fbpx

Jeszcze kilkanaście lat temu mirabelki występowały powszechnie wzdłuż polskich alejek i dróg. Podczas letnich spacerów czuć było w powietrzu charakterystyczny zapach ich dojrzałych owoców. Cieszyły smakiem oraz zdobiły krajobraz. Obecnie krzewów tych jest znacznie mniej, jednak mirabelki powoli odzyskują swoją dawną popularność. I bardzo dobrze!

 

Wspomnienie pokoleń

Lato. Śmiechy dzieci i głosy pogrążonych w rozmowie, siedzących na ławkach dorosłych. W tle zieleń i żółcące się owoce mirabelek. Tak wiele z nas wspomina beztroskie chwile dzieciństwa. Nic więc dziwnego, że mirabelki budzą w nas ciepłe uczucia i pewien sentyment. Przez jakiś czas te bardzo powszechne niegdyś krzewy wydawały się znikać z Polskiego miejskiego krajobrazu. Być może właśnie dlatego zaczynamy je znów cenić.

Nie tylko pyszny smak, czyli dlaczego warto jeść mirabelki?

Mirabelka należy do odmiany śliwek, Prunus domestica.[1] Owoce te charakteryzują się wysoką zawartością polifenoli i wykazują działanie przeciwutleniające. Co więcej zawierają też dużo witaminy C, która również ma działanie antyoksydacyjne i dodatkowo wzmacnia organizm w walce przeciwko różnego rodzaju infekcjom. Tak, jak pozostałe odmiany śliwek, mirabelki regulują ponadto pracę układu trawiennego, także są wskazane dla osób, które zmagają się z zaparciami. Owoce te warto zatem spożywać nie tylko ze względu na wyśmienity, słodki smak, ale również  dobroczynne działanie na organizm.

Wygląd ma znaczenie

Choć to kontrowersyjny pogląd, trudno mu zaprzeczyć patrząc na mirabelki. Owoce te cieszą oko zarówno w swoim naturalnym środowisku, jak i zdobiąc stół. Ich ciepły, piękny kolor będzie wyśmienicie komponował się z różnego rodzaju deserami, czy wytrawnymi potrawami. Mirabelki można spożywać też oczywiście same. Są lubiane przez dzieci, choć oczywiście podając je najmłodszym należy najpierw usunąć pestki.

Przepis na podpłomyki z kozim serem i mirabelkami:

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka wody
  • 1 cebula
  • 200 g koziego sera
  • 500 g wydrylowanych mirabelek
  • Tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

Mąkę połącz z wodą i wyrób gładkie ciasto. Następnie podziel ją na niewielkie kulki, rozwałkuj. Okrągłe placuszki smaż na rozgrzanej patelni z dodatkiem tłuszczu aż do zrumienienia. Cebulę pokrój w pióra i podsmaż, aż uzyska złoty kolor. Na gotowe podpłomyki połóż podsmażoną cebulę, kawałki koziego sera, przekrojone mirabelki i wstaw do rozgrzanego wcześniej do 180°C piekarnika. Piecz ok. 5-10 min.

 

Danie to będzie smakować wyśmienicie w towarzystwie mętnego soku jabłkowego. Takie połączenie stanowi nie tylko prawdziwą symfonię smaku, ale także dostarcza organizmowi ważnych składników odżywczych. Zdrowo i pysznie… Smacznego!

[1] www.apetytnapolskie.com/deserowe-sliwki-na-naszym-stole-przez-lato-i-jesien-dr-inz-marek-szymajda-z-instytutu-ogrodnictwa/