fbpx

Początek nowego to bardzo specyficzny czas, który dla wielu może być obciążający Jesteśmy zwykle zmęczeni po intensywnym grudniu,, a pogoda za oknem nie rozpieszcza… W takich okolicznościach bardzo łatwo o spadek nastroju. Jeden ze styczniowych dni otrzymał nawet miano Blue Monday, czyli najbardziej „depresyjnego” poniedziałku w roku.  Choć wielu ekspertów uznaje ww. termin za chwyt marketingowy, z pewnością jest doskonałym pretekstem do tego, aby zwrócić większą uwagę na swoją dietę – jak powinna ona wyglądać, gdy chcemy być zdrowsi i… szczęśliwsi.

Siła witamin z grupy B

W zdrowym ciele zdrowy duch powiedział rzymski poeta Juwenalis i trudno się z nim nie zgodzić. To jak i co jemy wpływa na cały nasz organizm. Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Po co zatem sięgać, gdy czujemy wyraźny spadek formy? Przede wszystkim po warzywa, zwłaszcza te z grupy liściastych, które dostarczają witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy (B9), witamina B6 oraz B12. Są one kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a ich niedobory mogą być związane z zaburzeniami nastroju, zmęczeniem oraz problemami ze zdrowiem psychicznym.[1] Warto zatem rozsmakować się w szpinaku, czy brokułach, ale też w pomidorach, warzywach strączkowych czy orzechach.

Dlaczego błonnik jest tak ważny?

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że błonnik wspomaga proces odchudzania. Reguluje pracę układu trawiennego i pozwala zachować sytość na dłużej, a ponadto pomaga zachować odpowiedni poziom cukru we krwi. Okazuje się jednak, że znajdujący się m.in. w warzywach i owocach błonnik wpływa także pozytywnie na mikroflorę jelitową. Zdrowa mikrobiota związana jest natomiast z lepszym nastrojem, bo jak wiemy jelita to nasz „drugi mózg”. Istnieją doniesienia naukowe wskazujące, że dieta bogata w błonnik może być związana z niższym ryzykiem wystąpienia depresji.[2]

Magnez na stres

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pełni kluczową rolę w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi. Zaburzenia w neuroprzekaźnictwie mogą wpływać na nastrój i być związane z jego obniżeniem.[3] Warto zatem zadbać o odpowiednią podaż magnezu w diecie. Znajdziemy go m.in. w  takich warzywach jak buraki czy pomidory, które możemy spożywać także w formie soku. Do śniadania, po siłowni, czy w pracy. Już jedna jego szklanka dziennie dostarczy organizmowi ważnych dla zdrowia składników i tego dobroczynnego pierwiastka, działającego kojąco na układ nerwowy.

Nawodnienie o każdej porze roku

Dla zachowania zdrowia, a tym samym dobrego samopoczucia, niezbędne jest też odpowiednie nawodnienie. Ważne jest jednak co pijemy. W sytuacjach napięcia psychicznego powinniśmy unikać kofeiny, za to częściej sięgać po wodę, soki i różnego rodzaju napary z ziół i owoców. Świetnym pomysłem będzie wypicie szklanki soku pomidorowego, który nie tylko znakomicie nawadnia, ale także zawiera potas i witaminę C, korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego. W soku marchwiowym oprócz ww. pierwiastka znajdziemy także m.in. witaminę B6, a w soku z buraków bezcenne foliany.

Kolor ma znaczenie

Brak słońca może zdecydowanie obniżać nasz nastrój. Gdy na dworze ciemno, szaro i od kilku dni pada deszcz, warto zadbać o słońce… na talerzu. Natura oferuje nam jedzenie w przepięknych barwach, które nie tylko dostarczy nam wartościowych składników odżywczych, ale także poprawi nastrój. Dokładajmy starań, aby posiłki były kolorowe, a znajdujące się w nich warzywa różnorodne. Zielony brokuł, pomarańczowa marchewka, różne rodzaje papryki. Takie kompozycje na talerzu nie tylko dodadzą energii, ale będą cieszyć oko i duszę.[1] Mikkelsen, K., Stojanovska, L., Tangalakis, K., Bosevski, M., & Apostolopoulos, V. (2016). Cognitive decline: A vitamin B perspective. Maturitas, 93, 108–113.

[2] Lassale, C., Batty, G. D., Baghdadli, A., Jacka, F., Sánchez-Villegas, A., Kivimäki, M., & Akbaraly, T. (2019). Healthy dietary indices and risk of depressive outcomes: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Molecular Psychiatry, 24(7), 965–986.

[3] Boyle, N. B., Lawton, C., & Dye, L. (2017). The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress—A Systematic Review. Nutrients, 9(5), 429.