fbpx

Wszystkie warzywa i owoce zawierają składniki odżywcze korzystne dla naszego zdrowia, ale są wśród nich takie, które prozdrowotnych mocy mają szczególnie dużo. To między innymi czarny bez i aronia, zaliczane do grona polskich superfoods. Wyjaśniamy, co takiego się w nich kryje, że dostały etykietkę wyjątkowych i dlaczego warto je spożywać w formie soku.

Bez i aronia najlepsze jako sok

Pomimo, że czarny bez i aronia rosną w całej Polsce, ich owoce jadamy stosunkowo rzadko. Przyczyna tkwi w smaku: na tyle cierpkim, że trudno je jeść na przekąskę, jak maliny czy borówki. Czasami też lepiej powstrzymać się od spożycia. W przeciwieństwie do aronii, czarnego bzu nie można zjadać prosto z krzaka. Niedojrzałe lub nawet nie w pełni dojrzałe owoce zawierają sambunigrynę, która rozkłada się do trującego cyjanowodoru, więc owoce trzeba najpierw ugotować lub porządnie wysuszyć. Sok z bzu jest pod tym względem formą całkowicie bezpieczną, a przy okazji – tak jak i ten z aronii, wskazaną dla zdrowia. To gotowa do spożycia porcja składników odżywczych, bez dodanego cukru, konserwantów czy sztucznych barwników.

Soki do zadań specjalnych

Można śmiało powiedzieć, że soki z bzu i aronii działają jak naturalne lekarstwa. Wszystko to za sprawą kilku substancji aktywnych, obecnych w owocach obydwu roślin. Są to:

  • Antocyjany – barwniki o silnych właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i przeciwmiażdżycowych. Mają duży potencjał antyoksydacyjny: zwalczają wolne rodniki, których nadmiar przyczynia się do rozwoju nowotworów. Znaleźć je można we wszystkich ciemnych owoców i warzyw, również borówek, porzeczek i jagody kamczackiej;
  • Polifenole – kolejne substancje o antyoksydacyjnym działaniu, które chronią organizm przed niszczącym stresem oksydacyjnym. Występują powszechnie w owocach i warzywach i warto po nie sięgać także dla ładnego wyglądu, ponieważ spowalniają proces starzenia się skóry;
  • Garbniki – działają przeciwzapalnie i ściągająco, co jest istotne dla naszych naczyń krwionośnych. Garbniki je wzmacniają, uelastyczniają, przez co wspierają układ krążenia, a jednocześnie zapobiegają pękaniu naczynek u osób o wrażliwej cerze;
  • Witamina C – słusznie stosowana w czasie przeziębienia (skraca czas trwania infekcji), jest ważnym wsparciem dla odporności, a także silnym przeciwutleniaczem. Mało kto wie, że witamina C zapobiega zmęczeniu, wspiera układ nerwowy i funkcje psychologiczne, a także wzmacnia skórę, zęby i dziąsła, bo wspomaga produkcję kolagenu.

Nie tylko przeciwutleniacze

Soki z czarnego bzu i aronii mają jeszcze więcej cennych właściwości, bo np. aronia hamuje rozwój szkodliwej flory bakteryjnej w jelitach, poprawiając w ten sposób ich funkcjonowanie. Jest przy okazji bogatym źródłem witaminy K, istotnej w procesie krzepnięcia oraz witaminy A, wspierającej wzrok i metabolizm żelaza. W owocach aronii znajdziemy również potas, żelazo i mangan, natomiast w czarnym bzie – witaminę B6, która ma związek z aktywnością hormonalną i prawidłową pracą układu nerwowego. Medycyna ludowa czarny bez uważa za lek na przeziębienie, dlatego że działa napotnie i przeciwgorączkowo, łagodzi kaszel, a także wzmacnia osłabiony infekcją organizm.

Zbilansowana dieta we wszystkich kolorach

Chcąc cieszyć się zdrowiem przez długie lata, powinniśmy dbać o zróżnicowaną dietę. Gdy jemy warzywa i owoce, dobierajmy je różnorodnie, pamiętając, że o ich właściwościach często wskazuje kolor. Raz sięgnijmy po fioletowe i czerwone, bogate w antocyjany, innym razem po zielone, z kwasem foliowym. Jedzmy też warzywa i owoce pomarańczowe, zawierające beta-karoten, który wspiera wzrok i nie pomińmy białych – tych ze związkami siarki. Niech każdego dnia warzywa i owoce pojawiają się na naszych stołach 5 razy, w tym raz w formie szklanki soku. A jeśli sok, to także różne rodzaje: począwszy od jabłkowego, przez pomidorowy i marchwiowy, po soki z bzu i aronii.