fbpx

Zgodnie z raportem klimatycznym IPCC[1]  ocieplenie atmosfery jest spowodowane głównie działaniami człowieka. Obchodzony dzisiaj Dzień Ziemi jest bardzo dobrą okazją, aby przypomnieć trzy podstawowe zasady, które skutecznie sprawią, że nasze codzienne życie będzie bardziej ekologiczne. Nie są one trudne, więc nie ma co szukać wymówek i odsuwać w czasie zmiany nawyków na lepsze. Dzień Ziemi to doskonała okazja, by postawić pierwsze kroki w byciu EKO!

Krok pierwszy – oszczędzaj wodę

Jedną z podstawowych zasad bycia EkO, jest oszczędzanie wody. Jej zasoby kurczą się tak szybko, że coraz częściej mówi się o niej, że jest „niebieskim złotem XXI wieku”. Jak to zrobić? Na to sposobów jest wiele! Jednym z rozwiązań jest pilnowanie, aby woda z kranu leciała tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy. Myjesz owoce i warzywa? Zakręć na ten czas wodę, a następnie wykorzystaj ją do podlania kwiatków.

Krok drugi – kupuj od polskich producentów

To jakie produkty kupujemy i spożywamy, również ma znaczenie przy dbaniu o naszą planetę. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców oraz ich przetworów (np. soków), a także bazowanie na produktach nisko przetworzonych wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale też na klimat[2]. Właśnie dlatego warto wzbogacić codzienną dietę o te produkty, a kupując je od polskich producentów, będziemy mieli zapewnioną nie tylko dobrą jakość, ale także wysoką wartość odżywczą.

Krok trzeci – postaw na segregację śmieci!

Jednym z  ważnych elementów w ochronie środowiska jest segregacja śmieci. Chociaż jej zasady są elementem wielu kampanii społecznych, zawsze warto o nich przypomnieć.

  • Do żółtego pojemnika wrzucamy metale i tworzywa sztuczne, czyli wszystkie metalowe puszki, opakowania po detergentach i wszelkiego rodzaju folie i torebki.
  • Niebieski kolor oznacza pojemnik na papier tzn. kartony, czasopisma, gazety, czy wszelkiego rodzaju papier biurowy. Warto jednak pamiętać, aby był on czysty – suchy i niezatłuszczony.
  • Szkło opakowaniowe również pełni ważne miejsce w recyklingu, a jego segregację oznacza kolor zielony.
  • Brązowy pojemnik wskazuje na odpady BIO, np. skórki po warzywach i owocach, czy skorupki jajek.
  • Czarny pojemnik jest miejscem na śmieci niezaliczające się do poprzednich kategorii. Nie trafiają one jednak bezpośrednio na wysypisko śmieci. Są one wcześniej sortowane przez specjalistyczne firmy, które dbają o to, aby jak najmniej z nich zaśmieciło planetę.

Co zrobić z opakowaniem po soku?

Warto pamiętać, że opakowania po sokach również nadają się do recyklingu. Ich kartonowe opakowanie jest zbudowane z trzech warstw: papieru, polietylenu oraz aluminium, dzięki czemu zapewniają odpowiednią ochronę przed utratą wartości odżywczych. W związku z tym należy je wyrzucać do żółtego pojemnika. Szklane opakowania po sokach zostaną ponownie wykorzystane po wrzuceniu do zielonego pojemnika. Powstanie z nich tzw. szklana stłuczka, z której wyprodukowane zostanie nowe, szklane opakowanie.

[1] IPCC, 2021: Climate Change 2021: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Sixth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change [Masson-Delmotte, V., P. Zhai, A. Pirani, S.L. Connors, C. Péan, S. Berger, N. Caud, Y. Chen, L. Goldfarb, M.I. Gomis, M. Huang, K. Leitzell, E. Lonnoy, J.B.R. Matthews, T.K. Maycock, T. Waterfield, O. Yelekçi, R. Yu, and B. Zhou (eds.)]. Cambridge University Press. In Press.

[2] EAT (2020) Diets for a better future.