fbpx

Badania WHO są niepokojące, już co trzeci Polak, czyli 10 milionów ludzi choruje na nadciśnienie tętnicze. Niestety, wciąż wielu z nich nie jest świadomych tego schorzenia, dlatego tak ważne jest zwiększenie spożycia warzyw, owoców oraz ich przetworów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia. 

Ważna prewencja

Nadciśnienie tętnicze, może przyczyniać się do wielu powikłań zdrowotnych i zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu w tym np.: udaru mózgu, uszkodzenia wzroku, czy prowadzić do     niewydolność nerek i serca. Właśnie dlatego uznawane jest za jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia na światową skalę[1]. Aby jednak minimalizować ryzyko wystąpienia tych schorzeń warto zwrócić szczególną uwagę na prewencję. Wśród zachowań prewencyjnych w obszarze nadciśnienia tętniczego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na regularną aktywność fizyczną oraz prawidłowo skomponowaną codzienną dietę, opartą na warzywach zawierających liczne składniki odżywcze.

dieta owocowo warzywna

Dieta z warzyw i owoców na zdrowie

Jednym z zaleceń zaprezentowanych podczas sierpniowych Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców jest rekomendacja włączenia do codziennej diety warzyw bogatych w potas – zielonych warzyw liściastych, pomidorów, buraków czerwonych, kalarepy czy brukselki, a przede wszystkim nasiona strączkowe. Składnikami mineralnymi obecnymi w warzywach i owocach mającymi nieoceniony wpływ na obniżanie ciśnienia krwi, są potas i magnez. Referencyjne Dzienne Spożycie potasu wynosi 2000 mg, a magnezu  375 mg dla osób dorosłych[2], ale wielu ekspertów uważa, że te ilości powinny być nawet większe.  Mając na uwadze fakt, że codzienna dieta powinna opierać się na minimum 400 g warzyw i owoców, gdzie jedną z ich porcji może stanowić szklanka soku[3], dostarczenie rekomendowanej ilości składników mineralnych nie wydaje się trudne. Jednak, jak wskazują wyniki badań jedynie 18% Polaków w sierpniu zadeklarowało, że warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co spożywali. Wskazuje to na wciąż niewystarczającą konsumpcję tych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji i potrzebę dalszej edukacji w temacie prewencji wielu chorób dietozależnych.

Sok jako wsparcie

Pamiętając, że soki mogą stanowić równoważną porcję warzyw i owoców, warto włączyć jedną szklankę do codziennego menu. Na uwagę zasługuje sok pomidorowy. Stanowi on wartościowe źródło potasu – już 1 szklanka zapewnia 26% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej tego pierwiastka. Mówi dr Barbara Groele, Sekretarz Generalny KUPS i dodaje – Co więcej, pomidory zawierają również duże ilości likopenu (silnego antyoksydantu), który zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Co ciekawe, w pasteryzowanym soku pomidorowym jego biodostępność, a więc przyswajalność, zwiększa się nawet 3-krotnie.

Dieta z warzyw i owoców na zdrowie

* „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, sierpień 2020 r., realizowane z inicjatywy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
[1] Zdrojewski T. Częstość występowania i świadomość nadciśnienia tętniczego w Polsce i na świecie. Postępy Nauk Medycznych 2011, t. XXIV, supl. 3
[2] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 z dnia 25.10.2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
[3] Średnie dzienne spożycie owoców i warzyw na osobę w Polsce wg Badań z Gospodarstw Domowych w 2019 r. wynosi ok. 280 gram a soków ok. 40 ml