fbpx

Nie ma drugiej tak wyjątkowej pory roku, jak wiosna! Gdy przyroda budzi się do życia, również i w nas wstępują nowe siły witalne. Niektórzy jednak, zanim na dobre zaczną się nimi cieszyć, mogą odczuwać objawy przesilenia wiosennego. Co zrobić, by zmniejszyć ich dotkliwość, a w zamian zyskać więcej energii na wiosnę?

Dobrze zacznij dzień

Żeby zyskać siłę i energię na cały dzień, trzeba się dobrze wyspać. Podczas snu nasz organizm regeneruje się, dlatego zwłaszcza w okresie przesilenia wiosennego warto zadbać o przepisowe 7-8 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Dobry sen wspierają np. wiśnie, które korzystnie wpływają na wydzielanie melatoniny. Jeśli mimo tego rano wciąż czujesz zmęczenie, pobudź ciało do działania energicznym masażem lub chłodnym prysznicem, a następnie zjedz solidne śniadanie. Nie bez przyczyny śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia – udowodniono, że wyposaża nas w niezbędną energię, ale też wprawia w lepszy nastrój.[i]

Tchnij wiosnę w swoje menu

Po zimie, która nie zawsze sprzyja pozytywnym nawykom żywieniowym, warto zweryfikować swój jadłospis. Dobrze zbilansowana dieta pomoże nam szybciej uporać się z przesileniem wiosennym, zregenerować skórę i włosy, jest też kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Jak jeść, by utrzymać wiosenną energię?

  • Pilnuj zasady 5 porcji, która mówi, że warzywa i owoce powinny być obecne w każdym posiłku, stanowiąc co najmniej jego połowę. Zalecane dzienne minimum to 400 g warzyw i owoców, podzielone na 5 porcji, przy czym 1 z nich możesz zastąpić szklanką soku, np. jabłkowego, marchwiowego czy pomidorowego.
  • Jedz sezonowo, w miarę możliwości, a więc sięgaj po warzywa i owoce wtedy, gdy są najbardziej dojrzałe i bogate odżywczo. Wiosną będą to m.in. nowalijki – rzodkiewki, sałaty, szczypiorki, młoda kapusta, dostępne już od marca, ale też szereg innych pyszności, których listę znajdziesz w naszym kalendarzu.
  • Nawadniaj się – odpowiednia ilość płynów w codziennej diecie pomoże Ci zmniejszyć objawy przesilenia (np. zmęczenie), wpłynie też dobrze na nastrój i ogólną kondycję fizyczną. Warto sięgać m.in. po soki, które oprócz nawadniania dostarczają wiele składników odżywczych, wspierających funkcjonowanie organizmu.

Wyjdź na spacer

Jeśli chcesz wiosną poczuć się lepiej fizycznie, wyjdź na świeże powietrze. Nawet niewielka aktywność przyniesie korzyści Twojemu zdrowiu – wystarczy codzienny spacer w drodze z pracy czy wieczorna przechadzka z rodziną lub ulubioną muzyką w słuchawkach. Spacer pomaga przewietrzyć umysł, wyciszyć się, rozruszać mięśnie, może też pozytywnie wpłynąć na naszą dietę. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że 15 minut spaceru dziennie zmniejsza apetyt na słodycze u osób, które mają tendencje do „zajadania stresu”[ii]. Warto więc uwzględnić spacery w codziennym planie dnia, koniecznie dodając do nich zbilansowaną dietę pełną warzyw, owoców i soków, oraz dobry sen – taki zestaw to gwarancja, że tej wiosny nie zabraknie nam dobrej energii.

___

[i] Adolphus   i in. 2013,  Due 2013,  Rampersaud  i in. 2005

[ii] Cyt. za: Harvard Health Publishing, 5 surprising benefits of walking,  //www.health.harvard.edu/staying-healthy/5-surprising-benefits-of-walking [dostęp 15.03.2021 r.]. Treść publikacji z badaniami dostępna tu: //www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666308005564?via%3Dihub