fbpx

Warzywa i owoce są pełne składników odżywczych, potrzebnych dzieciom do prawidłowego rozwoju. Trudno to jednak wytłumaczyć maluchowi, który uparcie odmawia zjedzenia marchewki, zakładając z góry, że będzie niesmaczna. Jak oswajać dzieci ze smakami owoców i warzyw, by w przyszłości sięgały po nie chętnie i często? Oto kilka pomysłów na zabawy z poznawaniem warzywno-owocowych smaków.

Warzywno-owocowa zgadywanka sensoryczna

Jeśli Twoje dziecko nie przepada za warzywami i owocami, spróbuj mu je pokazać od innej, nieznanej strony. Warzywno-owocowa zgadywanka to prosta zabawa, do której możesz zaprosić także innych domowników. Na czym polega?

Posadź dziecko przy stole i zasłoń mu oczy np. chustką. Podawaj mu po kolei całe warzywa i owoce, np. jabłko, marchewkę, sałatę, pomidora, brokuł, brukselkę, paprykę. Niech spróbuje po dotyku rozpoznać, jakie warzywo lub owoc trzyma w rękach, a także odgadnąć jego smak (czy będzie słodki, czy np. kwaśny). Następnie podaj dziecku odkrojony kawałek warzywa/owocu, żeby – nadal mając zasłonięte oczy, sprawdziło, czy smakuje zgodnie z jego przypuszczeniami. Dla pobudzenia jego wyobraźni możesz wyciąć fantazyjne kształty, takie jak gwiazdki czy półksiężyce – wzmocnij to zabawowy charakter, a więc i pozytywne skojarzenie z warzywami i owocami.

Dzień owoców i warzyw

Chcesz przekonać swojego niejadka do polubienia warzyw i owoców? . Stwórzcie swój własny dzień tych produktów, wybierając 5 różnych warzyw i owoców, które będziecie zajadać. Pamiętaj, że proporcje powinny być zgodne z zasadą 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców.  I choć te produkty powinny być na stałe wpisane w naszą codzienną dietę, to znajdź wspólnie z dzieckiem dodatkowe okazje, które zmotywują Was do zabawy. Przykładowo, 21 marca, czyli pierwszy dzień Wiosny, jest świetną okazją do spróbowania nowalijek, czyli młodych, świeżych warzyw. Uwzględnijcie je na liście zakupów i wplećcie je w menu zaplanowane na dany dzień.

Jak można wykorzystać warzywa i owoce w kuchni tak, aby niejadek je zjadł? Przykładowo, marchewkę możecie zastosować jako przekąskę (pokroić w słupki) z sosem czosnkowym, dodać ją do zupy lub wypić szklankę soku marchwiowego do posiłku. Jabłko daje również wiele możliwości, bo można je pokroić w ćwiartki, plasterki, zetrzeć, upiec czy wypić w formie soku. Z kolei zielone warzywa przestaną być straszne, gdy liście szpinaku dorzucimy do wspólnie przygotowanej kolorowej sałatki lub zrobimy z niego pastę. Z zielonego groszku i jajek usmażymy omletowe placuszki. W międzyczasie zaserwuj dziecku także porcję wiedzy – podczas gotowania opowiedz o witaminach zawartych w produktach, z których korzystacie.

Warzywno-owocowa degustacja

Twoje dziecko niechętnie sięga po warzywa i owoce? Może przekona się do nich po wizycie w domowej restauracji?

Nakryj ładnie stół i wejdź w rolę kelnera. Przed zabawą opracuj menu, w którym warzywa, owoce i soki będą grały pierwsze skrzypce, np. mix warzyw z dipem na przystawkę, jogurt z różnymi owocami na deser, a jako danie główne warzywne placuszki, muffinki lub kolorowy makaron. Do picia oczywiście soki – jabłkowy, marchwiowy, pomidorowy: podane w małych szklaneczkach, aby dziecko mogło spróbować każdego po trochu. Przywitaj malucha jak gościa w restauracji i opowiedz, co szef kuchni przygotował specjalnie dla niego. Nazwij każdą potrawę w możliwie oryginalny sposób – niech warzywna przystawka będzie „łączką pełną witamin”, a sok „płynem superbohatera”. Zachęć dziecko do degustacji wszystkich smaków z menu, pytając za każdym razem w imieniu szefa kuchni, czy szanownemu panu/pani smakowało.

Jest wiele ciekawych sposobów na oswajanie maluchów ze smakiem warzyw i owoców. Niektóre z nich przyniosą efekt od razu, inne będzie trzeba powtórzyć lub zmodyfikować pod własne potrzeby. Najważniejsze jednak, by się nie zrażać. Gdy już raz zaszczepisz dziecku miłość do warzyw, owoców i soków, produkty te zostaną w jego diecie na zawsze i przyniosą mu wiele korzyści zdrowotnych. Pamiętajmy też, że przykład idzie z góry – pokażmy dziecku, że sami również lubimy warzywa, owoce i soki, a dzięki nim mamy siłę do działania!