fbpx

Nowy Rok to nowa szansa na nowych Nas. Za oknem zima, a w powietrzu wciąż czuć świąteczny klimat. Czas zacząć wyznaczać postanowienia noworoczne. Dobrze jest mieć cele i dobrze jest chcieć dokonywać zmian w swoim życiu. Jednak żeby robić to skutecznie, nie wystarczy mieć miliona pomysłów. Trzeba mieć plan i wiedzieć, jak skutecznie go realizować. Spełnianie noworocznych postanowień może zupełnie odmienić nasze życie. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, jednak z każdym kolejnym dniem, zapał do ich realizacji spada.

Aby pod koniec kolejnego roku nie obudzić się z poczuciem, że nie udało nam się zrealizować nawet połowy tego co zamierzaliśmy, działajmy świadomie i konsekwentnie. Małymi kroczkami również można dojść daleko[1].

Plany planami, a rzeczywistość rzeczywistością… Dlaczego tak się dzieje?

Styczeń to miesiąc, w którym często rośnie liczba kupowanych karnetów na siłownię, stosowania zdrowych diet i udziału w różnego rodzaju kursów. Większość z nas chce zmienić swoje życie i jego tryb o 180 stopni. Zbilansowana dieta i zdrowe odżywianie staje na „topie” listy postanowień. Niestety, kilka tygodni później zataczamy koło i zazwyczaj wszystko wraca do „normy”. Zdrowy styl życia kontynuują tylko Ci, którzy już wcześniej żyli w tym stylu.

Niełatwo jest coś zmienić w życiu, a najtrudniej bywa z nawykami. Codzienne rytuały, jak czekoladki, ciasta i inne łakocie do kawy dają nam poczucie pozornego szczęścia, które nasz mózg tak bardzo lubi. Okazuje się jednak, że z odpowiednim podejściem wystarczy kilka tygodni, aby zmienić stare przyzwyczajenia i wprowadzić w życie nowe.

Nie dziesięć, a jeden

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Listy z noworocznymi postanowieniami często nie mają końca. Unikajmy zbyt wielu postanowień, bo to prosta droga, by żadnego z nich nie dotrzymać. Nie zapominajmy też o motywacji, bo to ona jest kluczem do sukcesu. Owszem, warto spisać wszystkie postanowienia z założeniem, że sukcesem będzie ich realizacja, aczkolwiek najlepiej ograniczyć się do trzech, na których najbardziej nam zależy.

Postanowienia noworoczne a dieta – jak na zawsze zmienić nawyki żywieniowe?

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zmiana nawyków żywieniowych na lepsze. Nie od dziś wiadomo, że codzienna dieta człowieka jest jednym z najważniejszych elementów stylu życia. Prawidłowe nawyki żywieniowe wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pomagają na dłużej zachować zdrowie. Jednak zmiany, których chcemy powinny być wprowadzane stopniowo.

Do tej pory w Twojej diecie nie było zbyt wielu owoców oraz warzyw? Zmień to i staraj się je włączyć do każdego posiłku, czyli przynajmniej pięć razy w ciągu dnia. Pamiętaj też, że dowolny sok warzywny, owocowy i warzywno-owocowy może być 1 z tych porcji. Włączanie warzyw i owoców do diety w różnych formach, pomoże dostarczyć Twojemu organizmowi szeregu składników odżywczych. To też doskonały sposób na zastąpienie wysoko przetworzonych przekąsek, zawierających dużo dodanego cukru i tłuszczu nasyconego, smakami pochodzącymi z natury.

W wypracowywaniu dobrych nawyków żywieniowych przyda się też trochę fantazji w kuchni. Warzywa, owoce oraz soki podane w smaczny sposób (czyli np. z ulubionymi dodatkami, przyprawami i ziołami)  dadzą nam pozytywne wzmocnienie. To bodziec, który zwiększa prawdopodobieństwo sięgania po nie częściej w przyszłości. Dzięki nim będziemy czerpać radość z jedzenia, a zdrowe odżywianie będzie nam towarzyszyć przez długie lata – radzi dr hab. n. o zdr. Mariusz Jaworski, dietetyk i psycholog, adiunkt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

[1] Elfhag K. Rössner S. Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain.