fbpx

Sylwester, Sylwester i po Sylwestrze… Pożegnaliśmy Stary Rok i tanecznym krokiem weszliśmy w Nowy. Nastał najpiękniejszy czas w całym roku. Karnawał. Radosne świętowanie do białego rana w gronie bliskich i przyjaciół w przepięknych maskach, wyszukanych strojach i… w towarzystwie pysznego jedzenia.

Karnawał to nie tylko huczne bale w pałacykowych lokalach, ale też niezapomniane imprezy w domu. Podczas spotkań warto zadbać o podniebienia gości, serwując im smaczne, ale też zdrowe przekąski. Nawet te najbardziej efektowne wcale nie muszą być czasochłonne.

Choć prawie każdy słyszał, że warzywa i owoce są korzystne dla zdrowia, nadal zbyt rzadko po nie sięgamy. Dlatego każda okazja jest dobra, by przypomnieć, po co są nam one potrzebne oraz jakie wartości w sobie kryją.

Carpaccio z buraków – nic bardziej prostszego. Upieczone, cienko pokrojone buraczki układamy na zakładkę na talerzu. Dodajemy ulubione dodatki, np. rukolę, ser i polewamy winegretem.

Dlaczego burak? – O buraku każdy słyszał. Pieczony, gotowany, marynowany. Wykorzystywany głównie do zup, chłodników i sałatek. Z buraka również można zrobić przepyszny sok. Znajdziemy w nim kwas foliowy, składniki mineralne, takie jak żelazo, potas, sód, magnez i wapń, a także cenne węglowodany oraz nieco witaminy C[1].

Frytki z marchewki – co za niebo! Umyte i obrane marchewki kroimy w słupki, a następnie dokładnie obtaczamy w ulubionych przyprawach. Całość luźno umieszczamy na blaszce i pieczemy w piekarniku przez około 30 minut w 180 stopniach. Możemy podawać z domowym dipem z jogurtu naturalnego z dodatkiem posiekanego ogórka świeżego, w towarzystwie ulubionych ziół.

Dlaczego marchew? – Marchew lubiana i popularna. Wykorzystywana do wielu dań a nawet i ciast. Idealna w postaci soku. Znajdziemy w niej nie tylko cenną witaminę A w postaci beta- karotenu, ale także witaminy z grupy B, witaminę E i witaminę K oraz wiele minerałów: magnez, potas, fosfor, cynk, wapń, sód i żelazo. Marchew stanowi również świetne źródło błonnika[2].

Bruschetta z pomidorami – raj dla podniebienia. Grzanki smarujemy czosnkiem i oliwą. Układamy na nich pokrojone w kostkę pomidory, bazylię i cebulkę. Delikatnie posypujemy solą i pieprzem.

Dlaczego pomidor? – Pomidor kochany i doceniany. Przepyszny w formie soku. Wykorzystywany jako baza do zup, przetworów, sosów oraz składnik wielu potraw. Stanowi bogate źródło likopenu[3], potasu a także witamin C i E[4].

Chipsy z jabłek – to jest to. Umyte jabłka kroimy w cienkie plasterki. Układamy na blaszce i suszymy w piekarniku przez około 3 godziny w 60 stopniach. Kiedy chipsy jabłkowe są gotowe, możemy je przyprawić, np. cynamonem.

Dlaczego jabłko? – Jabłko uwielbiane za smak oraz uniwersalność. Wykorzystywane do dań wytrawnych jak i tych na słodko. Jabłka i sok jabłkowy zawierają witaminy C, E, K i składniki mineralne  takich jak wapń, fosfor, magnez[5], a także źródło polifenoli, czyli związków o działaniu antyoksydacyjnym[6].

[1] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[2] Tamże.

[3] //www.gov.pl/web/psse-gorzow-wielkopolski/co-dobrego-skrywa-pomidor2

[4] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[5] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[6] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/jedz-jablka-i-gruszki-piec-razy-w-tygodniu/