fbpx

Wśród licznych wielkanocnych tradycji, które możemy pielęgnować w domowym zaciszu jest jedna, ulubiona przez najmłodszych domowników. Przystrajanie świątecznego stołu nie będzie kompletne bez kilku barwnych, własnoręcznie ozdobionych pisanek. Jest to nie tylko sposób na podtrzymanie wielkanocnej tradycji, ale również możliwość spędzenia czasu z rodziną, a nawet zabawy z dziećmi. Pomysłów na udekorowanie jajek jest bardzo wiele, ale nie wszyscy z nas pamiętają o tych najprostszych, tradycyjnych i jednocześnie naturalnych metodach. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na domowe sposoby farbowania i ozdabiania wielkanocnych pisanek, które możemy wykonać wspólnie w rodzinnym gronie.

Naturalne, nie znaczy nudne

Na co dzień kupując jajka pewnie większość z nas nie zwraca uwagi na barwę skorupki, a bardziej na to, czy nie jest pęknięta. A naturalna kolorystyka jajek jest bardzo zróżnicowana i zestawiając ze sobą kilka jaj od różnych gatunków drobiu możemy pięknie ozdobić nasz koszyczek – nie używając dodatkowych dekoracji na pisanki. Możemy sięgnąć po jajka od kur zielononóżek – mają kremową lub delikatnie oliwkową skorupkę, po urocze jajka przepiórek, które są rozmaicie nakrapiane, po białe jaja, a nawet te o różnych odcieniach brązu. Wystarczy każde jajko dokładnie umyć, następnie ugotować na twardo i gotowe! W pełni naturalne pisanki są już gotowe!

Naturalne barwniki

Dla osób, które chciałyby dodatkowo nadać koloru swoim pisankom, proponujemy wykorzystanie naturalnych barwników, które znajdziemy w swojej kuchni. Np. do zafarbowania na niebiesko jajek wystarczy wykorzystać czerwoną kapustę i ocet spirytusowy – gotując jajka (najlepiej o jasnych skorupkach) wystarczy dodać do wody kilka łyżek octu i poszatkowaną kapustę. Gotować jajka ok 20 minut – po tym czasie nabiorą niebieskiego koloru. Dla uzyskania różowych skorupek wystarczy gotować jajka na twardo w wodzie z dodatkiem soku z buraków kilkoma łyżkami octu spirytusowego. Aby otrzymać żółte i pomarańczowe zabarwienie skorupek wystarczy ugotowane jajka zanurzyć w mieszance wody, kilku łyżek octu spirytusowego z 5 łyżkami kurkumy – w zależności od długości trzymania jajek w takim roztworze nabiorą bardziej intensywnego koloru. A brązowe i czerwone skorupki pisanek otrzymamy po ugotowaniu jajek w wodzie z octem i dodatkiem łupinek żółtej cebuli – zafarbują skorupki na brązowo lub łupinek z czerwonej cebuli, które nadadzą czerwonej barwy.

Naturalne wzory

Oprócz kolorów możemy również przyozdobić pisanki wzorami, nie tylko tymi malowanymi, ale także poprzez odbicie na nich wzorów np. liści, czy ziół. Wystarczy wybrać ładne, nieuszkodzone listki np. pietruszki, pokrzywy, paproci lub inne dowolne miękkie listki. Następnie włożyć jajko do pończochy wraz z kilkoma listkami, którymi otulimy skorupkę i ciasno, ale nie za mocno (aby nie pękła skorupka!) związać pończochę na supełek. Tak przygotowane „pakunki” wystarczy ugotować w wodzie z wybranym naturalnym barwnikiem, a po zabarwieniu się skorupek należy zdjąć pończochę i przyklejone listki. W miejscach, w których przylegały listki została niezafarbowana część jajka, tworząc piękne naturalne wzory na naszej pisance!

 

Zachęcamy do wypróbowania pomysłów na ekologiczne ozdabianie pisanek i korzystanie z tradycyjnych metod przystrajania wielkanocnego stołu.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzymy wszystkim Państwu spokoju, zdrowia i rodzinnej, domowej atmosfery.