fbpx

Prawidłowe żywienie, a więc spożywanie różnorodnych produktów będących źródłem składników pokarmowych, wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dobrze skomponowany posiłek, zjedzony w miłej atmosferze, to źródło i zastrzyk energii oraz dobre samopoczucie psychiczne.

Na dobrą kondycję psychiczną i nasze funkcjonowanie wpływa wiele czynników. Na część z nich, np. genetykę, nie mamy wpływu, jednak inne – takie jak styl życia, zależą od nas i możemy je modyfikować. Aby każdego ranka budzić się z chęcią do  działania i codziennych zajęć, powinniśmy zadbać o odpowiednią poziom aktywności fizycznej. Ważny jest także balans między pracą a odpoczynkiem oraz właściwe odżywianie. Specjaliści podkreślają, że dieta to ważny element profilaktyki wielu chorób, w tym depresji. Odpowiednia dieta pomaga zwalczyć zmęczenie, zwiększyć koncentrację i poprawić samopoczucie. Co zatem jeść, żeby czuć się dobrze?

Warzywa i owoce zbawiennie wpływają na mózg

Właściwie odżywiony mózg funkcjonuje lepiej, ułatwia nam życie i przede wszystkim rzadziej choruje, podobnie zresztą jak inne organy – mówi dr hab. Jadwiga Hamułka, prof. SGGW, Dziekan Wydziału Żywienia Człowieka. Istnieją podstawowe zasady dietetyczne, które wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego, wpływając przy tym na nasze samopoczucie i kondycję. Dieta wspierająca pracę mózgu i całego układu nerwowego powinna czerpać energię z węglowodanów złożonych. Ważnym elementem diety są nienasycone kwasy tłuszczowe, których niedobór spowalnia wydzielanie serotoniny. Nie można również zapominać o antyoksydantach – witaminie C, E, karotenoidach, polifenolach oraz witaminach i składnikach mineralnych. Należy pamiętać, że z witamin bardzo ważną rolę odgrywają witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takiej jak żelazo, jod, cynk. Możemy je znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego – podkreśla ekspert.

Składniki dla układu nerwowego

Bogatym źródłem składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, są produkty, które znajdziemy w każdej kuchni. Warto sięgać po owoce i warzywa, w tym strączkowe. Są one doskonałym źródłem m.in. kwasu foliowego, który wspiera układ nerwowy już od życia płodowego. Bardzo ważny jest również magnez – naturalny lek na stres, senność i rozdrażnienie. Dobrym źródłem magnezu są także orzechy, produkty zbożowe oraz nasiona. Jeśli zależy nam na efektywnym uczeniu się, warto pamiętać o żelazie, najlepiej hemowym pochodzącym z mięsa i przetworów. Ważny jest także cynk (pestki dyni) oraz potas (pomidory, banany, ziemniaki).

Witaminy

Składniki mineralne to połowa sukcesu – w diecie warunkującej dobre samopoczucie nie może zabraknąć witamin. Są one zawarte w naszych ulubionych owocach, warzywach oraz ich przetworach, np. sokach. Dobrą pamięć na lata zapewnią np. witaminy z grupy B, obecne w orzechach, brokułach i kalafiorach. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o antyoksydantach: witaminie C, E karotenoidach i polifenolach. Wpływają  one na pamięć, opóźniają starzenie, ponadto chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Znajdziemy je m.in. w borówkach, malinach, jagodach, truskawkach, brokułach, kalafiorach, pietruszce, kapuście, papryce, szparagach, pomidorach czy wiśniach. Zachowanie odpowiedniej ilości antyoksydantów w diecie wcale nie jest trudne – wystarczy przyjąć zasadę 5 porcji, czyli owoce i warzywa spożywać dziennie 5 razy przy każdym posiłku. Mogą być to sałatki, warzywa na kanapce, świeże owoce w postaci przekąski, ale też soki. 1 szklanka soku (200 ml) to pełnowartościowa porcja witamin, których zawartość zapisana jest na etykiecie. Ich zawartość potwierdzają także dodatkowe oznaczenia, tak jak na przykład oznaczenie CP (Certyfikowany Produkt).

Dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych oraz kwasów tłuszczowych omega 3 i błonnika pokarmowego, dieta dobra dla mózgu wpłynie pozytywnie także na pracę całego organizmu. Warto ją zastosować także z innych powodów – jest smaczna i różnorodna, a także łatwa do wdrożenia niezależnie od pory roku, wystarczy tylko odpowiednio ją zaplanować i przygotować.