fbpx

Każdy rodzic wie, że jeśli chodzi o dziecięce gusta kulinarne, owoce i warzywa potrafią sprawiać problemy. A przecież są takie zdrowe! To prawdziwe bomby witamin, które pozytywnie wpływają na młody organizm, wspomagając go w prawidłowym rozwoju. Większość dzieci preferuje słodkie smaki, dlatego to owoce łatwiej będzie przemycić do ich codziennej diety. Zobacz, które są dla nich najzdrowsze i w jaki sposób uatrakcyjnić najmłodszym ich spożycie.

Owoce mogą być zdrową i smaczną przekąską. Młodszym dzieciom zaleca się je w postaci musu (np. ze słoiczków dostępnych w sklepach), starsze z powodzeniem mogą je jeść w nieprzetworzonej postaci, a już powyżej 1. roku życia mogą także pić soki, w ilości  100 ml dziennie, a starsze powyżej 3 lat jeszcze więcej stopniowo dochodząc w wieku 7 lat do ok. 200 ml dziennie. Zbliżający się sezon letni będzie obfitował w polskie owoce, więc warto po nie sięgnąć, wybierając się do sadu, lokalnego targu lub sklepu. Pamiętajmy, że zdrowe nawyki żywieniowe rodziców kształtują postawy dzieci, więc razem z nimi wzbogacajmy swoją codzienną dietę w owoce i warzywa. Oto jedne z najpopularniejszych propozycji dla najmłodszych:

Jabłka

Większości  dzieci zasmakują  jabłka. To owoc dostępny przez cały rok, zawierający witaminę C, potas jak również  błonnik poprawiający trawienie oraz rozpuszczalną pektynę eliminującą wolne rodniki. . Ten owoc można łączyć z innymi lub jeść samodzielnie. Stanowi doskonały dodatek do surówek, składnik ciast oraz soku jabłkowego. Według badań naukowych dotyczących prozdrowotnych właściwości soków owocowych i warzywnych, jego regularne picie ma pozytywny wpływ na jakość dziecięcej diety oraz może chronić przed świszczącym oddechem.[2]

Gruszki

Te pyszne owoce zawierają w sobie dużo wody, a także są zalecane na zaparcia, które bywają często występującą wśród dzieci dolegliwością. Można je łączyć z jabłkami np. pod postacią soku, aby urozmaicić ich smak oraz wartości odżywcze. Dobrze sprawdzą się w towarzystwie dań obiadowych np. ryb, czy sałatek. Gruszki skrywają też witaminy, takie jak: A, z grupy B, czy K.

Truskawki

To kolejne, lubiane przez dzieci owoce. Sezon na nie rozpoczyna się w czerwcu. Można podawać je z jogurtem lub same, jako zdrowa przekąska w ciągu dnia. Mogą być również składnikiem sosów do mięs i sałatek, co na pewno urozmaici tradycyjny obiad i będzie lepszą propozycją dla tzw. „niejadków”. Oprócz słodkiego smaku, dużym atutem tych owoców jest wysoka zawartość witaminy C, która wspomaga utrzymanie dobrej odporności organizmu.[3] Podając dzieciom truskawki należy jednak zacząć od bardzo niewielkich ilości, gdyż mogą być silnym alergenem.

Wiśnie

Chyba każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie zrywał wiśnie prosto z drzewa! Mimo swojego cierpkiego smaku, są bardzo lubiane. Zalecane są nieco starszym dzieciom, ze względu na ryzyko zachłyśnięcia, jednak by tego uniknąć można sięgnąć po wariant drylowany. Wiśnie mają działanie antyoksydacyjne i mogą być podawane również w formie soku, który korzystnie wpływa na sen.[4]

Owoce leśne

Maliny, jagody i jeżyny to owoce, które kojarzą się z najcieplejszymi, polskimi miesiącami. Są idealne do dań śniadaniowych, takich jak naleśniki, racuchy, owsianka, twarożek czy jogurt. To również dodatek do wielu zdrowych deserów, lub ich zamiennik. Oprócz tego, ich intensywne kolory uatrakcyjniają dzieciom posiłki, które na pewno o wiele chętniej zjedzą. Owoce leśne zawierają również polifenole i inne przeciwutleniacze, przykładowo borówki zawierają antocjany, które mają bezpośredni wpływ na utrzymanie dobrego stanu wzroku.[5]

[1] www.apetytnapolskie.com/sok-owocowy-i-warzywny-dla-kazdego/

[2] M. Jaworski, M. Panczyk, Przegląd badań naukowych dotyczących prozdrowotnych właściwości soków owocowych i warzywnych, Zakład Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, Wydział Nauk o Zdrowiu, WUM, 2022.

[3] www.apetytnapolskie.com/truskawka-smaczne-witaminy/

[4] M. Jaworski, M. Panczyk, Przegląd badań naukowych dotyczących prozdrowotnych właściwości soków owocowych i warzywnych, Zakład Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, Wydział Nauk o Zdrowiu, WUM, 2022.

[5] www.apetytnapolskie.com/borowka-amerykanska-owoc-przyszlosci/