fbpx

Halloween to nie tylko barwne stroje, kolorowe, wymyślne makijaże i upiorne dekoracje – to także czas na zabawę i konkursy. Wymyślając halloweenowe gry warto wykorzystać to co skrywa domowa spiżarnia – użyj warzyw i owoców i wraz z całą rodziną przygotujcie niecodzienne atrakcje!

Lampion z dyni

Lampiony z dyni są jedną z najbardziej charakterystycznych dekoracji domów i ogrodów podczas Halloween. Są proste w wykonaniu – do ich wykonania potrzebujesz tylko kilku elementów, a pomysłów na wzór lampionu jest nieskończenie wiele!

Jak wykonać lampion z dyni:

Flamastrami narysujcie wybrany wzór lampionu, dzięki czemu łatwiej będzie wyciąć zaznaczone fragmenty. Następnie, wytnijcie narysowany wzór ostrym nożem (tę część powinna wykonać osoba dorosła). Dla ułatwienia wyjęcia miąższu można odciąć wcześniej górę dyni. Młodsi uczestnicy zabawy mogą drewnianą łyżką wyjmować miąższ i pestki z wnętrza dyni – im dokładniej dynia zostanie oczyszczona tym bardziej podeschnie, a tym samym dłużej zachowa świeżość. Po wycięciu wzoru i wydrążeniu dyni, włóżcie do środka świeczki (mogą być to duże świece lub zwykłe podgrzewacze). Dodatkowo możecie ozdobić lampion farbami czy naklejkami lub w inny dowolny sposób – im bardziej upiorny tym lepiej!

Gra „polowanie na owoce i warzywa”

 Gra dla całej rodziny polegająca na znalezieniu ukrytych owoców i warzyw. Oprócz elementu rywalizacji, uczestnicy wykorzystują swoje zmysły, by bez podglądania odgadnąć dane produkty, a najmłodsi dodatkowo mogą poznać nowe rodzaje warzyw i owoców.

Jak przygotować się do gry:

Wybierz kilka różnych warzyw i owoców np.: jabłko, burak, pietruszka itd., a następnie na karteczkach spisz ich nazwy.

Przygotuj papierowe lub materiałowe woreczki (takie by nie było widać ich zawartości). Następnie schowaj do nich przygotowane wcześniej warzywa i owoce (do każdego woreczka po jednym większym lub kilka mniejszych produktów z danego rodzaju) i oznacz każdą z toreb kolejną literą alfabetu: czyli np. jabłko wkładasz do torby „A”, buraka wkładasz do torby „B” itd.

Na czym polega gra:

  • każdemu z graczy daj po 3 karteczki z zapisanymi nazwami szukanych warzyw i owoców;
  • na podłodze ustaw woreczki z ukrytymi warzywami i owocami;
  • każdy z uczestników zabawy poprzez dotyk i zapach (bez podglądania!) musi wytypować, w których torebkach znajdują się warzywa i/ lub owoce, których nazwy ma zapisane na karteczkach;
  • gracz, który najszybciej bezbłędnie odkryje, w których woreczkach ukryte są warzywa i/ lub owoce z jego listy wygrywa!

Zabawa w chwytanie jabłek

Jedna z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych gier zręcznościowych kojarzonych z Halloween. Chwytanie zębami zawieszonego na sznurku jabłka wymaga precyzji, cierpliwości, ale przede wszystkim poczucia humoru! Zawodnik bez pomocy rąk musi zjeść całe wiszące jabłko. Można też zmodyfikować zabawę i zamiast zawieszać jabłko można umieścić je w naczyniu z wodą, z którego także bez użycia rąk jabłko musi zostać wyłowione.

 Warzywno-owocowe potworki

Warzywa i owoce można wykorzystać nie tylko jako element gier i konkursów, ale również jako główny składnik zabawy polegającej na stworzeniu swoich własnych warzywno-owocowych halloweenowych potworków! Ogromne krwiożercze pająki z pomidorów, metrowa stonoga z groszku, upiorne duszki z pieczarek! A może portret czarownicy zrobiony z warzyw i obierków? Im bardziej różnorodne warzywa i owoce, które wykorzystacie tym lepiej! Z korzenia pietruszki zróbcie nos, z obierków ziemniaka włosy, z czerwonej papryki usta, a z pieczarek wielkie oczy, z plastrów buraka z róbcie rumieńce i nie zapomnijcie o okropnych brodawkach z ziarenek pieprzu!