fbpx

Podejrzanie zielona, o specyficznym zapachu. Nie wzbudzała apetytu, a zachęcanie do jej zjedzenia ze strony rodziców, czy dziadków powodowało jeszcze większą awersję. Brzmi znajomo? Tak wiele osób wspomina swoje pierwsze doświadczenia z brukselką. Co więcej, część z nas nadal jej unika. A szkoda. Brukselka zasłużenie bowiem uchodzi za niezwykle zdrową, ale może być też wyjątkowo smaczna. Co zatem zrobić, aby oswoić to warzywo, jeżeli nie jesteśmy jego zwolennikami? Jakich sposobów użyć, aby nauczyć jedzenia brukselki także nasze dzieci? I przede wszystkim – dlaczego warto? Zapraszamy do lektury.

Pozbądź się goryczy

Niektórzy rezygnują z jedzenia brukselki ze względu na jej gorzki posmak. Można go jednak zniwelować stosując kilka prostych, kulinarnych sztuczek. Pomocne okazuje się np. wcześniejsze zamrożenie brukselki. Poddane temu procesowi warzywa tracą charakterystyczną goryczkę. Kolejnym z wymienianych sposobów jest  gotowanie brukselki w wodzie z dodatkiem soli i cukru oraz… w soku, np. jabłkowym. Najlepiej zrobić to w płaskim rondlu lub na patelni. Sok wyparowując dodatkowo zacznie się karmelizować sprawiając, że brukselka zyska słodki posmak.

Z bułką tartą, blanszowana, czy w zupie? Wybierz swój ulubiony sposób podania

Brukselkę można jeść na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest spożywanie jej sauté, z masłem, czy z bułką tartą. Wyśmienicie smakuje również jako dodatek do zupy jarzynowej. Ciekawym sposobem podania, który z pewnością zyska uznanie amatorów bardziej wyrazistych smaków jest podsmażenie brukselki wraz z sokiem czy miodem aż do jego skarmelizowania się. Dzięki temu warzywo stanie się bardziej chrupkie i słodkie. Brukselka świetnie nadaje się także do pieczenia. Zarówno w różnego rodzaju zapiekankach, jak i np. z dodatkiem innych warzyw i oleju. Może stanowić wyśmienity, zdrowy dodatek do dań obiadowych. Dzieci z pewnością chętniej sięgną po brukselkę, gdy wykorzystamy ją do robienia różnego rodzaju warzywnych ludzików lub specjalnych kulek, po których zyskuje się supermoce.

Jedz ją i Ty!

Dlaczego warto włączyć brukselkę do diety? Poza walorami smakowymi (jest po prostu pyszna) powodów jest wiele. Brukselka stanowi doskonałe źródło witaminy C, która wspiera odporność i jest naturalnym przeciwutleniaczem. Co więcej, w warzywie tym znajdziemy także witaminę B6, foliany i witaminę K oraz potas.[1] Zawiera również błonnik, który nie tylko wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, ale działa pozytywnie na cały organizm poprzez obniżanie cukru we krwi. Ponieważ brukselka jest niskokaloryczna stanowi też doskonałe źródło składników odżywczych dla osób będących na diecie redukcyjnej lub po prostu dbających o linię.

 

Brukselka z pewnością zasługuje na uwagę zarówno ze względów smakowych, jak i zdrowotnych. Jeżeli do tej pory jej unikaliśmy, spróbujmy się do niej przekonać. Może być zarówno samodzielnym posiłkiem, jak i stanowić zdrowy dodatek do obiadu. Świetnie komponuje się zarówno z owocową nutą soku jabłkowego, jak i wytrwanymi mięsami. Próbujmy, sprawdzajmy i eksperymentujemy. Warto bowiem oswoić to często nielubiane w dzieciństwie warzywo.

[1] //apetytnapolskie.com/brukselka-miniaturowe-glowki-kapusty/