Zima to czas, w którym tęsknimy za słońcem, bogactwem świeżych warzyw i owoców oraz aktywnościami na świeżym powietrzu. Ale na spacer do sadu pełnego dojrzewających jabłek możemy się wybrać nawet w lutym! Wystarczy zamknąć oczy i sięgnąć po szklankę soku jabłkowego. To czysta natura zamknięta w butelce lub kartonie!
Tak jak niedaleko pada jabłko od jabłoni, tak i sok jabłkowy od owocu różni się niewiele – głównie w konsystencji. Sok powstaje bowiem z dojrzałych owoców zbieranych zazwyczaj w szczycie sezonu. Jego skład jest podobny do składu owocu. Soki jabłkowe zawierają witaminy, minerały, antyoksydanty i inne substancje odżywcze, które znajdują się w jabłkach[1]. Już z samej definicji soku wynika zakaz dodawania do nich jakichkolwiek konserwantów, a także sztucznych barwników czy aromatów oraz substancji słodzących.
– Prozdrowotny wpływ soku jabłkowego na nasz organizm jest coraz lepiej udokumentowany przez naukowców. Warto sięgać po niego w sezonie jesienno-zimowym, gdyż zawiera wit. C, ryboflawinę, niacynę, wit. B6, wit. E, wit. A oraz fosfor, magnez i wapń. To zatem prosty i skuteczny sposób na uzupełnienie diety w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy, mikro- i makroelementy oraz fitoskładniki, w tym substancje wykazujące działanie antyoksydacyjne – tłumaczy dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Na sklepowych półkach znajdziemy ogromną różnorodność wariantów soku jabłkowego: możemy wybierać pomiędzy mniejszą lub większą klarownością oraz bardziej kwaśnymi lub słodszymi smakami, w zależności od odmian jabłek, z których jest tłoczony. Sok jabłkowy dobrze się nam kojarzy – z kwitnącym sadem jabłkowym, dojrzewającymi owocami, letnimi wypadami poza miasto, a wielu z nas także z dzieciństwem.
Zadbaj o ruch i pij sok!
Picie soku jabłkowego poprawia strukturę diety i dostarcza błonnika (gdy jest to sok mętny), przez co wspiera perystaltykę jelit i pomaga utrzymać prawidłowe BMI w organizmie. Badania naukowe przeprowadzone przez niemieckich specjalistów ds. żywienia wykazały, że picie soku jabłkowego może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w ciele. Pomiary przeprowadzono po 4 tygodniach, w czasie których każdego dnia badani wypijali porcję mętnego soku jabłkowego[2].
Warto sięgać po sok szczególnie zimą, gdy ruchu jest mniej, a oferta świeżych warzyw i owoców jest uboższa.. Amerykańskie badania z udziałem dzieci i młodzieży wykazały, że osoby, które codziennie piją sok jabłkowy, jedzą jabłka i musy z jabłek, mają lepsze wyniki i ogólnie odżywiają się zdrowiej[3]. Sok jabłkowy to zastrzyk witamin i minerałów, a także… namiastka lata!
//apetytnapolskie.com/sok-jablkowy-plynne-polskie-zloto/
[2] Barth SW, Koch TCL, Watzl B, et al. Moderate effects of apple juice consumption on obesity related markers in obese men: Impact of diet-gene interaction on body fat content. European Journal of Nutrition 2012;51(7):841-50. doi: 10.1007/s00394-011-0264-6
[3] Nicklas TA, O’Neil CE, Fulgoni VL. Consumption of various forms of apples is associated with a better nutrient intake and improved nutrient adequacy in diets of children: National Health and Nutrition Examination Survey 2003-2010. Food and Nutrition Research 2015;59 doi: 10.3402/fnr.v59.25948