fbpx

Dzięki przetworom z warzyw i owoców możemy przez cały rok delektować się sezonowymi smakami, a jednocześnie korzystać z cennych wartości odżywczych. Soki owocowo-warzywne stanowią ważny element zbilansowanej diety, o której zaletach – jak dowodzą badania[1] – jesteśmy coraz bardziej przekonani. Nie tylko zwracamy uwagę na to, co jemy i pijemy, ale dla soków z polskich owoców i warzyw zrobiliśmy stałe miejsce w naszym codziennym menu. Które z nich lubimy najbardziej?

Nasza dieta pełna witamin

Gdyby zapytać specjalistów do spraw żywienia o uniwersalną dietę dla osób w każdym wieku, zgodnie potwierdzą, że jest to dieta zbilansowana. Nie może w niej zabraknąć składników odżywczych z różnych grup, a jej istotnym elementem są warzywa i owoce jedzone każdego dnia. Dziennie powinniśmy spożywać minimum 400 g warzyw i owoców, najlepiej w podziale na 5 porcji, czyli do każdego posiłku. Choć dietetycy narzekają, że Polakom daleko tu do ideału, badania pokazują, że powoli do niego dążymy. O zasadzie 5 porcji jako przepisie na zbilansowaną dietę słyszało 77% osób ankietowanych w ramach Badania konsumenckiego dot. wiedzy o sokach. Ponad połowa badanych wiedziała również, że sok może być jedną porcją owoców i warzyw. To dobra wiadomość, bo szklanka soku (200 ml) rzeczywiście dostarcza składników odżywczych w takiej samej ilości, jak porcja świeżych owoców czy warzyw.

Które polskie soki  to nasze ulubione?

Smak ma dla nas znaczenie w przypadku soku, bo to właśnie on często decyduje o tym, po który produkt sięgniemy chętniej w sklepie. Badania pokazują, że choć spora grupa Polaków kupuje soki z owoców egzotycznych, to również te rodzime są często wybierane m.in. jabłkowe, pomidorowe oraz marchwiowe. Sok z jabłek, czyli nasza eksportowana na cały świat specjalność – jest wybierany przez 40% osób. Jest także sokiem pierwszego wyboru dla młodych ludzi (20-34 lata), natomiast starsi (65+) częściej kupują soki warzywne. Generalnie jednak, oprócz soku jabłkowego, który jest pełen błonnika, potasu i polifenoli, lubimy bogaty w beta-karoten sok marchwiowy i sok pomidorowy, zawierający likopen. Tych dwóch smaków w sklepie szuka co 5. osoba.

Pijmy polskie soki na zdrowie!

Choć w wyborze soku kierujemy się często smakiem, dla wielu ankietowanych duże znaczenie ma jego pochodzenie. Aż 6 na 10 osób zwraca uwagę, czy sok, który kupują, jest oznaczony jako polski. Najbardziej patriotycznie do soków podchodzą badani w wieku 45-64 lata, bo ci młodsi (20- i 30-latkowie) na etykietach częściej szukają informacji o wpływie soku na zdrowie. To zresztą szerszy trend: aż 2/3 konsumentów wybiera sok pod wpływem informacji o zawartych w nim witaminach, a ponad 60% deklaruje, że pije soki, by uzupełnić witaminy oraz składniki odżywcze.

Polacy, jak widać, doceniają soki w diecie, zarówno jako jej element, jak też alternatywę dla 1 z 5 porcji warzyw i owoców. Nas bardzo cieszy ten trend, bo od lat namawiamy czytelników serwisu Apetyt na Polskie do sięgania po szklankę soku każdego dnia. Polecamy polskie soki do posiłków, a także do wykorzystania w potrawach. Niezależnie od tego, jak będziemy je spożywać, warto pamiętać właśnie o 1 szklance dziennie. Taka ilość soku w połączeniu z 4 innymi porcjami warzyw i owoców ma szansę najlepiej przysłużyć się naszemu zdrowiu.

 

 

[1] Tekst powstał w oparciu o wyniki Badania konsumenckiego dot. wiedzy o sokach, przeprowadzonego na zlecenie projektu 5 porcji XI finansowanego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w styczniu 2022 roku na ogólnopolskiej próbie N=800, przy użyciu metodologii CAWI Panel.