Wraz z końcem zimy nasza skóra, włosy i paznokcie często potrzebują dodatkowego wsparcia. Jak sprawić, aby po okresie mroźnej aury odzyskały blask i zdrowy wygląd? Warto skorzystać z mocy natury i włączyć do swojej diety soki, warzywa i owoce bogate w niezbędne witaminy i mikroelementy.
– Sezon zimowy to czas, gdy nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie mrozu i wiatru, co może prowadzić do utraty wilgoci. Dlatego warto postawić na bogate w witaminy i składniki mineralne, które pomogą odzyskać skórze, włosom i paznokciom zdrowy blask. Mowa przede wszystkim o witaminach A, C i E, a także o żelazie, krzemie i cynku. Należy zadbać o to, aby po zimie odpowiednio odżywić organizm, stawiając na urozmaiconą dietę bogatą w warzywa, owoce i soki – podkreśla dr n. o zdrowiu Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Witamina A
Witamina A to kluczowy składnik wspomagający kondycję skóry, a znajdziemy ją w np. w soku z marchwi (w postaci beta-karotenu). Stymuluje produkcję kolagenu, poprawiając elastyczność skóry. Witamina A jest także składnikiem wielu preparatów leczących trądzik. Jej działanie przeciwzapalne pomaga w zwalczaniu zaczerwienień i stanów zapalnych skóry. Odgrywa również rolę w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pomaga w zapobieganiu fotostarzeniu i uszkodzeniom skóry spowodowanym promieniowaniem słonecznym. Co więcej, wpływa też na produkcję sebum, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, co jest kluczowe dla zapobiegania przesuszeniu i łuszczeniu się skóry.
Witamina C
Włosy po zimie często stają się matowe i osłabione. Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, nie tylko wzmacnia organizm, ale także odgrywa kluczową rolę w zdrowiu i kondycji naszych włosów. Dzięki pełnieniu roli w produkcji kolagenu, witamina C przyczynia się do zwiększenia elastyczności włosów, co redukuje ich łamliwość i podatność na uszkodzenia. W podobny sposób oddziałuje na skórę. Witamina C wykorzystywana jest często w kosmetyce jako składnik różnego rodzaju produktów rozjaśniających i rewitalizujących. Warto również pamiętać, że jest ona silnym antyoksydantem, który neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, a ochrona przed stresem oksydacyjnym jest kluczowa dla utrzymania zdrowych włosów i cery. Przyspiesza także proces gojenia skóry głowy. Witaminę C znajdziemy m.in. w soku pomidorowym, czarnej porzeczce, owocach aronii, a także w brokułach, papryce czy brukselce.[1]
Witamina E
Paznokcie, osłabione przez zimne powietrze i ogrzewanie, potrzebują regeneracji. Witamina E, znana również jako tokoferol, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych i pięknych paznokci. Podobnie jak witamina C, jest silnym antyoksydantem, który pomaga chronić komórki paznokci przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.[2] Jej regularne spożycie wspomaga poprawę elastyczności płytki paznokciowej, co może przeciwdziałać łamliwości i rozdwajaniu się.[3] Odżywia również włosy i skórę. Witamina E znajduje się m.in. warzywach liściastych, takich jak szpinak, jarmuż, czy kapusta, a także w pomidorach i soku pomidorowym[4] oraz marchwiowym.
Cynk
Cynk to bardzo istotny dla organizmu składnik mineralny, który pozytywnie wpływa na zdrowie włosów, paznokci i skóry. Jest kluczowy dla produkcji keratyny, białka stanowiącego główny składnik włosów.[5] Cynk wspomaga gojenie się skóry oraz utrzymanie jej elastyczności, a jako składnik przeciwzapalny, może być pomocny w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych. Niedobór tego składnika mineralnego może prowadzić do łamliwości paznokci i problemów z ich wzrostem, a także nieestetycznych białych przebarwień. Dobrym źródłem cynku są pestki dyni.
Żelazo i krzem dla regeneracji
Zimowy okres może doprowadzić do utraty żelaza, co wpływa na kondycję skóry. Warzywa liściaste, takie jak jarmuż czy szpinak, dostarczą organizmowi nie tylko żelazo, ale również krzem, który wzmacnia strukturę włosów i paznokci. Inne źródła żelaza to czerwone mięso, fasola czy pestki dyni.[6] Żelazo znajdziemy też w burakach i soku z tych warzyw, a krzem np. w soi.[7]
Zdrowa dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne minerały, to nie tylko recepta na piękną skórę, włosy i paznokcie, ale również klucz do ogólnego dobrego samopoczucia. Zadbaj o różnorodność posiłków, eksperymentuj z przepisami i ciesz się efektami, jakie przynosi dbanie o swoje zdrowie – zarówno tymi wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.[1] Tosti, A., Iorizzo, M., Piraccini, B. M., & Starace, M. (2016). Tips for a healthy scalp. Dermatologic clinics, 34(2), 111-119.
[2] Bałasińska, B., Zaremba, M., Sokołowska-Wojdyło, M., & Kowalska-Oledzka, E. (2019). Wpływ witaminy E na skórę, włosy i paznokcie. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 15(2), 166–171.
[3] Tamże
[4] www.apetytnapolskie.com/dieta-na-ladna-skore-co-jesc-by-cieszyc-sie-piekna-i-zdrowa-cera/
[5] Kil MS, Kim JY, Jeong MS, et al. Zinc oxide nanoparticles exhibit both cyclooxygenase- and lipoxygenase-mediated apoptosis in human bone marrow-derived mesenchymal stem cells. Toxicol Res. 2017;33(1):65-73.
[6] Haider, L., Schwingshackl, L., Hoffmann, G., Ekmekcioglu, C. (2018). The effect of vegetarian diets on iron status in adults: A systematic review and meta-analysis. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 58(8), 1359-1374.
[7] www.apetytnapolskie.com/roslinne-zrodla-bialka/