że powinny stanowić połowę tego co jemy. Wszystkie prezentowane rekomendacje, w nowoczesnej formie talerzy żywieniowych, pokazują ten udział. Ma to jak najbardziej ogromny sens – podsumowała Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.

Od pierwszych obchodów Dnia Polskiej Borówki minęło 6 lat. Święto zasłużyło się w promocji nie tylko tego gatunku. Borówka jak wizerunkowym motorem promocji superowoców. Jak magnes przyciągnęła do siebie wiele innych środowisk producentów.

Tegoroczne obchody były tego najlepszym przykładem.