fbpx

Dobrze zbilansowana dieta ma znaczenie zawsze, ale szczególnie ważna jest w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mały organizm potrzebuje mnóstwa substancji odżywczych dla prawidłowego rozwoju, a my możemy mu ich dostarczyć choćby w postaci warzyw i owoców. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej wprowadzać warzywa i owoce do jadłospisu niemowlęcia oraz w jakiej formie to zrobić.

5 – 7 miesiąc życia: warzywne i owocowe musy

Okres pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia to czas, w którym maluch powinien zacząć dostawać pierwsze stałe pokarmy[1]. Są one dodatkowym źródłem substancji odżywczych, ale też smaków, zapachów i faktur, które otwierają przed dzieckiem świat nowych doświadczeń. Najlepiej zacząć od musów, bo taka konsystencja będzie łatwa do przełknięcia, a podawać je po kilka łyżeczek parę razy dziennie, pilnując kolejności wprowadzania:

  1. Pierwszy stały pokarm: kaszki;
  2. Niedługo po kaszkach: zmiksowane ugotowane najlepiej na parze warzywa (np. brokuły, marchewka);
  3. 2 tygodnie po warzywach: zmiksowane umyte i obrane świeże owoce (np. jabłka).

MAMO, PAMIĘTAJ!

Warzywa wprowadzamy do diety dziecka przed owocami. O ile ze smakiem owoców nie ma problemu, maluchy trudniej przyzwyczajają się do warzyw i to od nich warto zacząć.  

8 miesiąc życia: warzywa i owoce w kawałkach

Do ukończenia 1 roku życia dzieci wykształcają odruch prawidłowego żucia oraz przełykania, dlatego kolejny etap w ich żywieniu to wprowadzanie pokarmów w kawałkach. W 8 miesiącu maluch powinien poznać nowe konsystencje, a jego warzywno-owocowe menu można wzbogacać o cząstki jabłek, pomidorów, gotowanej marchewki czy różyczki brokułu. Ważne, by warzyw było tu więcej niż owoców aby przyzwyczaić już małe dziecko do bardziej wyraźnych w smaku i mniej słodkich warzyw.

MAMO, PAMIĘTAJ!

Warto podsuwać dziecku różne warzywa i owoce jednocześnie. Badania pokazują, że dzieci, które dostają różnorodne warzywa w jednym posiłku, jedzą ich 2 razy więcej[2]!

12 miesiąc życia: wszystkie konsystencje + pierwsze soki

Roczny maluch powinien już sprawnie jeść posiłki o różnej konsystencji: zarówno kaszki, jak też zmiksowane mięsa oraz oczywiście i warzywa owoce w formie surowej, gotowanej, siekanej oraz w cząstkach. Po 12 miesiącu życia można do jego diety włączać soki jako ekwiwalent jednej porcji warzyw i owoców. Ważne, by były to soki 100% i pasteryzowane (najbezpieczniejsze z żywieniowego punktu widzenia). Soki są lubiane przez najmłodszych, ale na tym etapie powinny być podawane w ilości nie większej niż 100 ml dziennie.

MAMO, PAMIĘTAJ!

Siła nawyku procentuje, więc im wcześniej nauczysz dziecko jeść warzywa i owoce, tym chętniej będzie je jadło w starszym wieku, a jego dieta stanie się lepiej zbilansowana.

Przyszłość: warzywa i owoce do każdego posiłku

Dzieci od małego przyzwyczajone do warzywno-owocowych smaków rzadziej cierpią na otyłość, alergie i wiele chorób metabolicznych. Wszystko dlatego, że ich dieta jest bogatsza w niezbędne składniki odżywcze. W dorosłym życiu łatwiej im też przestrzegać zalecanej przez dietetyków zasady min. 5 porcji dziennie. Zgodnie z nią każdego dnia powinniśmy jeść min. 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców, a jedną z nich można zastąpić szklanką soku. Ogółem na nasze talerze powinno trafiać minimum 400 g warzyw i owoców dziennie. Wprawdzie Polakom jeszcze daleko do tego ideału, ale rosnące młode pokolenie ma szansę się do niego zbliżyć.

 

 

1. Jeśli nie wskazano inaczej, informacje użyte w tekście zostały zaczerpnięte z dokumentu: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, //przegladpediatryczny.pl/a5380/Zasady-zywienia-zdrowych-niemowlat–Stanowisko-Polskiego-Towarzystwa-Gastroenterologii–Hepatologii-i-Zywienia-Dzieci.html [dostęp 2.02.2022 r.].
2. A.A.M. Poelman, C. M. Delahunty, M. Broch, C. de Graaf, Multiple vs Single Target Vegetable Exposure to Increase Young Children’s Vegetable Intake, „Journal of Nutrition Education and Behavior” 2019; 51 (8): 985, cyt. za: //dietetycy.org.pl/jak-skutecznie-wprowadzac-warzywa-do-diety-dzieci-nowe-badanie-naukowe/ [dostęp 2.02.2022 r.].