fbpx

Kiedy jesienna temperatura nie przekracza kilkunastu stopni, a słoneczne dni powoli odchodzą w zapomnienie, zmianie ulega także nasz sposób odżywiania. Podczas letnich upałów chętniej sięgamy po lżejsze dania i spożywamy zdecydowanie więcej płynów, niż w okresie jesienno-zimowym. Jednak o regularnym nawadnianiu należy pamiętać bez względu na porę roku – jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dostosuj dietę do pory roku

Zmiana pory roku, powinna wiązać się z dostosowaniem prawidłowo zbilansowanej diety do panujących warunków atmosferycznych i indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Naturalne jest to, że w cieplejsze pory roku wolimy sięgać po lżejsze dania, a także odczuwamy większe pragnienie, a jesienią i zimą chętniej przyrządzamy sycące i rozgrzewające dania. Jesienią często sięgamy po płyny dopiero gdy odczuwamy pragnienie, co jest już oznaką, że możemy być odwodnieni. Wystarczy pamiętać, że codziennie – bez względu na porę roku – powinniśmy spożywać minimum 2-2,5 litra płynów dziennie, czyli mniej więcej 8-10 szklanek. Nie ma także znaczenia, czy komponujemy wiosenne, czy jesienne menu – zawsze powinno się ono opierać na warzywach i owocach, których codziennie powinniśmy spożywać minimum 400 gramów najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną z porcji może stanowić szklanka soku. Jest to o tyle istotne, że zarówno warzywa i owoce w większości składają się z wody, co dodatkowo pozytywnie wpływa i pomaga w całościowym nawodnieniu organizmu.

Odwodnienie ma wpływ na nasze samopoczucie

Zbilansowana dieta, oparta na warzywach i owocach nie tylko dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych, ale także wraz z odpowiednim nawodnieniem wpływa na dobre samopoczucie oraz ogólną kondycję fizyczną. Zbyt mała ilość płynów w ciągu dnia może niekorzystnie wpłynąć na nasz nastrój, a nawet na zdrowie. Nieodpowiednie nawodnienie może objawiać się uporczywym odczuciem pragnienia, bólem, a nawet zawrotami głowy, ogólnym zmęczeniem, ryzykiem pogorszenia prawidłowej pracy niektórych organów wewnętrznych takich jak np. nerki, a także widocznie może pogorszyć kondycję skóry. Dlatego powinniśmy stosować nawyk picia zanim poczujemy uczucie pragnienia – zaczynając od wypicia szklanki soku do śniadania, herbaty rozgrzewającej w chłodne jesienne dni, a także spożywania rekomendowanej ilości warzyw i owoców, które także wpierają prawidłowe nawodnienie.

 Polskie przetwory wsparciem także w nawodnieniu

Co zrobić, gdy na straganach coraz mniejszy wybór świeżych produktów? Szukać ich w sklepie – zamkniętych w różne opakowania. Codzienną dietę warto uzupełniać o produkty pochodzące z warzyw i owoców – takie jak mrożonki, soki, musy czy smoothie. Na przykład, sięgając po soki mamy gwarancję, że powstały z owoców i warzyw najwyższej jakości, zebranych w szczycie sezonu, co przekłada się na zawartość witamin i innych mikroskładników. Sięgając po przetwory powstałe z warzyw i owoców oprócz wyboru ulubionego smaku, warto decydować się także na te, które na etykiecie posiadają specjalne oznaczenie. Informacje o zawartości składników odżywczych, jakie są zawarte w danym produkcie, a także oświadczenia żywieniowe i zdrowotne znajdziemy zawsze wraz ze znakiem Certyfikowany Produkt (CP), który jest gwarantem najwyższej jakości i składu produktu bez dodatku sztucznych substancji.