fbpx

Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców to roczne przedsięwzięcie sfinansowane z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw mające na celu comiesięczne kompleksowe badanie konsumpcji polskich warzyw i owoców przez Polaków. Projekt został zainicjowany i jest koordynowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w odpowiedzi na wyzwania związane z promocją roli warzyw i owoców w codziennej, zbilansowanej diecie. Celem realizacji badań jest poznanie trendów konsumpcyjnych oraz wzrost spożycia owoców, warzyw i ich przetworów, w wyniku stałej edukacji konsumentów.

Eksperci ds. żywienia są zgodni, że owoce i warzywa powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, a każdego dnia powinniśmy spożywać ich minimum 400 g/ na osobę i powinny stanowić one połowę produktów, które konsumujemy. Jak pokazują przeprowadzone narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców z lutego 2020r. prawie 100% (dokładnie 98%) Polaków potrafi wskazać korzyści wynikające ze spożywania warzyw i owoców, co wyraźnie potwierdza, że konsumenci posiadają wiedzę teoretyczną w zakresie korzystnego wpływu tych produktów na zdrowie. Co więcej, blisko 50% respondentów jest zgodnych co do faktu, że warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów w diecie. Niezmiernie cieszy nas fakt, że blisko połowa badanych jest tego świadoma, bo potwierdza to, iż szerzenie wiedzy wśród konsumentów na temat korzyści wynikających z włączenia polskich warzyw i owoców do menu ma odzwierciedlenie w świadomych wyborach żywieniowych. Bowiem, świadomy konsument chcąc wzbogacić swoje menu w witaminy i składniki mineralne wie, że wybierając polskie warzyw i owoce dostarczy ich niezbędną porcję – mówi Witold Boguta Prezes Zarządu KZGPOiW.

 

Pomimo wiedzy teoretycznej o korzyściach dla zdrowia wynikających ze spożywania warzyw i owoców, te same badania wskazują, że warzywa i owoce wciąż nie zajmują należnego im miejsca w diecie Polaków i nie stanowią wystarczającej części konsumowanych posiłków. Może to wynikać z faktu, że aż 3/4 Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać każdego dnia. Co więcej, 1/3 badanych nie wie, ile warzyw i owoców powinno się codziennie spożywać, ale uważa, że konsumują ich odpowiednią ilość.

Wśród przyczyn spożywania niewystarczającej ilości warzyw i owoców każdego dnia, aż 46% respondentów wskazało, że… spożywa wystarczającą ilość owoców i warzyw! Jak mówi Prezes BogutaWynik ten jest bardzo ciekawy i potwierdza, że jako przedstawiciele sektora warzywno-owocowego w Polsce musimy dołożyć wszelkich starań, aby szerzyć wiedzę na temat rekomendowanej ilości spożywania warzyw i owoców każdego dnia, a nie tylko korzyści dla zdrowia wynikających z włączenia ich do diety. Świadomość konsumentów odnośnie pozytywnych aspektów konsumpcji tych produktów jest zadawalająca, teraz musimy tę wiedzę przełożyć na codzienną praktykę.

Badania oprócz wskazania na wiedzę konsumentów w obszarze miejsca warzyw i owoców w codziennej diecie, obrazują również preferencje dotyczące formy ich spożywania. Jak się okazuje, najczęściej konsumujemy te produkty na surowo – nieprzetworzone owoce codziennie lub prawie codziennie spożywa 36% badanych, a 2-3 razy w tygodniu po surowe warzywa sięga prawie 40% (39%) badanych.

Polacy chętnie wybierają przetwory z warzyw i owoców, średnio 20% respondentów 2-3 razy w tygodniu sięga po te produkty – 21% włącza przetwory z warzyw do swojego menu, a 18% z owoców. Warto o tym pamiętać, bo warzywno-owocowe przetwory takie jak np. soki mogą pomóc w zwiększeniu ilości spożywanych warzyw i owoców w ciągu dnia. Np. szklanka soku może stanowić 1 z 5 zalecanych porcji tych produktów w codziennym menu, bowiem bez względu na swój rodzaj, soki pochodzą z warzyw i owoców, dlatego charakteryzują się podobnym poziomem składników odżywczych, jak te produkty i stanowią cenne źródło mikro i makro-elementów, witamin i wiele innych fitoskładników, w tym wiele antyoksydantów.

 

Jak wskazują wyniki badań warzywa zazwyczaj jemy na obiad – aż 84% badanych wskazało, że to właśnie w tym daniu preferują dodatek warzyw, kolejno 37% spożywa je do kolacji i 30% do śniadania. Natomiast 60% respondentów sięga po owoce pomiędzy głównymi posiłkami, a nie jako składnik głównych dań. Taki sposób konsumpcji tych produktów może wynikać z naszych uwarunkowań kulturowych i tradycji kulinarnej – warzywne dodatki do obiadu w postaci zupy, surówki, bądź warzyw gotowanych na parze są tradycyjnym uzupełnieniem większości dań w porze obiadowej.

 

Niezależnie od indywidualnych preferencji co do formy spożywania polskich warzyw i owoców powinniśmy pamiętać, aby włączać je do codziennej diety, w ilości co najmniej 400 g/ na osobę. Regularne spożywanie warzyw, owoców i produktów z nich powstałych, w szczególności soków, ale też kiszonek, mrożonek, dżemów, konfitur, itp., nie tylko pomoże uzupełnić dietę w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i składniki mineralne, ale także poprawi nasze samopoczucie, a nawet wygląd! Pamiętajmy o tym i sięgajmy po polskie warzyw i owoce.