fbpx

Jeśli myślimy o rabarbarze, to zazwyczaj w wersji na słodko: w formie kompotu, dodatku do ciast czy deserów. I nie byłoby to nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że rabarbar pod względem botanicznym jest… warzywem! I to nie byle jakim! Poznaj jego zalety nie tylko od kuchni!

Rabarbar – dla smaku łodygi

Jest dobrze znanym elementem wiosenno-letniej kuchni, który dzięki swojemu kwaskowatemu smakowi świetnie nadaje się do orzeźwienia. Niemniej ważnym i powszechnie znanym faktem jest, że do gotowania wykorzystujemy jedynie łodygi. Liście rabarbaru są niejadalne, a to za sprawą wysokiego stężenia kwasu szczawiowego, który w połączeniu z jonami wapnia może się niestety odkładać w postaci kamieni, np. nerkowych. Na szczęście pozostałe części rabarbaru to istny rarytas i niezastąpiony dodatek wielu kulinarnych przysmaków. I nie są to jednak jego jedyne zalety.

polski rabarbarNiska kaloryczność i dużo błonnika

Sezon na rabarbar zaczyna się dosyć wcześnie, bo już w kwietniu. Od tego miesiąca możemy delektować się jego smakiem na różne sposoby. Nawet osoby dbające o linię bądź będące na diecie mogą swobodnie go degustować – rabarbar zawiera zaledwie 15 kcal w 100 gramach. Do tego jest źródłem błonnika, który świetnie wpływa na trawienie.

Wysoka zawartość witaminy K

Kolejnym powodem, dla którego warto włączyć to warzywo do menu, jest wysoka zawartość witaminy K – rabarbar zawiera jej aż 29,3 µg! Jest ona o tyle ważna, że przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, a także pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Do tego w rabarbarze znajdziemy witaminę C, A, beta-karoten, foliany oraz składniki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez czy fosfor.

Kuchenne zastosowanie

Zazwyczaj w polskiej kuchni rabarbar kojarzymy z kompotem, ciastem czy ciasteczkami. Przepyszne drożdżówki z rabarbarem to świetny sposób na słodką przekąskę, szczególnie w towarzystwie np. soku jabłkowego, który będzie kolejną porcją warzyw i owoców, których powinniśmy spożywać min. 5 w ciągu dnia. Ale rabarbar może zaskakiwać wszechstronnością zastosowania:

  • Świetnie sprawdza się jako farsz do pierogów – dla uzupełnienia pasuje np. mus z truskawek z odrobiną śmietany
  • Racuchy, choć kojarzą się z jabłkami, świetnie współgrają też z rabarbarem – dla urozmaicenia można połączyć owoc z warzywem
  • Sałatka warzywna z dodatkiem rabarbaru to też ciekawa propozycja – wystarczy odpowiednio połączyć smaki, np. zestawić kwaskowaty smak rabarbaru z ogórkiem małosolnym, grillowanym serem i sałatą z młodymi ziemniaczkami z odrobiną soku z cytryny
  • Mus z rabarbaru dobrze pasuje również do mięs, np. pieczonej gęsiny.

Orzeźwiający smak rabarbaru może świetnie podkreślać smak potraw, jeśli odpowiednio dobierzemy składniki. A warto włączyć go do posiłków, skoro i ma mało kalorii, i wiele wartości odżywczych.