fbpx

Malina – najbardziej delikatesowy owoc świata

Maliny należą do małej grupy najbardziej delikatesowych owoców świata. Zawdzięczają to takim cechom, jak delikatność, bardzo atrakcyjny wygląd, doskonały aromat i smak owoców, zawartość wielu związków prozdrowotnych, przydatność do konsumpcji w stanie świeżym i przetworzonym oraz do produkcji mrożonek i różnych wyrobów przemysłu spożywczego. Maliny lubią wszyscy – dorośli i dzieci. Możemy być dumni, że Polska z roczną produkcją na poziomie ponad 100 tys. ton tych owoców należy do grona największych w świecie producentów malin. Warunki glebowo-klimatyczne naszego kraju bardzo sprzyjają rozwojowi produkcji malin, a duże osiągnięcia polskich hodowców w postaci wyhodowania i wprowadzenia na rynek nowych odmian, owocujących także w okresie letnio-jesiennym pozwalają na dobre zaopatrzenie naszego rynku w świeże maliny w długim okresie czasu – od połowy czerwca aż do przymrozków jesiennych. Z kolei nowe technologie uprawy, zwłaszcza uprawa na zbiór przyspieszony pod osłonami, pozwalają na zaopatrzenie rynku w świeże owoce już nawet na początku maja.

Po co malina ma kolce?

Z produkcyjnego punktu widzenia uprawę maliny można uznać za dość łatwą, opłacalną i przyjemną …. gdyby nie te kolce na roślinach. Warto wiedzieć, że spośród obecnie komercyjnie uprawianych w Polsce gatunków roślin sadowniczych, to rośliny maliny (obok agrestu) posiadają kolce. Co ciekawe, w produkcji towarowej, w Polsce i w świecie, nie ma już kolcowych odmian jeżyny. Z uwagi na silną kolczastość były one bardzo trudne w uprawie i dlatego wyhodowano i wprowadzono do uprawy odmiany bezkolcowe.

Kolce to rodzaj wyrostków wytwarzanych przez tkankę okrywającą wielu gatunków roślin. Najczęściej spotykanymi wyrostkami skóry roślin są włoski, które mogą mieć różną wielkość, kształt i budowę. Zbliżonymi do włosków wytworami skórki są zdrewniałe kolce. U roślin maliny mogą one występować na wszystkich organach roślin – na pędach głównych, na pędach owoconośnych, na szypułkach owocowych, a także na nerwach liści po ich dolnej stronie. Kolce te są bardzo dokuczliwe. W czasie pogody wietrznej mogą mechanicznie uszkadzać dojrzałe, delikatne owoce, ale przede wszystkim bardzo utrudniają prace przy pielęgnacji plantacji i zbiorach owoców, bo ranią ręce pracowników. Istniejące odmiany różnią się zagęszczeniem, wielkością i agresywnością kolców na pędach. Szczególnie niewdzięczne są te, których kolce są cienkie i ostre jak szpilki lub haczykowate i występują na całej długości pędów. Na szczęście pojawiły się już odmiany bezkolcowe, plenne i wydające dobrej jakości owoce, jak szkocka odmiana ‘Glen Ample’. Bezkolcowość jest jednym z ważnych celów hodowli nowych odmian maliny w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dotychczas uzyskane wyniki prowadzonych badań wskazują, że możliwe jest uzyskanie rodzimych, bezkolcowych odmian maliny. Na rynku pojawią się one wkrótce.

“”

Prof dr hab. Edward Żurawicz

Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Pracownik naukowy Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, wieloletni kierownik tego Zakładu. Specjalista w zakresie genetyki i hodowli nowych odmian, odmianoznawstwa i agrotechniki roślin sadowniczych. Twórca/współtwórca wielu nowych polskich odmian drzew owocowych i roślin jagodowych oraz autor/współautor wielu publikacji dotyczących krzewów i drzew owocowych.