fbpx

To nie tylko wyjątkowy słodko-kwaśny i orzeźwiający smak oraz złocisty kolor, ale przede wszystkim dobroczynne właściwości w postaci witamin, minerałów oraz składników antyoksydacyjnych. Czy wiesz, jakie supermoce kryje w sobie sok jabłkowy?

 Bogactwo witamin i minerałów

 Soki jabłkowe mają wiele właściwości prozdrowotnych, ponieważ zawierają wiele witamin, składników mineralnych i różnych substancji odżywczych, jakie znajdują się w jabłkach. Lekarze i dietetycy zalecają jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia. Warto pamiętać, że w tym codziennym zestawieniu szklanka soku może być jedną z nich.

– Sok jabłkowy to nie tylko bogactwo witamin, m.in. C, B i A, ale także składników mineralnych, takich jak wapń, magnez czy fosfor. Ale szczególnie na tym tle wyróżnia się potas: 100 ml soku znajduje się go aż 110 mg – wyjaśnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyk i adiunkt w Klinice Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM. – Potas wpływa przede wszystkim na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, reguluje gospodarkę̨ wodną organizmu oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Już jedna szklanka soku jabłkowego (200 ml) dostarcza przeciętnie 220 mg tego składnika – tym samym pokrywa 11%  dziennych Referencyjnych Wartości Spożycia dla osoby dorosłej[1]tłumaczy.

Zawarty w soku jabłkowym wapń nie tylko wzmacnia kości i zęby, ale jest też wsparciem dla całego organizmu, odpowiadając m.in. za proces krzepnięcia krwi i wydzielanie hormonów. Kolejnym składnikiem mineralnym obecnym w soku jabłkowym jest fosfor. Szklanka soku z jabłek (200 ml) stanowi źródło 12 mg tego cennego składnika[2], który uczestniczy w procesach metabolicznych, dostarcza energii oraz reguluje pracę układu nerwowego.

Sokiem jabłkowym w stres oksydacyjny

Sok jabłkowy zawiera też naturalne przeciwutleniacze – polifenole, których najwięcej jest w mętnym soku. Te fitoskładniki charakteryzują się wysoką aktywnością przeciwutleniającą i wykazują działanie prozdrowotne, wykorzystywane w profilaktyce chorób cywilizacyjnych[3] (cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy).

Badania pokazują, że spożywanie mętnego soku jabłkowego może łagodzić stres oksydacyjny[4], do którego dochodzi, gdy w organizmie zaburzona jest równowaga pomiędzy ilością substancji przeciwutleniających w stosunku do szkodliwych wolnych rodników[5]. Sok jabłkowy może sprzyjać neutralizacji wolnych rodników i opóźniać starzenie się organizmu. Inne badania[6] dowodzą, że spożywanie naturalnych przeciwutleniaczy soku jabłkowego, takich jak witamina C i polifenole, może także obniżać poziom cholesterolu.

Zacznij dzień od porcji soku!

Po szklankę soku – klarownego lub mętnego – warto sięgać codziennie, włączając ją do stałej diety, np. o poranku do śniadania jako ,,zastrzyk dobrej energii”. Sok jabłkowy ma jeszcze jedną zaletę: może stanowić uniwersalną bazę do szerokiej gamy koktajli owocowych czy warzywno-owocowych. Doskonale na rozruch dnia sprawdzi się smoothie z zielonych warzyw, takich jak szpinak, ogórek czy seler naciowy, z dodatkiem soku jabłkowego. Sok jabłkowy to niezmiennie pyszny dodatek do zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków!

[1] //apetytnapolskie.com/sok-jablkowy-plynne-polskie-zloto/

[2] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[3] Sadowska A., Świderski F., Polifenole – Źródło naturalnych przeciwutleniaczy, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie, 2011.

[4] Vallée Marcotte B, Verheyde M, Pomerleau S, et al. Health Benefits of Apple Juice

Consumption: A Review of Interventional Trials on Humans.

[5] //ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/aktywnosc-fizyczna-a-stres-oksydacyjny/

[6] Soriano-Maldonado A, Hidalgo M, Arteaga P, et al. Effects of regular consumption of vitamin C-rich or polyphenol-rich apple juice on cardiometabolic markers in healthy adults: a randomized crossover trial. European Journal of Nutrition 2014:1-13. doi: 10.1007/s00394-014-0670-7