fbpx

Zakup owoców i warzyw online, stacjonarnie, w supermarkecie, czy na bazarku? Każdy z nas ma swoje zakupowe preferencje, a rynek nie stawia praktycznie żadnych granic. Jednak niezależnie od formy kupowania, w naszych torbach nigdy nie powinno zabraknąć polskich warzyw, owoców i produktów z nich powstałych takich jak np. soki.

Zakupy blisko domu

Wrześniowe Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców przyniosły odpowiedzi w zakresie preferencji zakupowych Polaków obejmujących kupowanie warzyw i owoców. Jak się okazuje polscy konsumenci preferują zakupy w pobliżu miejsca zamieszkania oraz w drodze do domu. Pomimo tego, że targi i bazarki cieszą się dużą popularnością, to wielu potencjalnych klientów rezygnuje z zakupów na nich na rzecz pobliskiego sklepu, właśnie z powodu niedogodnej lokalizacji.

Zakupy z zaufanego źródła

Polacy zwracają uwagę na pochodzenie produktów i najchętniej kupowali by je prosto od producenta. Istotne dla konsumentów są również informacje gdzie uprawiane są owoce i warzywa, po które sięgają oraz jak wygląda ich transport. Świadomość, że produkty pochodzą z pola, czy sadu sprzedawcy budzi większe zaufanie wśród konsumentów, niż niekiedy asortyment w supermarkecie. Co więcej, dla dla osób, które szukają  polskich, lokalnych i regionalnych warzyw i owoców bazarki i targi są prawdziwą skarbnicą różnorodności. Jak się okazuje, wciąż wielu Polaków poszukuje dawnych odmian warzyw i owoców – smaków dzieciństwa.

polskie warzywa i owoce z bazarku

Wybieramy polskie

We wrześniu jabłka zdominowały inne polskie owoce. Sięgnęło po nie, aż 86% Polaków, w tym 21% konsumowało je przynajmniej 4-5 razy w tygodniu. Z racji sezonu, wśród respondentów dużą popularnością cieszyły się także śliwki (76%) oraz gruszki (51%). Przywiązanie do polskości potwierdzają wyniki badań, które wskazują, że podczas zakupu warzyw i owoców dla konsumentów ważne są:

  • naturalność
  • polskość
  • przewidywalność smaku
  • znajomość drogi jaką pokonuje produkt od momentu uprawy, po dostępność na sklepowej półce

Pamiętajmy również, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim na Świecie i największym w Europie i drugim na Świecie producentem zagęszczonego soku  jabłkowego. Sięgając po polskie soki zapewniamy sobie dodatkową dzienną porcję warzyw lub owoców oraz mnóstwo cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. Np. 200 ml szklanka soku jabłkowego dostarcza przeciętnie 220 g potasu, czyli pokrywa już 12% dziennych Referencyjnych Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej. Potas wpływa przede wszystkim na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, reguluje gospodarkę̨ wodną organizmu oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

* „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, wrzesień 2020 r., realizowane z inicjatywy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.