fbpx

Polska kuchnia jest bogata w różnorodne smaki i tradycyjne potrawy, z których wiele opiera się na lokalnych składnikach. Jednym z takich skarbów jest żurawina, która również coraz częściej jest uprawiana w Polsce. Jej kwaśne, czerwone owoce są nie tylko pyszne, ale także pełne zdrowotnych korzyści. Dlaczego żurawina jest uważana za superfruit i jak możemy włączyć ją do naszej codziennej diety? Zapraszamy do lektury.

Bogactwo składników odżywczych

Żurawina jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe i witamina C, które pomagają w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie.[1] Przyczyniają się tym samym  do zapobiegania chorób serca, nowotworów i innych schorzeń. Co więcej, wit. C doskonale wzmacnia układ odpornościowy, co jest szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym, oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.[2]

Wspomaganie układu moczowego

Żurawina znana jest ze swoich właściwości do zapobiegania infekcji dróg moczowych. Zawiera substancje, które utrudniają bakteriom przyleganie do ścianek dróg moczowych, co może pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu tego rodzaju chorób. Osoby mające tendencje do zapaleń pęcherza powinny wdrożyć sok żurawinowy do swojej codziennej diety. Jest to w pełni naturalny, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób na ograniczenie tych przykrych dolegliwości.

Sok żurawinowy na stawy

Chociaż o dobroczynnym wpływie żurawiny i soku z jej owoców słyszało zapewne większość z nas, okazuje się, że zawarte w niej składniki mogą również pozytywnie działać na…stawy. Jak wykazały przeprowadzone w Brazylii badania, regularne spożywanie soku żurawinowego może mieć korzystny wpływ na pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).[3] Jak zaznaczają eksperci, badanie to wymaga dalszych analiz, jednak być może w tych małych, czerwonych owocach kryje się naturalne lekarstwo na RZS.

Żurawina w kosmetyce

Żurawina działa również korzystnie na skórę i jest stosowana w kosmetyce, np. w postaci olejku.[4] Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne, wykorzystywana jest w produkcji kremów, balsamów i maseczek. Żurawina ponadto wykazuje działanie nawilżające oraz przywraca prawidłowe pH skóry.[5] Ceniona jest także za dużą zawartość wspomnianej wcześniej witaminy C, która bierze również udział w produkcji kolagenu.[6]

Jak włączyć żurawinę do diety?

Żurawinę można spożywać pod wieloma postaciami. Jedną z najpopularniejszych jest ta suszona, dodawana np. do płatków śniadaniowych lub jedzona jako przekąska. Potrafi zniwelować odczucie niewielkiego głodu, a przy tym dodać energii. Żurawina w formie przetworów jest także dobrym uzupełnieniem, np. pieczonego drobiu. Sok żurawinowy jest natomiast nie tylko pyszny i orzeźwiający, ale też dostarcza całego bogactwa składników odżywczych. Można go z łatwością znaleźć na sklepowych półkach, czy w aptekach.

 

Żurawina to nie tylko smaczny dodatek do wielu potraw, ale także źródło wielu korzyści dla organizmu. Dlatego warto dać się skusić tym kwaśnym, czerwonym owocom i czerpać korzyści z ich prozdrowotnych właściwości.

[1] Neto CC. Cranberry and blueberry: evidence for protective effects against cancer and vascular diseases. Mol Nutr Food Res. 2007 Jun;51(6):652-64.

[2] //apetytnapolskie.com/zurawina-rubinowe-zrodlo-witaminy-c/

[3] Thimóteo NSB, Iryioda TMV, Alfieri DF, et al. Cranberry juice decreases disease activity in women with rheumatoid arthritis. Nutrition 2019;60:112-17. doi: 10.1016/j.nut.2018.10.010

[4] //apetytnapolskie.com/zurawina-rubinowe-zrodlo-witaminy-c/

[5] //apetytnapolskie.com/zurawina-rubinowe-zrodlo-witaminy-c/

[6] //apetytnapolskie.com/zurawina-rubinowe-zrodlo-witaminy-c/