fbpx

Już za kilka dni Andrzejki! Wśród andrzejkowych atrakcji przeważają wróżby i pełne magii zabawy. A może by tak w tym roku wykorzystać owoce i urozmaicić tradycyjne propozycje na magiczny wieczór? Jeśli szukacie inspirujących pomysłów na nowe andrzejkowe zabawy zerknijcie na nasze owocowe propozycje.

WRÓŻENIE Z WOSKU

Jedna z najbardziej popularnych andrzejkowych zabaw to lanie wosku przez dziurkę od klucza i odgadywanie cieni z odlanych kształtów. Aby urozmaicić tę grę można wykorzystać wydrążone plastry jabłka lub gruszki nabite na patyczki od szaszłyków.

Czego potrzebujesz do zabawy:

  • 2-3 twarde jabłka lub twarde gruszki
  • 1 duża świeca
  • Rondelek do roztopienia wosku
  • Miska z zimną wodą
  • Latarka/ mała lampka

Jak przygotować zabawę:

Rozpuść wosk w rondelku na minimalnym ogniu – uważaj, bo gdy całkowicie świeczka się roztopi, wosk będzie bardzo gorący. Następnie ciekły wosk przelewaj wolnym strumieniem przez wydrążone plastry jabłka lub gruszki wprost do miski z zimną wodą – staraj się nie tworzyć zbyt dużych kształtów, żeby nie popękały podczas przenoszenia. Gdy kształty zastygną, wyjmij je z wody i w pomieszczeniu ze zgaszonym światłem oświetlaj je za pomocą latarki/ małej lampki i obejrzyj powstałe na ścianie cienie, a dowiesz się co czeka was w przyszłości.

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z OBIEREK

W tej zabawie ponownie wykorzystamy jabłka, a dokładnie ich obierki. Najbardziej znane są dwa warianty tej zabawy – wróżba dotycząca pierwszej litery imienia przyszłej żony/ męża, a także wróżba dotycząca długości życia:

Długość życia

Każdy z graczy obiera swoje jabłko – najważniejsze, by zachować jak najdłuższy, nieprzerwany obierek. Następnie, ułóżcie wszystkie obierki równo obok siebie – gracz, którego obierek będzie najdłuższy i najbardziej prosty wg wróżby będzie wiódł długie i lekkie życie.

Imię przyszłej żony/ męża

Podobnie jak w poprzedniej propozycji, niech każdy z graczy obierze swoje jabłko – jednak tutaj długość obierka nie ma aż takiego znaczenia. Po obraniu owocu, każdy z graczy rzuca za siebie swój obierek lub obierki – a z ich ułożenia zgadujemy jaką literę najbardziej przypomina – to będzie pierwsza litera imienia naszej przyszłej żony lub męża 😉