fbpx

Rabarbar to wyjątkowe w smaku warzywo. Sezon na tę roślinę jest dość krótki, a jego szczyt przypada na maj. Ze względu na swój słodko-kwaśny smak rabarbar kojarzy się głównie z deserami i przez wiele osób mylony jest z owocem. Zobacz, w jaki sposób przyrządzać to kwaśne warzywo oraz poznaj jego właściwości odżywcze.

Rabarbar, inaczej rzewień zwyczajny jest powszechnie uprawiany w Polsce. W czasie wzrostu osiąga nawet 1.5 metra wysokości. Korzeń oraz liście rośliny nie nadają się do spożycia, natomiast jadalna część – łodyga znana jest ze swojego pięknego koloru. Barwa pędów może przybierać odcienie od zielonego, po najbardziej rozpoznawalny różowy i czerwony. W zależności od odmiany, zbiera się go wczesną, lub późną wiosną. Rodzaje mogą różnić się od siebie grubością łodyżek oraz stopniem kwaskowatości.

Słodko-kwaśne zdrowie

To nietypowe warzywo doceniane za wysoką zawartość witamin: A, C, i K oraz kwasu foliowego, potasu i błonnika. Swój charakterystyczny, orzeźwiający smak zawdzięcza obecności kwasu jabłkowego. Jest niskokaloryczny, a jego spożycie może mieć pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Dzięki witaminie K, która odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi oraz utrzymanie zdrowych kości, wspomaga profilaktykę przeciw m.in. miażdżycy.[1] Zawarta w rabarbarze witamina C jest też naturalnym antyoksydantem, a więc neutralizuje wolne rodniki i obniża ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych.

Z czym jeść rabarbar?

Mimo, że pędy rabarbaru wykorzystywane są do przyrządzenia wielu rodzajów deserów, ciast lub kompotu, my proponujemy go również w wersji wytrawnej. Jego orzeźwiający smak będzie doskonałym dodatkiem do sałatek, soków jabłkowych i sosów do mięs. W niewielkich ilościach można go jeść na surowo, po obraniu ze skórki. Wyśmienicie smakuje także jako składnik różnego rodzaju deserów i wypieków, np. w wersji pod kruszonką.

Rabarbar z jabłkami pod kruszonką

Składniki:

  • 500 g rabarbaru (łodygi)
  • 2 średniej wielkości jabłka
  • Łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 200 g cukru
  • 200 g mąki pszennej
  • 150 g zimnego masła

Przygotowanie:

Umyte łodygi rabarbaru należy pokroić w kawałki szerokości ok. 1 – 1,5 cm. Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne wraz z pestkami i pokroić w kostkę. Następnie przełożyć wraz z rabarbarem do rondla i podgrzewać dodając skrobię ziemniaczaną, łyżkę masła oraz cukru do na małym ogniu przez ok. 7 minut. Całość przełożyć do przygotowanej formy do pieczenia. Teraz czas na kruszonkę. Pozostałą ilość masła i cukru wsypać do miski wraz z mąką i wyrobić ciasto. Przygotowane ciasto pokruszyć na wyłożony rabarbar z jabłkami i wstawić do rozgrzanego wcześniej do 180 stopni piekarnika na ok. 30 minut. Piec, aż wierzch będzie rumiany.

[1] www.apetytnapolskie.com/rabarbar-rozowy-smak-wakacji/