fbpx

Gdy sięgamy po sok w opakowaniu kartonowym, wiemy, że dostarczy nam on niezbędnych witamin i składników mineralnych, ale czy zastanawiamy się co zrobić z pustym kartonikiem? Przeważnie wrzucamy go do żółtego pojemnika  na śmieci i o nim zapominamy. A może warto dać mu „drugie życie” i wykorzystać do stworzenia zupełnie nowych i użytkowych przedmiotów? Poznaj nasze propozycje w stylu zero waste i kreatywnie wykorzystaj pusty kartonik po soku.

 Organizer na biurowe przybory z kartonika po soku

Wykorzystanie pustego kartonika po soku i stworzenie z niego organizera na biurowe przybory jest bardzo łatwym i szybkim sposobem na wprowadzenie porządku na naszych biurkach! Wystarczy przeciąć kartonik wszerz na wysokości ok 10-15 cm od dna i tak wycięte pudełeczko dokładnie przetrzeć wilgotną chusteczką w środku i pozostawić do wychnięcia. Aby organzier na biurowe przybory był w pełni unikalny można dowolnie go ozdobić – obkleić kolorowym papierem, a nawet ścinkami materiałów!

Karmnik dla ptaków z kartonika po soku

Karmnik dla ptaków zrobiony z pustego opakowania kartonowego po soku, nie tylko wpisuje się w ideę zero waste, ale jednocześnie ogranicza ilość śmieci, a także pomaga zwierzętom przetrwać zimowe miesiące. Karmnik w zależności od naszej pomysłowości możemy dowolnie modyfikować – o dodatkowe piętra, okienka, czy dach. Ważne by zawiesić go na odpowiedniej wysokości, a otwory były dostosowane do niewielkich ptaków – tak by nie zagrażało im niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.

Do wykonania karmnika potrzebujemy pustego, czystego opakowania kartonowego po soku, nożyczek, sznureczka i dowolnych materiałów papierniczych, które ozdobią domek dla ptaków. W pustym kartoniku wystarczy wyciąć otwór wejściowy, a pod zakrętką zawiązać sznureczek, na którym zawiśnie karmnik. Dodatkowo, możemy wyciąć okienka na bocznych ścianach, a na szczycie przykleić daszek pod którym ukryjemy korek (z drugiego kartonika wystarczy wyciąć dwa kwadraty i skleić ich jeden bok tworząc trójkąt bez podstawy, co będzie przypominać kształtem daszek). Cały domek warto kolorowo ozdobić, żeby stał się również piękną ozdobą naszego ogrodu lub balkonu i wysypać na jego dno ziarno dla ptaków.

Przegródki do szuflady z kartonika po soku

Osoby, które lubią mieć uporządkowaną przestań w szufladach może zainteresować nasz sposób na nietypowe wykorzystanie pustego kartonika po soku. Wystarczy umyć i osuszyć kartonik, a następnie odciąć jedną ścianę wzdłuż – tak by powstało podłużne pudełko bez przykrywki. Dodatkowo, z drugiego kartonika możemy wyciąć kwadraty, które przyklejone do bocznych ścian wewnątrz naszego pudełka stworzą podział na mniejsze przegródki. Taki organizer idealnie uporządkuje małe przedmioty, a także kabelki, które pozostawione luźno w szufladach często tworzą niepotrzebny bałagan. Takie przegródki można wykorzystać także jako organizer w szufladzie z bielizną, najlepiej na skarpetki – wtedy mamy pewność, że żadna z nich nie znajdzie się w szufladzie bez pary!

Nasze pomysły na kreatywne wykorzystanie pustego kartonika po soku, są nie tylko ciekawymi inspiracjami na to jak dać „drugie życie” na pozór już nieprzydatnemu przedmiotowi, ale również pokazują, że odrobina wyobraźni i czasu wystarczą, aby być bardziej świadomym konsumentem i żyć w stylu zero waste.