fbpx

Zadbana, promienna cera i twarz pozbawiona zmarszczek są oznakami witalności. Aby przez długie lata cieszyć się młodym wyglądem należy dbać o skórę także od wewnątrz – właściwa dieta, bogata w warzywa i owoce zawierające polifenole opóźnia liczne procesy starzenia się organizmu, a także korzystnie wpływa na samopoczucie.

Cenne polifenole

Polifenole, czyli antyoksydanty, są ważnymi dla zdrowia składnikami, które naturalnie występują w roślinach, w tym także w warzywach i owocach. Chronią one organizm przed wpływem wolnych rodników, które skumulowane w nadmiarze prowadzą do pojawienia się stresu oksydacyjnego, czyli stanu mogącego prowadzić do wcześniejszego starzenia się organizmu oraz ryzyka rozwoju poważnych chorób, takich jak miażdżyca, czy niektóre odmiany nowotworów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego i wspomóc profilaktykę anti-aging warto zadbać o prawidłową dietę, która będzie bogata w antyoksydanty.

Polskie warzywa i owoce przeciwko starzeniu

Zbilansowana dieta, której codzienny element stanowią bogate w polifenole warzywa, owoce i przetwory z nich pochodzące takie jak np. soki jest sprzymierzeńcem młodego wyglądu. Warto o tym pamiętać przygotowując codzienne posiłki i naturalnie wspierać swoją witalność.

Oprócz całorocznie dostępnych jabłek, czy mętnych soków z nich pochodzących (wiedziałeś, że szklanka takiego soku zapewnia aż pomiędzy 50 a 100 mg polifenoli?), które wykazują się działaniami przeciwutleniającymi, dzięki czemu dłużej zachowujemy młody wygląd, warto też sięgać po owoce jagodowe, które pomimo swych niewielkich rozmiarów są prawdziwą skarbnicą antyoksydantów! Na szczególną uwagę zasługuje tutaj borówka, którą można śmiało nazwać ambasadorką profilaktyki anti-aging. Charakteryzuje się działaniem detoksykującym, a codzienne menu wzbogacane o jej dodatek wpływa na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Zawarte w borówce kwercetyna i rutyna wzmacniają naczynia krwionośne, dzięki czemu mniej widoczne są popękane naczynka, a obecność resweratrolu hamuje powstawanie przebarwień, dzięki czemu skóra zachowuje młodzieńczy blask i równomierny koloryt. Co ważne, ten mały super owoc w blisko 85% składa się z wody i dzięki temu bardzo dobrze wspomaga nawilżenie skóry.

Polifenole poza sezonem

A co wtedy, kiedy sezon na świeże warzywa i owoce dobiega końca? Czy oznacza to, że przez kilka miesięcy nie możemy dostarczyć organizmowi   cennych polifenoli? Niekoniecznie! Otóż codzienną dietę oprócz nieprzetworzonych warzyw i owoców, można uzupełniać także o produkty z nich powstałe takie jak np.: soki, smoothie, musy czy mrożonki. Przy wyborze owocowo-warzywnych przetworów warto kierować się nie tylko ulubionym smakiem, ale przede wszystkim zawartością składników odżywczych, jakie znajdziemy w danym produkcie. A dzięki specjalnym oznaczeniom na etykietach takim jak znak Certyfikowany Produkt (CP) wraz z towarzyszącymi mu oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi, w przejrzysty i zrozumiały sposób dowiemy się, jakie konkretnie witaminy, składniki mineralne i inne substancje odżywcze znajdziemy w produkcie, a także jaki mają one wpływ na funkcjonowanie organizmu.